Kiedy siać paprykę? Jak pielęgnować roślinę, by w sezonie cieszyć się obfitymi plonami?

Samodzielna uprawa papryki w ogrodzie może wydawać się przytłaczająca dla początkujących ogrodników. Wystarczy jednak opanować kilka kluczowych zasad, by w niedługim czasie zachwycić oczy kolorowymi i dorodnymi okazami. Sprawdź, kiedy zabrać się za wysiew oraz sadzenie rośliny, a także jak pielęgnować paprykę, by królowała w ogrodzie warzywnym.

Rozsady papryki przygotowujemy na przełomie lutego oraz marca
Rozsady papryki przygotowujemy na przełomie lutego oraz marca123RF/PICSEL

  • Kluczowe w uprawie papryki jest umiarkowane podlewanie przez okres 5 pierwszych tygodni od posadzenia.
  • Obfite nawadnianie spowoduje nadmierny wzrost masy zielonej, skutkując załamywaniem się roślin pod własnym ciężarem.
  • Dojrzałe owoce papryki zbieramy zazwyczaj od połowy lipca lub początku sierpnia, aż do pierwszych przymrozków, po których następuje szybkie zamieranie roślin.

Kiedy i jak sadzić paprykę?

Dynamicznie zmieniający się klimat oraz ryzyko częstego występowania wiosennych przymrozków sprawia, że paprykę w gruncie uprawia się wyłącznie z wcześniej przygotowanej rozsady. Nasiona najlepiej wysiać na przełomie lutego oraz marca do pojemników wypełnionych specjalnie odkażoną oraz przeznaczoną do siewu warzyw glebą. Następnie pojemnik umieszcza się w jasnym miejscu o optymalnej temperaturze ok. 20-25 st. C.  Rozsada będzie gotowa po 9-10 tygodniach.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić gotowe sadzonki. Decydując się na taką opcję, pamiętajmy, by nie decydować się na słabej jakości, blade, noszące ślady chorób oraz zdeformowane okazy. Z takiej rozsady ciężko będzie uzyskać zdrowe oraz dorodne plony. Paprykę sadzimy pod koniec kwietnia do nieogrzewanej szklarni, albo w drugiej połowie maja na słoneczne rabaty w ogrodzie. Sadzonki wsadzamy do ziemi w odstępach ok. 50-60, a między rzędami przynajmniej 60 cm. Ogrodnicy doradzają, by dodatkowo wyłożyć rabaty czarną folią ściółkową.

Stanowisko i ziemia

Papryka lubi stanowisko ciepłe i osłonięte od wiatru
Papryka lubi stanowisko ciepłe i osłonięte od wiatru123RF/PICSEL

Decydując się na samodzielną uprawę papryki, musimy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca. Papryka lubi stanowiska osłonięte od wiatru, nasłonecznione oraz dość ciepłe. Gleba powinna być żyzna, próchnicza oraz lekko wilgotna o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH.

Sadzenie rośliny w niewłaściwym podłożu przyczyni się do szybszego rozwoju groźnych chorób. Zbyt kwaśne oraz za suche narażą uprawy na pojawienie się zgnilizny wierzchołkowej. Zanim umieścimy paprykę w gruncie, pamiętajmy o zmianowaniu. Nie zaleca się uprawiania rośliny w miejscu, które wcześniej było zajęte przez inne gatunki z tej samej rośliny botanicznej, czyli np. ziemniaki, bakłażany oraz pomidory.

Podstawowe zasady pielęgnacji

Choć papryka rośnie wolniej od pomidorów, a także nie osiąga gigantycznych rozmiarów, warto tuż po posadzeniu zapewnić jej odpowiednią podporę. Dzięki właściwemu przywiązaniu oraz zabezpieczeniu rośliny uniknie złamania wskutek porywistego wiatru. Niemniej ważne okazuje się także ściółkowanie podłoża wokół rośliny. W tym celu warto wykorzystać ciemną włókninę, kompost lub słomę. Nie tylko zabezpieczymy glebę przed chwastami oraz utratą wilgoci, ale dodatkowo ją ogrzejemy.

Zasadzoną w gruncie paprykę zasilamy płynnym nawozem raz na dwa tygodnie w czasie podlewania, a od połowy czerwca do końca sierpnia podajemy jej 2-3 razy nawóz organiczny. Roślina ma wysokie zapotrzebowanie na regularne nawadnianie, dlatego podlewamy ją każdego dnia. Jeśli uprawiamy odmianę wielkoowocową, usuńmy pąk kwiatowy znajdujący się między pędem głównym a pierwszym pędem bocznym. Ogrodnicy wyjaśniają, że taki krok pobudzi wzrost liści i pędów, a tym samym zaowocuje obfitymi plonami.

Ogławianie papryki

Ogławianie przyspieszy dojrzewanie owoców papryki
Ogławianie przyspieszy dojrzewanie owoców papryki123RF/PICSEL

Podczas uprawy papryk wysadzanych późno, o przedłużonej wegetacji lub silnie nawożonych azotem, nie warto pomijać jednego ważnego zabiegu. Chodzi o ogławianie, czyli uszczykiwanie roślin. Jaki jest cel tej czynności? Ma za zadanie zmusić roślinę nie do rozwoju pędów, liści oraz nowych kwiatów, ale do skupienia się na odżywieniu owoców, które już zdążyły się pojawić. Dzięki temu szybciej dojrzeją i będą zdatne do wykorzystania jeszcze przed końcem sezonu wegetacyjnego.

Jak poprawnie zabrać się do uszczykiwania? Warto wiedzieć, że zabieg przeprowadza się zazwyczaj w drugiej połowie sierpnia, ale jeszcze przed początkiem września. Pamiętajmy, że paprykę ogławiamy, pozbawiając ją jedynie wierzchołka wzrostu. By to zrobić, przycinamy lub odłamujemy górną część łodygi na wysokości trzeciego liścia, jeszcze przed rozwiniętym owocem. W kolejnym kroku dobrze będzie wesprzeć paprykę nawozami fosforowo-potasowymi, które stymulują wzrost oraz szybsze dojrzewanie owoców.

Termin zbiorów

Uprawa papryki w szklarni zaowocuje pierwszymi zbiorami już w połowie lipca. W pełni dojrzałe oraz odpowiednio wybarwione okazy ze słonecznych rabat pojawią się dopiero 3-4 tygodnie później. Zbiory szklarniowe kończą się w ostatnich dniach października, a czasami nawet początkiem listopada. Doświadczeni ogrodnicy doradzają, by nie zrywać ręcznie dojrzałych papryk. Zamiast tego utnijmy je ostrym nożem albo nożycami. W ten sposób nie uszkodzimy pędów oraz pozostałych owoców.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas