Już za kilka dni możesz zrywać liście. Które są najsmaczniejsze i najzdrowsze?

Czosnek niedźwiedzi, nazywany również potocznie cebulą czarownic, to bardzo zdrowa roślina, która zawiera mnóstwo wartościowych substancji, dlatego warto po nią sięgać. Należy jednak pamiętać, że czosnek niedźwiedzi jest objęty ochroną częściową, więc nie można go zrywać w lesie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać go we własnym ogrodzie.

Liście czosnku niedźwiedziego należy zrywać w marcu i w kwietniu
Liście czosnku niedźwiedziego należy zrywać w marcu i w kwietniu123RF/PICSEL

Czosnek niedźwiedzi - właściwości zdrowotne

Czosnek niedźwiedzi to roślina rosnąca dziko w lasach i można ją spotkać niemal na całym obszarze Europy. W Polsce czosnek niedźwiedzi obficie rośnie m.in. w Bieszczadach, Puszczy Kampinoskiej i Puszczy Białowieskiej.

Czosnek niedźwiedzi posiada więcej substancji zdrowotnych niż czosnek pospolity, ale objęty jest częściową ochroną. Jeśli chcemy go zerwać, musimy najpierw uzyskać odpowiednie zezwolenie. Ponadto czosnek niedźwiedzi jest podobny do trujących konwalii majowej i zimowita jesiennego, dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy sięgać po tę roślinę rosnącą dziko w lesie.

Liście czosnku niedźwiedziego są bogate w antyoksydanty i kwasy fenolowe, które mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Ponadto roślina jest świetnym źródłem magnezu, żelaza, potasu, fosforu, witaminy A, C oraz witaminy z grupy B.

Czosnek niedźwiedzi wzmacnia organizm, zmniejszając ryzyko infekcji. Spożywanie tej rośliny poprawia pracę układu pokarmowego, dlatego polecany jest m.in. przy problemach żołądkowo-jelitowych. Liście czosnku niedźwiedziego bogate w związki siarki pomagają w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach.

Roślina pomaga również w obniżeniu cholesterolu i zmniejsza poziom wysokiego ciśnienia tętniczego we krwi. To jednak nie koniec, bowiem czosnek niedźwiedzi prozdrowotnie wpływa na stawy i wspiera pracę wątroby - zwłaszcza w procesie odtruwania.

Czosnku niedźwiedziego nie można zrywać w lesie
Czosnku niedźwiedziego nie można zrywać w lesie123RF/PICSEL

Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi w ogrodzie?

Jak już wspomnieliśmy - czosnek niedźwiedzi jest objęty ochroną częściową, dlatego obowiązuje zakaz zrywania go w lesie. Jednak z powodzeniem możemy tę roślinę uprawiać we własnym ogrodzie.

Czosnek niedźwiedzi najlepiej rozwinie się, gdy zapewnimy mu stanowisko półcieniste lub cieniste. Dobrą lokalizacją dla rośliny będzie bliskie sąsiedztwo pod drzewami liściastymi.  Czosnek niedźwiedzi potrzebuje podłoża o odczynie lekko kwaśnym, przepuszczalnego, żyznego i stale lekko wilgotnego. Wiosną należy zadbać o jego regularne podlewanie.

Czosnek niedźwiedzi można sadzić w doniczkach, wypełniając je zwykła ziemią do kwiatków. Warto również zaaplikować doniczkę w 1/3 jej objętości drobnym żwirkiem. Doniczkę stawiamy na parapecie przy oknie od strony północnej.

Sadzenie cebul czosnku niedźwiedziego powinno mieć miejsce na koniec lata lub na początku jesieni. Natomiast liście rośliny powinniśmy zbierać od marca do kwietnia. Wówczas młode listki sięgające 10-12 cm są najsmaczniejsze i najzdrowsze.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas