Goździk brodaty: Uprawa i pielęgnacja

Każdy właściciel działki czy ogrodu chce mieć na swoich rabatach najpiękniejsze kwiaty. Gatunków jest bez liku, więc nietrudno znaleźć coś dla siebie. Jednak najlepsze są takie rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale nie potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Takim wymaganiom z pewnością może sprostać goździk brodaty. Bylina ta świetnie nadaje się na kwiat cięty, ale pozostawiona w gruncie, będzie pięknie zdobiła ogród czy działkę. Co trzeba wiedzieć o tej roślinie? Kiedy go zasadzić? Jakie warunki należy mu zapewnić?

Goździk brodaty
Goździk brodaty ©123RF/PICSEL

Goździk brodaty. Co trzeba o nim wiedzieć?

Bukiet z goździków brodatych
©123RF/PICSEL

Goździk brodaty jest dwuletnią rośliną z rodziny goździkowatych. Pochodzi z Azji i w warunkach naturalnych można spotkać go m.in. Chinach, Korei Północnej, ale też w wielu miejscach środowej i wschodniej Europy. Jego dekoracyjne kwiaty sprawiły, że chętnie jest uprawiany w wielu krajach świata. To spowodowało, że, mając odpowiednie warunki, szybko stał się gatunkiem dzikim. Najczęściej sieje się go na rabatach, ale wielu ogrodników wykorzystuje go jako kwiat cięty, który wykazuje się dużą trwałością.

Jak wygląda goździk brodaty?

Goździk brodaty osiąga maksymalną wysokość 70 cm. Tworzy gęstą kępę liści, wśród których na początku lata pojawiają sią smukłe łodygi rozgałęziające się ku górze. W czerwcu roślina zakwita – tworzy zgrupowane, małe i drobne kwiaty o różnokolorowych kwiatach. Najczęściej przyjmują barwę różową, jasnofioletową i bordową – często obrzeżoną białymi paskami. Goździk brodaty posiada przyjemny zapach, który często zwabia różne gatunki motyli.

Kiedy zasiać goździka brodatego?

Odmiana o różowych kwiatach
©123RF/PICSEL

Nasiona goździka brodatego umieszcza się w gruncie od drugiej połowy maja, ale nie później niż do połowy czerwca. Po kilkunastu dniach wyrastają z ziemi małe sadzonki, które, gdy wytworzą trzy/cztery listki, przesadza się w docelowe miejsce (należy zapewnić im kilkunastocentymetrowe odstępy). Goździk brodaty przez pierwszy rok się rozrasta, natomiast dopiero w drugim zaczyna zakwitać (od czerwca do sierpnia). Dlatego pierwsze miesiące są dla wzrostu kluczowe: należy regularnie go podlewać, szczególnie w czasie upałów, oraz wiosną nawozić preparatami wieloskładnikowymi

Gdzie goździk brodaty rośnie najlepiej?

Goździk brodaty nie ma szczególnych wymagań dotyczących stanowiska. Najlepiej prezentuje się w miejscach słonecznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rósł w półcieniu. W ciemniejszych częściach ogrodu również można go uprawiać, ale wtedy będzie mniej atrakcyjny: urośnie niższy, a latem będzie miał mniej kwiatów. Goździk brodaty powinien mieć zapewnione luźne podłoże, najlepiej próchnicze o odczynie pH 7 lub 6,5.

Zimowanie goździka

Odmiana obrzeżona
©123RF/PICSEL

Goździk brodaty jest rośliną odporną na ujemne temperatury i nie wymaga okrycia na zimę. Gatunki dwuletnie są bardzo ekspansywne, ponieważ szybko rozsiewają się samoczynnie. Najlepiej zapewnić mu stałe miejsce w ogrodzie, a po kilku sezonach przestrzeń naturalnie zapełni się nowymi sadzonkami i kępami goździków.

Choroby roślin

Goździk brodaty jest rośliną odporną na większość chorób. Jednak, jeśli ma nieodpowiednie warunki do rozwoju, może być podatny na choroby grzybicze: rdzę liści oraz szarą pleśń. Dlatego ważne jest częste doglądanie goździka i w przypadku pojawienia się białych czy brązowych plamach na liściach, szybko odciąć zainfekowane części i spalić. Można również posiłkować się preparatami grzybobójczymi albo profilaktycznie stosować naturalne środki ochrony roślin.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas