Dlaczego ogórki rosną krzywe? Działkowicze nagminnie popełniają te błędy

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Do uprawy ogórków przywiązujemy dużą wagę. Jesteśmy w stanie wiele zrobić, by latem zebrać obfity plon. Zauważasz jednak, że na twojej grządce ogórki rosną krzywe? O ile może nie mieć to wpływu na smak, o tyle utrudnia ich dalsze spożytkowanie. Niekształtnych ogórków nie wsadzisz do słoika, by stworzyć smaczne przetwory na zimowe miesiące. Podpowiadamy, dlaczego ogórki rosną krzywe i jak temu przeciwdziałać.

Zdeformowane ogórki to spory kłopot
Zdeformowane ogórki to spory kłopot123RF/PICSEL

Ogórki rosną krzywe przez błędy w podlewaniu

Zgadza się. Czasem nasze ogrodnicze niedociągnięcia są najprostszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego ogórki rosną krzywe. Na co trzeba uważać? Warzyw nie można podlewać lodowatą wodą. Powinna mieć ona temperaturę otoczenia, aby rośliny nie doznały szoku podczas tej podstawowej czynności. Fundowanie im zimnych kąpieli wpływa nie tylko na zniekształcanie ogórków (najczęściej pojawia się zwężenie pośrodku), ale może też skutkować zahamowaniem wzrostu i mizernymi zbiorami.

Trzymaj się zasad uprawy ogórków, by uniknąć przykrych niespodzianek na grządce
Trzymaj się zasad uprawy ogórków, by uniknąć przykrych niespodzianek na grządce123RF/PICSEL

Skręcone ogórki a błędy podczas sadzenia

Jeśli w tym sezonie twoje plony mają fantazyjne kształty — ogórki są skręcone i przypominają haczyk, przeanalizuj dokładnie sposób sadzenia roślin i uznaj to za lekcję na przyszłość. Zbyt ciasne sadzenie ogórków skutkuje tym, że mają one za mało przestrzeni, a owoce staję się krzywe i poskręcane. Nie zapomnij również o wyborze słonecznego stanowiska. Cień również nie służy dorodnemu owocowaniu.

Dlaczego ogórki rosną pękate? Winne niedobory

Pokrojenie pękatego ogórka do letniej sałatki nie stanowi problemu. Takie egzemplarze jednak nie nadają się do kiszenia, a brak możliwości zrobienia przetworów dla wielu osób będzie rozczarowujący. Skąd bierze się taki kształt ogórków? To sygnał, że roślinom brakuje azotu. Potwierdzeniem niedoboru będzie również jasny kolor skórki.

Ogórki jednak należą do roślin, które można nawozić przez całe lato. Świetnie nadają się do tego domowe nawozy do ogórków. Prym wśród nich wiedzie gnojówka ze skrzypu polnego.

  • W plastikowym wiaderku umieść kilogram świeżego ziela lub 200 gramów suszonego.
  • Zalej 10 litrami wody.
  • Odstaw na tydzień do fermentacji. Z czasem pojawi się na jej powierzchni jasna piana. Jej zniknięcie świadczy o tym, że gnojówka jest gotowa do użycia.

Ogórki podlewaj gnojówką ze skrzypu dwa razy w sezonie. Przed użyciem rozcieńcz ją z wodą w proporcji 1:4. Tak zastosowana podniesie jakość gleby, a plony będą więcej niż zadowalające.

Dbaj o każdy aspekt uprawy ogórków
Dbaj o każdy aspekt uprawy ogórków123rf.comINTERIA.PL

Dlaczego ogórki rosną niekształtne? Pogoda nie pozostaje bez wpływu

Niestety, jako ogrodnicy i działkowicze nie na wszystkie warunki uprawy ogórków mamy wpływ. O możliwościach zaklinania pogody przeczytamy w książkach fantastycznych, ale ta wiedza na niewiele się zda w rzeczywistości.

Na deformacje ogórków ma wpływ zarówno nadmierna susza, jak i zbyt obfite opady. Temperatura jest istotna. Ogórki nie lubią skrajności. Gdy mamy do czynienia z długo utrzymującymi się upałami albo chłodną wiosną i latem, pszczoły zapylające rośliny są mniej aktywne. Kwiatostany ogórków nie zostają więc w wystarczający sposób zapylone, a to z kolei wpływa nie tylko na zmniejszenie zbiorów, ale i nieregularne kształty owoców.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas