Chcesz skutecznie przyswajać wiedzę? Stosuj te metody w codziennej nauce

Koniec wakacji wiąże się z nieuchronnym powrotem młodzieży i studentów do szkół oraz na uczelnie. Szkolne dni wypełniają obowiązkowe zajęcia i dodatkowe aktywności. W napiętym planie nie zawsze znajdzie się kilka wolnych godzin na naukę. Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać wygospodarowany czas i poprawić efektywność przyswajania informacji.

Stosuj kilka trików, by skutecznie wpłynąć na efektywność uczenia się
Stosuj kilka trików, by skutecznie wpłynąć na efektywność uczenia się123RF/PICSEL

Czym jest uczenie się?

Uczenie się jest złożonym procesem polegającym na: wzmacnianiu połączeń między komórkami nerwowymi, a także kształtowaniu nowych sieci oraz łączeniu ich ze sobą. Mechanizm ten może funkcjonować prawidłowo dzięki możliwościom ludzkiego mózgu. Zaliczamy do nich m.in.:

  • umiejętność rejestrowania oraz przetwarzania zdobytych informacji,
  • zdolność zapamiętywania, oparta o bodźce zewnętrzne,
  • regulacja pracy - od fazy rozluźnienia, po zahamowanie lub stres.

Efektywna nauka - jak zacząć?

Stwórz komfortowe warunki

Zapewnienie sobie komfortowych warunków do nauki to już połowa sukcesu. W tym celu najlepiej sprawdzi się biurko i wygodne krzesło. Wybór miękkiej kanapy lub łóżka może wydawać się kuszący, ale mózg kojarzy je z relaksem, przez co ciężko będzie skoncentrować się na postawionym głównym zadaniu. Jeśli planujemy naukę w godzinach popołudniowo-wieczornych, niezbędne będzie także odpowiednie oświetlenie, które nie zmęczy wzroku. Najlepiej sprawdzi się światło o chłodnej barwie. Nie zapomnij zadbać o odpowiednie natlenienie organizmu - wcześniejszy spacer lub zostawienie otwartego okna utrzyma dłuższą koncentrację umysłu.

Zrezygnuj z rozpraszaczy

Urządzenia elektroniczne z łatwością odciągają uwagę od nauki. Podświetlany nieustannymi powiadomieniami ekran i chęć bycia na bieżąco z nowinkami w mediach społecznościowych, skutecznie hamują zapał do przyswajania szkolnej wiedzy. W wyznaczonym na naukę czasie lepiej odłożyć je na bok lub włączyć tryb samolotowy.

Zadbaj o odpowiednie nastawienie

Bez właściwego nastawienia nauka będzie nudna i nieprzyjemna. Aby pozytywnie nastawić się do czasu spędzonego nad zeszytami i podręcznikami, warto zacząć od zadbania o dobre samopoczucie. Ustal, co chcesz osiągnąć poprzez naukę, wyznacz sobie małe cele i realizuj je drobnymi krokami. W ten sposób motywacja nie zniknie tak szybko. Dobry nastrój przed rozpoczęciem nauki zwiększa efektywność mózgu, co poprawia umiejętność myślenia i analizowania.

Pobudź umysł do pracy

Nie tylko sięganie po telefon, ale także częste wyprawy do kuchni po przekąski osłabiają motywację do nauki. Jeśli nie chcesz co kilkanaście minut wstawać od biurka - połóż przekąski blisko miejsca nauki. Postaraj się wybrać produkty, które wspomogą pracę mózgu. Zainwestuj w orzeszki i bakalie, a do picia wybierz zieloną herbatę lub yerbę.

Pamiętaj o przerwach

Mózg, tak jak każdy inny mięsień, potrzebuje chwili odpoczynku. Zbyt długi czas poświęcony na naukę może doprowadzić do jego przetrenowania, co skutkuje przemęczeniem i wzrastającą niechęcią do dalszej nauki. Aby do tego nie dopuścić, możesz zastosować technikę Pomodoro, która polega na robieniu kilkuminutowych przerw po opracowaniu danej partii materiału.

Nauka na ostatni moment - jak się do tego zabrać?

Mapa myśli to jedna z najchętniej wybieranych metod szybkiego przyswajania wiedzy
Mapa myśli to jedna z najchętniej wybieranych metod szybkiego przyswajania wiedzy123RF/PICSEL

Jeśli zbyt późno zabierzesz się do nauki - nie panikuj! Każdy kiedyś przez to przeszedł. Gonitwa myśli i nakręcanie się, że nie wystarczy już czasu, nie sprzyja koncentracji. Zacznij od uregulowania oddechu oraz opanowania emocji. Spięty organizm zakłóci pracę mózgu i nie pozwoli przyswoić koniecznych informacji.

Mózg znacznie lepiej zapamiętuje, jeśli uczymy się krócej, ale regularnie. Co w sytuacji, gdy do zapowiedzianego sprawdzianu, kartkówki lub kolokwium zostało coraz mniej czasu? Z pomocą przyjdzie kilka prostych trików.

  • Zacznij od podzielenia materiału na mniejsze części. To ułatwi mózgowi przyswojenie go. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się zabrać za naukę nie później niż na dwa dni przed planowanym sprawdzeniem wiedzy. To zapewni czas na ponowne powtórzenie wiadomości.
  • Ucz się w 20-minutowych cyklach, oddzielonych krótkimi przerwami. Naukowcy dowiedli, że ludzki mózg nudzi się, gdy zbyt długo zajmuje się tym samym  tematem. Przerwy można wykorzystać na naukę słówek z angielskiego lub zrobienie zadania z matematyki. Taka zmiana skutecznie poprawi efektywność nauki. Badania wykazały, że nasza wydajność znacznie się zwiększa, jeśli w tym samym czasie zajmujemy się kilkoma tematami.
  • Podejdź do procesu nauki kreatywnie - zapisuj informacje, szukaj powiązań i skojarzeń między przyswajaną a nabytą wcześniej wiedzą. Wymyślaj rymowanki i wierszyki, układaj w głowie piosenki, które opierają się o konkretne partie materiału. W ten sposób jeszcze szybciej się ich nauczysz.
  • Powtarzaj zdobyte informacje. Aby przyswojona wiedza nie uciekła zbyt szybko, musi przejść przez proces przetwarzania. Tylko cykliczne powtarzanie informacji pozwoli je utrwalić. Jeśli do testu w szkole zostało niewiele czasu, postaraj się przypominać sobie zdobyte informacje kilka razy dziennie.

Wykorzystaj te metody i mnemotechniki

Jeśli chcesz do maksimum wykorzystać czas na przyswojenie niezbędnej wiedzy, możesz w tym celu pozwolić sobie na tzw. spacerowanie w myślach. Metoda ta polega na wyobrażaniu sobie siebie lub towarzyszących nam wrażeń w bezpośrednim kontakcie z zagadnieniem, którego się uczymy. Innym sposobem będzie metoda pierwszych liter, która polega na tworzeniu zdania, w którym każdy następny wyraz zaczyna się na literę słowa, który chcemy zapamiętać. Jedną z najczęściej i najchętniej stosowanych metod zapamiętywania jest mapa myśli. Ta popularna technika polega na kreatywnym rysowaniu i notowaniu powiązań, a także skojarzeń między informacjami.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas