Bomba zdrowia, która oczyszcza i wzmacnia organizm. Zbierz teraz i przechowuj do zimy

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Rośnie niepozornie w przydomowych ogródkach lub w doniczkach na parapetach naszych okien, będąc najczęściej jedynie dodatkiem do potraw. Tymczasem jest prawdziwą bombą witaminową, która powinna na stałe zagościć w naszym codziennym jadłospisie. Nie tylko oczyszcza organizm, ale dodatkowo wzmacnia wzrok i poprawia cerę, a nawet… humor! Jakie właściwości ma natka pietruszki? Zbierz ją teraz i przechowuj aż do zimy. Potem sobie za to podziękujesz.

Jakie są skutki jedzenia natki pietruszki? Bomba zdrowia, która odtruwa organizm
Jakie są skutki jedzenia natki pietruszki? Bomba zdrowia, która odtruwa organizm123RF/PICSEL

Jakie właściwości ma natka pietruszki? Oto dlaczego warto ją jeść

W kuchni zdaje się być wręcz nieoceniona. Z chęcią dodajemy ją do tradycyjnych zup, surówek i mięs, pokuszając się niejednokrotnie o to, aby trafiła również do nieco wykwintniejszych dań, na przykład tych z owoców morza. Jak się okazuje, obok nieocenionych walorów smakowych, natka pietruszki wyróżnia się także szeregiem leczniczych właściwości.

Nać pietruszki, bogata w żelazo oraz witaminę C, której w roślinie jest nawet więcej, niż w cytrusach, świetnie wzmacnia, a dzięki zawartości beta-karotenu i witamin z grupy E wspomaga wzrok i poprawia kondycję cery. Natka pietruszki w swoim składzie posiada także kwas foliowy oraz sole mineralne: magnez, wapń, potas, fosfor, cynk, miedź i mangan.

Jakie właściwości ma natka pietruszki? Oto dlaczego warto ją jeść
Jakie właściwości ma natka pietruszki? Oto dlaczego warto ją jeść123RF/PICSEL

Zielone listki natki pietruszki łagodzą nerwobóle, działają moczopędnie, poprawiają trawienie i odtruwają organizm. Dodatkowo pomagają przy leczeniu anemii i reumatyzmu, łagodząc również bóle menstruacyjne. Nie bez przyczyny nazywa się je więc prawdziwą bombą witaminową.

Czy natkę pietruszki można jeść codziennie? Jedz z umiarem

Najcenniejsza, bogata w właściwości zdrowotne natka pietruszki to ta świeżo zerwana. Nic więc dziwnego, iż wielu ogrodników decyduje się na zasadzenie jej w swoich ogrodach. Natka w pęczku, wsadzona do zimnej wody, z pewnością utrzyma świeżość przez kolejne 2 lub 3 dni. A wtedy można korzystać z jej walorów smakowych i zdrowotnych do woli.

Pamiętajmy jednak, aby zachować rozsądek. Natkę pietruszki można jeść codziennie, ale w odpowiednich ilościach - nie więcej niż jedną garść. Przedawkowanie może bowiem okazać się wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, prowadząc w efekcie do anemii, a nawet problemów z nerkami czy wątrobą.

Jeśli więc nasze ogrodowe zapasy natki pietruszki znacznie przekraczają zalecaną, dzienną ilość spożycia, zerwijmy roślinę już teraz i przechowujmy ją do zimy, kiedy o świeżych, pachnących ziołach możemy jedynie pomarzyć. Jak to zrobić?

Co zrobić z dużą ilością natki pietruszki? Kierunek - zamrażarka

Posiadając nadmiar natki pietruszki wystarczy ją zamrozić, a potem cieszyć się jej właściwościami zimą. Pęczki rośliny należy przemyć w zimnej wodzie, a następnie otrzepać z wody i owinąć ręcznikiem kuchennym. Następnie posiekać i umieścić w plastikowym pudełku, a kolejno wsadzić do zamrażarki. Wrzucone do zupy lub sosów będą potem jak świeże.

Co zrobić z dużą ilością natki pietruszki? Kierunek – zamrażarka
Co zrobić z dużą ilością natki pietruszki? Kierunek – zamrażarka123RF/PICSEL

Mrożenie natki pietruszki. Jak to zrobić?

Co więcej, pojedyncze listki można zalać wodą w pojemnikach na lód, a potem cieszyć się ozdobą koktajli. Ale nie tylko. Istnieje bowiem przepis, który na dłużej zatrzyma świeżość i smak natki pietruszki.

Jak zrobić pesto z pietruszki natki? Idealne na zimę

Jak zrobić pesto z pietruszki na zimę? To jeden z tych przepisów, które kucharki wręcz pokochały. Jest niezwykle prosty, a samo pesto w trakcie zimowych miesięcy świetnie sprawdzi się zarówno jako dodatek do kanapek, jak i makaronów. Palce lizać!

Jak zrobić pesto z pietruszki natki? Idealne na zimę
Jak zrobić pesto z pietruszki natki? Idealne na zimę123RF/PICSEL

Potrzebować będziemy:

  • 2 małe lub 1 duży pęczek natki pietruszki
  • ząbek czosnku
  • 4 łyżki oliwy
  • 4 orzechy laskowe lub łyżeczka płatków migdałowych
  • 4-5 łyżek startego sera typu parmezan lub pecorino
  • sól, pieprz

Sposób przygotowania pesto z natki pietruszki:

  1. Natkę opłukujemy, dokładnie osuszamy, a następnie odcinamy same gałązki.
  2. Listki szatkujemy w blenderze, dodając kolejno obrany czosnek i uprażone na suchej patelni orzechy.
  3. Dodajemy oliwę, sól oraz pieprz. Dokładnie miksujemy. Doprawiamy do smaku. Gotowe!
Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas