Babcie stosowały to już pół wieku temu. Mają niesamowity wpływ na skórę

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Nasze babcie i prababcie nie wyobrażały sobie bez nich codziennych kąpieli. Doskonale wpływały na kondycję skóry, łagodząc objawy alergii i kojąc podrażnienia. Płatki mydlane, bo o nich właśnie mowa – z czasem zostały zastąpione przez różnego rodzaju chemiczne specyfiki. Na szczęście coraz częściej dostrzegamy pozytywny wpływ naturalnych płatków mydlanych na nasze ciało, dzięki czemu ich popularność rośnie.

Kąpiel w płatkach mydlanych jest doskonałym ukojeniem dla skóry
Kąpiel w płatkach mydlanych jest doskonałym ukojeniem dla skóry123RF/PICSEL

Płatki mydlane dla alergików

Płatki mydlane doskonale sprawdzają się jako dodatek do kąpieli, ponieważ nie podrażniają skóry. Powinny być używane przez m.in. osoby borykające się atopowym zapaleniem skóry i alergiami na substancje zawarte w innych żelach pod prysznic i mydłach.

Płatki mydlane są również często stosowane do kąpieli niemowlaków, jednak podczas sięgania po nie w sklepie warto wybierać te posiadające minimum 80 proc. dobrej jakości mydło i naturalne surowce roślinne. Płatki mydlane zawierające różnego rodzaju konserwanty, substancje zapachowe i barwiące oraz wybielacze lepiej omijać szerokim łukiem.

Kąpiel z płatkami mydlanymi - sposób przygotowania

Do przygotowania kąpieli z płatkami mydlanymi potrzebujemy od 10 do 30 gramów płatków mydlanych na litr ciepłej wody. Taką miksturę wlewamy do wanny, a po zakończeniu kąpieli mydliny dokładnie spłukujemy pod bieżącą wodą.

Płatki mydlane do prania

Płatki mydlane mogą być alternatywą dla proszku do prania lub płynu.  Świetnie nadają się do prania ubrań dziecięcych, ubrań alergików i delikatnych tkanin z jedwabiu, wełny i lnu. Z uwagi na swoje właściwości przeciwalergiczne, odzież wyprana w płatkach mydlanych, nie podrażnia skóry i nie wywołuje alergii.

W celu wykorzystania płatków mydlanych do prania należy wymieszać sześć łyżek płatków mydlanych z litrem gorącej wody i poczekać przez około 30 minut aż całkowicie się rozpuszczą. Tak przygotowany roztwór wlewamy bezpośrednio do bębna pralki i nastawiamy odpowiedni program.

Płatki mydlane mogą być świetną alternatywą dla proszku do prania
Płatki mydlane mogą być świetną alternatywą dla proszku do prania123RF/PICSEL

Jeśli mamy do czynienia z tkaninami, których nie wolno prać w pralce, doskonałym rozwiązaniem jest ich moczenie w roztworze na bazie płatków mydlanych. Proporcje do jego stworzenia są identyczne jak w przypadku prania w pralce, czyli 6 łyżek płatków mydlanych dokładnie rozpuszczamy w litrze gorącej wody, a następnie całość wlewamy do miski wypełnionej dwoma litrami wody i moczymy odzież.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas