Reklama

Mamo, mów do mnie!

​Wydaje ci się, że niemowlę jeszcze niewiele rozumie? To nieprawda. Już od chwili narodzin maleństwo rozpoznaje twój głos i uważnie słucha tego, co do niego mówisz. Dzięki temu nie tylko czuje się bezpieczniej, ale też szybko uczy się języka, w którym już wkrótce wypowie pierwsze słowo.

0-6 miesięcy: Lubie słuchać

Choć maluszek nie rozumie jeszcze znaczenia słów, wsłuchuje się w melodię mowy. Intuicyjnie potrafi też rozpoznawać emocje bliskich. Boi się, gdy ktoś w jego obecności podnosi głos lub płacze. Słuchanie mowy wspomaga też jego rozwój umysłowy. Maluszek z dnia na dzień staje się mądrzejszy! Już w 2.-3. miesiącu życia zaczyna odpowiadać głużeniem na słowa dorosłych. Wówczas możesz usłyszeć w odpowiedzi rozkoszne "a gu", "khe", "gli", itp. To bardzo ważny krok w nauce słów i rozumienia. Dzięki waszym "dialogom" niemowlę będzie się zapoznawało z naturalnym tokiem rozmowy.

Reklama

NASZE RADY: Od początku staraj się tak mówić do dziecka, aby widziało twoją twarz. To ułatwi maluszkowi naukę właściwej mimiki. Będzie też świetnym treningiem odczytywania emocji. Kiedy maleństwo zacznie głużyć, baw się z nim w naśladowanie różnych dźwięków - odgłosów zwierząt lub przedmiotów (np. samochodów). Takie "papugowanie" jest doskonałym wstępem do nauki mówienia! Czytaj też maluszkowi książeczki. Wystarczy 10 minut dziennie na dobranoc. Niemowlę nauczy się skupiać uwagę na słuchaniu głosu.

6-12 miesięcy: Zaczynam naśladować

Półroczny maluszek zaczyna już gaworzyć. Powtarza sylaby: da-da-da, ma-ma-ma, ba-ba-ba, itp. Nie jest to jeszcze mowa, ale kolejny ważny etap nauki. Pod koniec 8. miesiąca dziecko zaczyna bawić się swoim głosem. Piszczy, szepcze lub wykrzykuje różne sylaby. Sporo już rozumie. W 10. miesiącu życia zna już znaczenie około 20 słów. Reaguje na swoje imię. Na pytanie: "Gdzie jest miś?", szuka wzrokiem zabawki. Potrafi też zrobić "pa-pa". Około 12. miesiąca rozumie już niektóre proste polecenia, np. "nie wolno" lub "chodź tutaj". Zwykle też wypowiada upragnione przez rodziców i wyczekane słowa: "mama" i "tata".

NASZE RADY: Mów do dziecka normalnie, bez przesadnego zdrabniania i wymawiania słów z dziecięcą manierą, np. "siociek" zamiast "soczek", itp. Dzięki temu maluch będzie mógł łatwiej uczyć się nowych słów. Czytaj mu rymowanki, powtarzaj wyliczanki. Takie zbitki słów szybciej zapamięta. Bądź jednak cierpliwa, bo minie kilka miesięcy, zanim je powtórzy.

12-18 miesięcy: Już mówię!

Po pierwszym roku życia maluszek zaczyna używać słów: "nie", "daj", "tu", "tam". Zdarza się, że jeden wyraz ma kilka znaczeń, np. "ka" może oznaczać kaczkę w parku albo kaszkę na kolację. Niespełna półtoraroczne dziecko zazwyczaj jest w stanie wymówić około 20 wyrazów. Szybko poznaje też nowe (nawet kilkanaście dziennie). Mimo to pierwsze, bardzo proste zdanie, wypowiada zwykle dopiero pod koniec 18. miesiąca życia.

NASZE RADY: Staraj się mówić do dziecka w prosty i zrozumiały sposób. Dłuższe wyrazy dziel na sylaby, np. "Mleko jest pysz-ne", itp. Nie zarzucaj jednak smyka zbyt wieloma informacjami! Maluch uczy się we własnym tempie, a pod presją może się zniechęcić! Nie przerywaj dziecku, daj mu szansę dokończyć zdanie. Chwal go także za każdą próbę komunikowania się. 

18-24 miesiące: Możesz ze mną pogadać

Pod koniec drugiego roku życia maluch zaczyna już mówić całymi zdaniami. Są one bardzo proste, na ogół składają się z 2-3 wyrazów. Dziecko w tym wieku zazwyczaj omija trudniejsze głoski lub je zamienia. Mówi np. "scypie", zamiast "szczypie", "lowel", zamiast "rower", itp. Jednak stopniowo z miesiąca na miesiąc będzie doskonalić mowę.

NASZE RADY: Często zadawaj maluchowi pytania i skłaniaj go do mówienia. Ćwicz z nim buzię - róbcie miny do lusterka, naśladujcie się nawzajem. Jeśli malec pod koniec 2. roku życia nadal będzie mówił mało lub niewyraźnie, poczekaj jeszcze kilka miesięcy. Jeżeli sytuacja nie zmieni się przed 3. urodzinami, wybierzcie się na konsultację do logopedy. 

Konsultacja: Joanna Król, logopeda, terapeuta dziecięcy. Tekst: Patrycja Kosińska

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: dziecko | Rozmowa | rozwój
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama