Jak stymulować prawidłowy rozwój wzroku dziecka?

Noworodki widzą obraz bardzo zamazany i niewyraźny. Rozwój wzroku trwa stosunkowo długo i następuje etapami. Warto niezwykle uważnie obserwować dziecko i sprawdzać, czy widać u niego postępy w rozwoju.

Z początku będzie ono wyraźnie widziało jedynie przedmioty z bliskiej odległości, dlatego tak ważna jest dla niego bliskość rodzica - szczególnie mamy, na widok której bardzo szybko zaczyna się uśmiechać.

Reklama

O tym, że wzrok dziecka rozwija się prawidłowo mogą świadczyć między innymi spójne ruchy gałek ocznych, skupianie się na konkretnym przedmiocie (fiksowanie), z czasem podążanie jedynie oczami (a nie całą głową) za poruszającym się przedmiotem, rozróżnianie barw, przedmiotów i dostrzeganie głębi.

My jako rodzice możemy wspomagać prawidłowy rozwój tego zmysłu już od najmłodszych lat życia dziecka.

Jak to zrobić?

Musimy pamiętać o tym, że dziecko na początku rozróżnia jedynie kontrastujące ze sobą barwy. W początkowym okresie jego rozwoju będą to czerń i biel. Dlatego też bardzo często można spotkać na rynku książeczki czy zabawki przeznaczone dla niemowląt właśnie w tych dwóch kolorach.

Właśnie "czytanie" takich pierwszych czarno-białych książeczek może wspomóc prawidłowy rozwój wzroku malucha. Oczywiście maluch nie będzie rozumiał co do niego mówimy, jednak wystarczy ciepły ton głosu rodzica oraz pokazywanie mu ciekawych kształtów i zarysów postaci zwierząt oraz przedmiotów codziennego użytku.

Ciekawym pomysłem na stymulowanie rozwoju wzroku dziecka jest przywieszenie koło jego łóżeczka białego balonika z narysowaną na nim czarnym mazakiem buzią. Będzie mogło ono wtedy skupiać wzrok na jednym przedmiocie.

Z myślą o najmłodszych

Nieco starszemu maluchowi można zawiesić karuzelę z czarno-białymi misiami lub innymi maskotkami. Jeśli takiej nie znajdziemy pstrokate zabawki możemy zamienić na własnoręcznie wykonane obrazki, albo przywiesić do ramion karuzeli gotowe karty z rysunkami takie jak na przykład Karty oczami maluszka. Są to karty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach.

W zestawie znajduje się 9 kart, na których umieszczono 18 obrazków. Dodatkowo, gdy dziecko wyciąga rączki by chwycić którąś z kart ćwiczy swoje zdolności manualne.

Karty oczami maluszka - cena 29,90 PLN, do nabycia w sklepie babymama.pl

materiały prasowe

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje