Ile mleka jest w sam raz?

Niemowlęta uwielbiają ten napój, 2-, 3-latki często są nim znudzone. Ale każde dziecko go potrzebuje!

Przez pierwsze 4-6 miesięcy życia mleko jest jedynym pokarmem niemowlęcia i źródłem wszystkich potrzebnych mu do rozwoju składników odżywczych. Także później, gdy menu dziecka wzbogaca się o nowe przysmaki, mleko pozostaje ważnym punktem jadłospisu. A to dlatego, że znajduje się w nim wiele składników potrzebnych najmłodszym do rozwoju. W porcji białego napoju maluch znajdzie m.in.:

Reklama

wapń - niezbędny, by jego zęby i kości rozwijały się prawidłowo. Pod względem zawartości tego składnika mleku dorównują przede wszystkim jego przetwory, jak jogurt czy twarożek

białko - to budulec wszystkich tkanek organizmu, m.in.: mięśni, błon śluzowych, włosów, paznokci. Jest niezbędne, by dziecko mogło rosnąć i przyswajać składniki pokarmowe z pożywienia;

nienasycone kwasy tłuszczowe - są konieczne do rozwoju układu nerwowego;

witaminy i składniki mineralne, których dzieciom zwykle brakuje - np. witamina D (ważna dla mocnych kości), żelazo (chroniące przed anemią), jod (niezbędny do prawidłowego rozwoju intelektualnego dziecka);

składniki wspomagające odporność - w pokarmie mamy będą to przeciwciała, w mieszance modyfikowanej - probiotyki, czyli korzystnie działające na organizm bakterie, a w mleku krowim - cynk. Aby dziecko miało pod dostatkiem tych składników, należy dbać, by w jego diecie nie zabrakło mleka i jego przetworów. Ich rodzaj i ilość zależy od wieku.

0-6 miesięcy

Maluchy karmione naturalnie powinny być przystawiane do piersi na żądanie i wypijać tyle pokarmu, na ile mają ochotę. Dzieciom żywionym mlekiem modyfikowanym (tzw. początkowym dla malców w wieku 0-6 miesięcy) także najlepiej podawać posiłki "na życzenie" - w przypadku zdrowych dzieci, serwowanie mleka z zegarkiem w ręku już od dawna nie jest zalecane. Jeśli chodzi o wielkość porcji maluchy karmione sztucznie powinny otrzymywać ilości mleka dostosowane do wieku.

Według schematu żywienia warto, by wypijały:

W 1. miesiącu - 7 razy dziennie po 90-110 ml;

W 2. miesiącu - 6 razy dziennie po 110-130 ml;

W 3. miesiącu - 6 razy dziennie po 130 ml;

W 4. miesiącu - 6 razy dziennie po 150 ml;

W 5. miesiącu - 5 razy dziennie po 180 ml;

W 6. miesiącu - 5 razy dziennie po 180 ml.

Jednak warto pamiętać, że te normy są orientacyjne. Maluch ma prawo wypijać nieco mniej mleka lub więcej.

6-12 miesięcy

Starsze niemowlę karmione piersią także powinno dostawać mleko na żądanie - po stałych posiłkach lub pomiędzy nimi. Oprócz pokarmu mamy należy mu podawać:

W 7.-10. miesiącu - 1 raz dziennie kaszkę na mleku modyfikowanym;

W 11.-12. miesiącu - około 200 ml mleka modyfikowanego. Malucha można już też poczęstować kilkoma łyżeczkami naturalnego jogurtu lub twarożku. Dziecko karmione sztucznie W 7.-8. miesiącu - 3 razy 180 ml mleka modyfikowanego i 1 raz kaszkę na mleku modyfikowanym;

W 9. miesiącu - 2 razy 200 ml mleka modyfikowanego i 1 raz kaszkę na mleku modyfikowanym lub deser mleczno-owocowy;

W 10. miesiącu - 3 razy po 220 ml mlecznego posiłku z dodatkiem produktów zbożowych, np. biszkopta;

W 11.-12. miesiącu - 3 razy 220 ml mlecznego posiłku łączonego z produktami zbożowymi plus kilka łyżeczek jogurtu naturalnego, kefiru, maślanki albo twarożku.

1-3 lata

Po 1. urodzinach w jadłospisie malucha muszą się znaleźć różne produkty mleczne. Każdego dnia dziecko powinno dostać:

2 szklanki mleka (lub maślanki czy kefiru) - w postaci czystej, kakao lub np. koktajlu;

1 kubeczek jogurtu naturalnego (150 g), np. z dodatkiem owoców;

2 łyżki (ok. 50 g) twarożku, np. z owocami lub szczypiorkiem. warto z niego przyrządzić także pastę z dodatkiem jajka i/lub ryby. Malucha można już też zapoznać ze smakiem żółtego sera. Idealna porcja dla dziecka to 1-2 plasterki co 2-3 dni.

Dowiedz się więcej na temat: napój

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje