Twoje dziecko ma wysypkę? Zmień proszek do prania!

Jeżeli masz w domu małe dziecko, alergika, osoby o skłonnościach do podrażnień, tym większą uwagę zwracaj kupując proszek do prania odzieży i bielizny. Ważny jest przede wszystkim skład takiego środka - koniecznie hipoalergiczny, przetestowany dermatologicznie i proekologiczny, czyli bezpieczny dla środowiska. Dowiedz się, dlaczego nie warto bagatelizować tej kwestii i co zrobić, by zadbać o wrażliwą skórę twoich bliskich.

Czy wiesz, na co możesz narazić swoje dziecko używając "zwykłego" proszku do prania lub takiego, na którym nie jest podany jego skład? Nie chcemy straszyć, ale zmiany skórne, wysypka i swędzenie to najłagodniejsze objawy. W ekstremalnych sytuacjach można doprowadzić nawet do zwężenia dróg oddechowych! Pamiętaj! Nieleczone uczulenie to ryzyko infekcji bakteryjnych lub grzybicznych na zmienionej chorobowo skórze, a dodatkowo - wywołania szeregu objawów wewnętrznych, jak rozdrażnienie, zaburzenia snu czy chrapanie.

Skóra gładka jak u niemowlęcia?

Reklama

Niestety, im nasze dziecko młodsze, tym bardziej podatne na wszelkiego rodzaju bodźcie zewnętrzne. Zaczerwienienia i wysypka, tak często występujące u niemowlaków, to jednak czynniki, którym można zaradzić. Pamiętajmy - nie zawsze związane są one ze złą dietą mamy karmiącej! Często "winowajcami" okazują się nie składniki pokarmowe, ale właśnie produkty, jakie używamy do pielęgnacji czy higieny, znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu niemowlaka czy alergika. Na szczycie tej listy pierwsze miejsce zajmują proszki do prania.

Ubranka dziecka i osób o wrażliwej skórze powinny być prane oddzielnie, w specjalnie do tego celu stworzonym proszku - hipoalergicznym, przetestowanym dermatologicznie i wolnym od substancji drażniących. - Może dla wielu wydaje się to oczywiste, jednak warto podkreślić, że pierzemy nie tylko brudną odzież i bieliznę, ale także tę świeżo zakupioną - radzi Marta Torzyńska, przedstawiciel marki CONCERTINO BABY.

Pomyśl, ile rąk na swojej drodze spotkały nowo nabyte śpioszki czy bluzeczki - ilu klientów dotykało je przed tobą, chcąc, nie chcąc, zostawiając na ubrankach niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia i bakterie. Nawet zafoliowana odzież powinna być wyprana przed założeniem, by pozbyć się roztoczy i drobnoustrojów.

Proszek z atestem

Każdego rodzica powinna obowiązywać jedna zasada - im dziecko młodsze, tym należy zastosować delikatniejszy środek piorący. Najważniejsze, by był hipoalergiczny, to znaczy minimalizujący ryzyko wystąpienia alergii, proekologiczny (bez szkodliwych zeolitów i fosforanów), wolny od substancji drażniących czy sztucznych barwników. Ważne też, by proszek do prania posiadał pozytywną opinię renomowanego ośrodka medycznego, jak na przykład Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Nowoczesne, hipoalergiczne proszki do prania można używać zarówno do prania ręcznego (ze względu na doskonałe właściwości wypłukujące) oraz w pralce, w temperaturze 30 do 95°C. Pamiętajmy jednak, że ubranka niemowlęce są bardzo delikatne, najczęściej - uszyte z bawełny, stąd powinniśmy je prać w maksymalnie 40tu stopniach. W przeciwnym razie mogą stracić na miękkości lub skurczyć się pod wpływem działania zbyt wysokiej temperatury. Dodatkowo, każde ubranko dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu. Dlaczego? - Ponieważ wysoka temperatura to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie pozbędziemy się wszelkich resztek drobnoustrojów - podsumowuje Marta Torzyńska.

Na koniec pamiętajmy, ubranka wyprane w nieodpowiednim proszku to jak nakładanie na skórę dziecka wysypki, zaczerwienień i bólu. Używanie środków wolnych od substancji drażniących, hipoalergicznych, to dbanie o zdrowie i higienę naszych pociech.

Dowiedz się więcej na temat: proszek do prania | alergia | proszek hipoalergiczny | dziecko | pranie | alergik

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje