Czy warto masować malucha?

Wśród młodych rodziców zdania na temat skuteczności masażu są podzielone. Jedni nie wierzą, że taki zabieg może poprawić samopoczucie dziecka, inni uważają, że jak najbardziej.

- Nie ma potrzeby, by masaż wykonywany przez mamę miał właściwości lecznicze. To, co rodzice mogą robić w domu, to po prostu delikatne głaskanie skóry dziecka. Ma ono wpłynąć na malucha kojąco i zwykle tak właśnie działa - uważa dr Agnieszka Jarymowicz, pediatra. - Taki masaż pomaga też nawiązać i pogłębić kontakt pomiędzy rodzicem a maluszkiem. Choćby dlatego warto go przeprowadzić - dodaje nasz ekspert. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

O czym należy pamiętać?

Reklama

Masaż ma być przyjemnością zarówno dla ciebie, jak i dla twojego maluszka. Aby osiągnąć ten cel...

✓ ...masuj maluszka tylko wtedy, gdy jesteś spokojna i nigdzie się nie spieszysz. Brzdąc też powinien być w dobrym humorze. Gdy kaprysi lub wręcz płacze, taki zabieg zamiast wpłynąć uspokajająco, może malca jeszcze bardziej rozdrażnić;

✓ ...podczas masażu przez cały czas utrzymuj z maleństwem kontakt wzrokowy i czule do niego przemawiaj, np. opowiadaj, co właśnie robisz. Twój łagodny głos także wpłynie na malca kojąco i pomoże mu się odprężyć;

✓ ...zadbaj, by w pomieszczeniu, gdzie rozbierzesz dziecko, było ciepło - w przypadku niemowlęcia temperatura powinna wynosić co najmniej 20-21ºC;

✓ ...masując maluszka, koniecznie zwracaj uwagę na jego reakcję. Gdy maleństwu nie podoba się masaż: płacze, kręci się, jest niezadowolone, przerwij zabieg. Nie masuj dziecka także gdy jest chore, coś je boli, czuje głód. Masaż lepiej przesunąć w czasie również wtedy, gdy brzdąc niedawno jadł - inaczej zabieg może się skończyć zwymiotowaniem posiłku. Przeciwwskazaniem do masażu są także odczyn poszczepienny, wysypka, zadrapania oraz wszelkie inne uszkodzenia skóry dziecka.

To będzie niezbędne

Do domowego masażu nie potrzeba wielu gadżetów, ale kilka drobiazgów warto mieć pod ręką. Co powinnaś przygotować?

✓ Podkładkę do przewijania z jedną stroną z miłej w dotyku fizeliny lub zwykłą, którą przykryjesz np. kocykiem lub bawełnianą pieluszką, by maluch nie dotykał gołą skórą chłodnej ceratki. ✓ Miękki ręcznik do przykrycia tych części ciała malca, które akurat nie są masowane - aby brzdąc nie zmarzł. ✓ Oliwkę dla dzieci. Dzięki niej przesuwanie dłoni po skórze maluszka będzie przyjemniejsze i dla niego, i dla ciebie.

✓ Czystą pieluszkę, krem do pupy, świeże ubranka na zmianę.

Ściągawka dla mamy i taty

Zanim zaczniesz masaż, umyj ręce. Następnie połóż dziecko na podkładce do przewijania, wylej kilka kropel oliwki na dłonie i wetrzyj kosmetyk w skórę.

✓ Rozpocznij od główki dziecka. Głaszcz ją delikatnie obydwoma rękami, prowadząc je od czubka głowy, za uszami, aż do podbródka. Następnie powoli przesuń palce od środka czoła, wzdłuż linii brwi na zewnątrz, kończąc okrężnymi ruchami w okolicach skroni. Pogłaszcz też policzki brzdąca, przesuwając obydwie dłonie od noska w stronę uszu dziecka, a później od noska w kierunku jego szyi.

✓ Delikatnie ułóż dłonie na klatce piersiowej maleństwa i przesuwaj je w stronę boczków. Następnie długimi ruchami gładź ramiona w kierunku dłoni i odwrotnie. Teraz głaszcz całe ciało dziecka od szyi do stópek i z powrotem.

✓ Ponownie połóż dłonie na klatce piersiowej maluszka i każdą z nich zataczaj koła tak, aby obydwie "spotykały się" w okolicy mostka.

✓ Unieś jedno z ramion dziecka i głaszcz je od barku po nadgarstek. Następnie otwórz dłoń maluszka i masuj delikatnie każdy paluszek, "rolując" go za pomocą kciuka i palca wskazującego. Potem kciukiem kreśl po wewnętrznej stronie dłoni dziecka małe kółeczka. Gdy skończysz, powtórz masaż na drugim ramieniu i dłoni smyka.

✓ Teraz chwyć nóżkę dziecka w kostce i delikatnie unieś - nie próbuj jej na siłę prostować. Gładź ją od uda w kierunku stopy. Jedną dłonią podtrzymaj wierzch stopy, a drugą okrężnymi ruchami masuj jej podeszwę. Potem delikatnie chwytaj palcami i gładź każdy paluszek po kolei.

✓ Jeśli maluch nie ma jeszcze dość masażu, połóż go na brzuszku. Głaszcz jego ramiona i ręce aż po koniuszki palców. Potem powoli przesuwaj dłonie od czubka głowy, poprzez plecy oraz pośladki aż do stóp. Masuj ruchami głaszczącymi i kolistymi odbydwie łopatki smyka. Potem przesuwaj ręce od kręgosłupa na zewnątrz, zaczynając od karku i przemieszczając je stopniowo w stronę bioder. Następnie głaszcz nóżki dziecka, począwszy od bioder, aż po stópki.

✓ Przekręć smyka z powrotem na plecki. Jeszcze raz pogłaszcz jego główkę i poprzez ramiona dotrzyj do palców rąk. Potem głaszczącymi ruchami poprowadź swoje dłonie od główki dziecka, poprzez klatkę piersiową i brzuch, ku stopom. Na koniec ubierz malca, przewiń, owiń kocykiem i przytul. Jeśli właśnie zbliża się pora jego snu, po chwili odłóż maluszka do jego łóżeczka.

Porady udzieliła: dr Agnieszka Jarymowicz, pediatra

Dowiedz się więcej na temat: masaż | niemowlę | porady | dziecko | pielęgnacja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje