Jak wybrać fotelik samochodowy?

Bezpieczny i dobrze dopasowany fotelik samochodowy to niezbędny element każdej wakacyjnej podróży z dzieckiem. Pomagamy Ci go wybrać!

W jego wyborze zawsze należy kierować się jakością materiałów, z których został wykonany oraz szczególnie poziomem bezpieczeństwa, jaki zapewnia dziecku w trakcie jazdy samochodem. Dopiero w dalszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego wygląd czy cenę.

Bezpieczeństwo to podstawa

Reklama

Dla wielu rodziców w Polsce najważniejszym kryterium doboru fotelika jest niestety jego cena. Fakt, że trzeba go zmieniać co jakiś czas znacząco wpływa na decyzję zakupową rodziców. A przecież fotelik dla dziecka to, przede wszystkim, jego bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Dodatkowo posiadanie fotelika samochodowego to nasz obowiązek podyktowany przepisami ruchu drogowego w Polsce. Każdy fotelik musi mieć certyfikat bezpieczeństwa (ECE R44), potwierdzający zgodność wyrobu z obowiązującymi w Unii Europejskiej normami technicznymi i regulacjami prawnymi.

Ważne może okazać się sprawdzenie i porównanie wyników testów zderzeniowych, przeprowadzanych przez niezależne organizacje. Wyniki takich crash-testów można znaleźć na przykład na stronie Fotelik.info. We wszystkich samochodach, które wyposażone są w poduszki powietrzne dla pasażerów, przewożenie dzieci na fotelikach ustawionych tyłem do kierunku jazdy stanowi poważne zagrożenie i jest niedozwolone.

Podział fotelików dla dzieci

Wybór fotelika dla dziecka to sprawa trudna i wymagająca odpowiedzialności. Dobrze jest nie opierać się na przekazie marketingowym, a zwrócić uwagę na konkrety. Fotelik, przede wszystkim, powinien być odpowiednio dobrany do wagi dziecka, do tego mieć dobrą ocenę w niezależnych testach instytutu badawczego ADAC. Aby wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla swojej pociechy musimy dokładnie poznać kategorie wagowe, na które dzielą się foteliki samochodowe i według nich dokonywać zakupu tego jakże przydatnego elementu wyposażenia rodzinnego samochodu.

Wyróżnia się pięć podstawowych i pięć "multigrup" wagowych. Najbardziej popularne z nich to:

- grupa 0+ (0-13kg), foteliki montowane tyłem do kierunku ruchu

- grupa I (9-18kg), foteliki dla dzieci od ok. roku do 3-4 lat

- grupa II-III (15-36kg), siedzenie podwyższające z oparciem, którego główną rolą jest pozycjonowanie pasa bezpieczeństwa na ciele dziecka. Ważne, aby miało ono rozbudowany zagłówek, który ochroni dziecko przed skutkami zderzenia bocznego.

Inne ważne kwestie

Oprócz kryterium wagowego i wiekowego, ważna jest łatwość jego montażu w samochodzie. Niestety, nie wszystkie foteliki mogą być mocno i stabilnie przymocowane do środkowej części tylnych siedzeń w samochodzie. Należy dopasować fotelik tak, aby zarazem mieć pewność, że niczego nie zaniedbaliśmy w kwestii bezpieczeństwa dziecka w samochodzie. Ważnym dla Polaków kryteriów wyboru są ceny fotelików samochodowych, które wahają się od 99zł dla zakresu wagowego: 0-13 kg, do nawet 6000zł w zakresie wagowym: 9-36 kg. W serwisie Ceneo.pl, w kategorii dla Dziecka - Podróż i spacer z dzieckiem, mamy do wyboru ponad 1600 fotelików samochodowych, z czego największą popularnością cieszą się foteliki marek Recaro, Roemer, Maxi-Cosi, Cybex oraz Graco.

Dowiedz się więcej na temat: fotelik | samochód | podróże | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje