Reklama

3 ważne fakty o raczkowaniu

Większość maluszków, które opanowały już sztukę samodzielnego siadania, próbuje przemieszczać się na czworakach. Zwykle dzieje się to w 9. miesiącu życia.


1. Raczkowanie pomaga rozwijać umysł
Kiedy dziecko porusza na przemian rączkami i nóżkami, w jego mózgu pojawiają się nowepołączenia nerwowe. W ten sposób malecćwiczy więc nie tylko mięśnie, ale i rozum.

2. Niektóre dzieci wędrują do tyłu

Są maluchy, które poruszają się we własny sposób, np. podwijają nóżkę, siadają na niej i przesuwają się w tył. To naturalne - tak dzieci odkrywają różne warianty przemieszczania się. Z czasem zaczynają też raczkować do przodu.

3. Co 10. niemowlę wcale nie raczkuje

Niektóre dzieci omijają ten etap. Nie ma to wpływu na ich dalszy rozwój. Zazwyczaj są to maluszki, które zaczynają chodzić jeszcze przed swoimi pierwszymi urodzinami. Większość maluszków, które opanowały już sztukę samodzielnego siadania, próbuje przemieszczać się na czworakach. Zwykle dzieje się to w 9. miesiącu życia.

Rada miesiąca: Zachęcaj malca do chodzenia!

Jeśli twoje dziecko próbuje stawiać pierwsze kroki, kup mu tzw. jeździk-pchacz.Ta sprytna zabawka zapewnia malcowi odpowiednie oparcie i ułatwia mu naukę chodzenia. Możecie jej używać w domu i na spacerach. Jeździk jest znacznie lepszy niż chodzik (który szkodzi bioderkom dziecka!). Krocząc za taką dużą zabawką na kółkach, malec stopniowo się uczy, jak łapać równowagę i prawidłowo stawiać stópki. 

Reklama
Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: nauka | chodzenie | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy