Zmiany na skórze

Nie każda wysypka u dziecka jest objawem alergii. Jedna plamka na skórze pojawiająca się okresowo, może wynikać z podrażnienia lub przesuszenia, dlatego ważne jest, by bacznie obserwować swoje dziecko.

Krostki, grudki, suchość, zaczerwienienie i świąd skóry oraz typowa pokrzywka występują zarówno przy alergii pokarmowej, jak i wziewnej czy kontaktowej może pojawić się zarówno u niemowlęcia, jak i straszaka.

Reklama

Zmiany na skórze uwidaczniają się nie tylko wtedy, gdy szkrab zje coś, co go uczula, ale też po głaskaniu kota czy nocy spędzonej w zakurzonym pokoju. Wysypka może być także reakcją skóry na nowy kosmetyk, proszek do prania lub lekarstwo.

Wszystkim zmianom na skórze towarzyszy swędzenie. Krostki na buzi świadczą najczęściej o uczuleniu na białko mleka krowiego (rzadziej jaja lub gluten). Wywołane alergią pokarmową suche plamki i grudki są umiejscowione symetrycznie - na obu policzkach, za uszkami, w zgięciach obu kolan i łokci.

Jeśli zmiany na skórze są niesymetryczne, najczęściej jest to tzw. wyprysk kontaktowy, powstający w miejscu stykania się skóry z alergenem. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje