Reklama

Tormentiol: dobry czy nie?

Na forach internetowych trwa dyskusja, czy preparat ten można stosować u małych dzieci. Niektóre mamy uważają, że to niezawodny środek łagodzący odparzenia u niemowląt i polecają go innym koleżankom.

Jednak wiele forumowiczek twierdzi, że może on szkodzić maluchom. Jak jest naprawdę? O odpowiedź poprosiliśmy ekspertkę.

Reklama

Barbara Jaworska:

Tormentiol od wielu lat znany jest jako środek łagodzący odparzenia i inne problemy skórne. Rzeczywiście, bardzo skutecznie likwiduje tego typu zmiany. Jednak nie wolno stosować go u dzieci poniżej 3. roku życia. Tormentiol zawiera bowiem kwas borny. Substancja ta używana na dużych powierzchniach skóry (a więc np. na pupie) i przez dłuższy czas może działać na maluchy bardzo toksycznie, zwiększając ryzyko uszkodzenia nerek, wątroby, a nawet układu nerwowego.

Lepiej więc nie stosować Tormentiolu u małych dzieci. Tym bardziej, że w aptece można kupić wiele innych, równie skutecznych preparatów, które są bezpieczne dla maluchów. A jeśli okaże się, że zmiany na skórze dziecka są tak poważne i żaden z łagodnych środków mu nie pomaga, warto zgłosić się do pediatry.

Dowiedz się więcej na temat: odparzenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje