Pierwszy rok dziecka

Gdy na świecie pojawia się dziecko, rodzice stają przed wieloma trudnymi decyzjami. Należy do nich wybór odpowiedniej szczepionki, która skutecznie ochroni malucha przed wieloma groźnymi chorobami.

Niektóre mamy już po pojawieniu się dwóch kresek na teście ciążowym rozpoczynają gromadzenie informacji i opinii na temat potrzebnej wyprawki. Wiele z nich bardzo skrupulatnie podchodzi do tematu pieluch, kosmetyków, czy doboru odpowiedniego nosidła.

Niestety, nad niektórymi aspektami bezpieczeństwa i komfortu dziecka rodzice zaczynają zastanawiać się tuż przed podjęciem tych ważnych decyzji. Jednym z takich tematów jest dobór odpowiedniej szczepionki dla malucha.

Szczepionka monowalentna czy poliwalentna skojarzona?

Zgodnie z obecnie funkcjonującym w Polsce systemem szczepień rodzice powinni zaszczepić swoje dziecko w pierwszym roku życia przeciwko niektórym chorobom, w tym, między innymi gruźlicy, WZW typu B, krztuścowi, tężcowi, błonicy, a od 1 stycznia 2017 roku także przeciw pneumokokom.

By odpowiednio zadbać o zdrowie dziecka i możliwie zminimalizować skutki uboczne, rodzice mają do wyboru dwa rodzaje szczepionek: monowalentne i poliwalentne skojarzone. Jakie są zalety i wady każdej z nich?

Szczepionki monowalentne, czyli inaczej jednoskładnikowe, to takie, które posiadają antygeny pochodzące z jednego rodzaju drobnoustroju, w związku z czym uodparniają organizm przeciwko jednej, konkretnej chorobie. Są one refundowane przez państwo, przez co nie obciążają budżetu świeżo upieczonych rodziców.

Szczepionki poliwalentne skojarzone, wieloskładnikowe zawierają antygeny pochodzące z kilku typów drobnoustrojów, dzięki czemu uodparniają one jednocześnie przeciwko kilku chorobom. Wielu rodziców argumentuje wybór tego rozwiązania chęcią oszczędzenia dziecku bólu związanego z nieprzyjemnymi zastrzykami.

Wbrew temu, co twierdzą niektórzy przeciwnicy, skojarzone szczepionki nie są mniej dokładne od tych jednoskładnikowych, a także nie powodują wzmocnionych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Niestety to rozwiązanie nie jest refundowane przez państwo, w związku z czym koszt, który muszą ponieść rodzice, może zniechęcić.

Bez względu na wszystkie wady i zalety obu rozwiązań najbardziej istotnym jest, by kwestię wyboru odpowiedniej szczepionki skonsultować z lekarzem.

Pneumokoki - jaką szczepionkę wybrać?

Od 1 stycznia 2017 roku w Polsce obowiązuje nowy kalendarz szczepień ochronnych, w którym pojawił się obowiązek zaszczepienia przeciwko pneumokokom. Rodzice mają możliwość wyboru odpowiedniej szczepionki - 10-walentnej lub 13-walentnej. Oba te preparaty mają na celu uodpornienie dziecka przeciw inwazyjnej chorobie pneumokokowej, ostremu zapaleniu ucha środkowego oraz zapaleniu płuc.

Różnica pomiędzy obydwoma szczepionkami polega przede wszystkim na zakresie ochrony dziecka. W przypadku wyboru preparatu 13-walentnego zakres ten jest większy: u dzieci do drugiego roku życia skuteczność tej szczepionki wynosi aż 81,6 procent podczas gdy preparat 10-walentny ma pokrycie 63,1 procent. PCV 13 zawiera także trzy dodatkowe serotypy w stosunku do PCV 10, m.in. serotyp 19 A, powodujący wysoką śmiertelność wśród zakażonych. Oznacza to, że szczepionka 13-walentna chroni dziecko dodatkowo przed trzema typami bakterii pneumokoków.

Niestety, podobnie jak w przypadku innych szczepionek, całkowicie refundowana w Polsce jest jedynie szczepionka 10-walentna. Chcąc zaszczepić dziecko skuteczniejszym preparatem PCV 13 trzeba pokryć koszty szczepionki z własnej kieszeni.

Należy pamiętać, że dokonując wyboru szczepionki należy kontynuować szczepienie tym samym preparatem. To znaczy, że nie ma możliwości zmiany szczepionki na inną po pierwszym szczepieniu.

Pamiętaj o konsultacji

Bez względu na to czym kieruje się rodzic podczas wyboru odpowiednich szczepionek: czy są to finanse, lepsza ochrona, czy chęć zaoszczędzenia bólu dziecku, powinien pamiętać, żeby każdą decyzję i wątpliwość skonsultować z lekarzem pediatrą. To on przedstawi rodzicom wszelkie korzyści i wady, a także pomoże dobrać rozwiązanie, które będzie najlepsze. 

Dowiedz się więcej na temat: szczepienia
Najlepsze tematy

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje