Reklama

Noworodek a niemowlę

Czym się różni niemowlę od noworodka? A może to synonimy? Wiele osób używa tych określeń zamiennie, nieświadomie popełniając błąd.

Noworodkiem dziecko jest tylko przez pierwszy miesiąc (ściślej - 28 dni, cztery tygodnie) życia. Oznacza to dosłownie malucha nowo narodzonego. Po miesiącu intensywnej nauki funkcjonowania w nowej rzeczywistości i przystosowywania się do niej, dziecko staje się niemowlęciem. Okres niemowlęctwa trwa aż do pierwszych urodzin.

Sprawa trochę się komplikuje w przypadku wcześniaków, zwłaszcza wcześniaków skrajnych, urodzonych przed 28. tygodniem ciąży. One też dłużej adaptują się do nowych warunków i dłużej funkcjonują na poziomie noworodka, a potem niemowlęcia.

Reklama

Wiele z nich prędzej czy później dogania rówieśników, którzy przyszli na świat o czasie, ale zanim to nastąpi do oceny ich osiągnięć należy posługiwać się tzw. wiekiem skorygowanym. Dziecko urodzone np. 27.07.2018 dwa miesiące przed terminem, 27.07.2019 według wieku kalendarzowego będzie mieć rok i teoretycznie wkraczać w wiek poniemowlęcy. Jednak zgodnie z wiekiem skorygowanym będzie liczyć dziesięć miesięcy. Oczywiście każde dziecko rozwija się inaczej, mniej lub bardziej harmonijnie. Wieku korygowanego używa się zazwyczaj do drugich urodzin, wtedy różnica między wcześniakami a dziećmi donoszonymi powoli zaczyna się zacierać.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama