Reklama

Niezastąpione mleko mamy

Coraz częściej badamy mleko, coraz więcej mamy nowych informacji na temat jego składu. Wiemy już, że mleko działa ochronnie na dziecko, zawiera przeciwciała, że są w nim zawarte komórki macierzyste, czyli jest naturalną szczepionką, podawaną w pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach - mówi Anna Kotlińska, mgr położnictwa, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, doktorantka UJ, badaczka mleka kobiecego, członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Monika Szubrycht: Dlaczego czasami zdarza się, że poród jest o wiele lżejszy niż karmienie piersią?

Mgr Anna Kotlińska:

- Moim zdaniem wynika to z tego, że kobiety przez 9 miesięcy bardzo intensywnie przygotowują się do porodu, czytają o  objawach zbliżającego się porodu, jego fazach, szukają informacji w szkołach rodzenia, grupach internetowych, podpytują koleżanki o szczegóły porodu. Poród jest jednym z największych wyzwań w życiu, dlatego to naturalne, że  kobiety wykorzystują czas ciąży, żeby się o nim jak najwięcej dowiedzieć, obniżyć lęk przed nieznanym. 

Reklama

- A karmienie? Mówią:  "Jakoś to będzie. Jak przeżyję poród, to reszta pójdzie jak z płatka". Często po porodzie okazuje się, że karmienie piersią również wymaga przygotowania, pewnych umiejętności, wiedzy, którą trzeba zdobyć. Ta wiedza pomoże mamie przejść przez problemy laktacyjne, jeśli się one pojawią.

To karmienie piersią nie jest naturalne? Przecież jesteśmy ssakami, rodzimy dziecko, przystawiamy je do piersi i powinno być dobrze. 

- Przez wieki tak było. Niestety, w latach '70, '80, '90 pewność siebie matek, ich wiara we własne umiejętności rozpoznawania potrzeb dziecka zostały zachwiane. Pojawiło się mleko w proszku, które szybko zaczęto polecać matkom, czasem wręcz jako lepsze, bardziej wartościowe od mleka ludzkiego. Do tego doszły reklamy mleka modyfikowanego, początkowo bardzo agresywne i nieetyczne.

- Obecnie na szczęście są odpowiednie regulacje prawne, ale dawniej wolno było wmawiać kobietom, że mleko w proszku jest lepsze od ich własnego. To wszystko sprawiło, że znacznie spadł odsetek dzieci karmionych piersią, a sama czynność zrobiła się niepopularna.    

- W karmieniu piersią ważne jest wsparcie otoczenia. Dawniej były to babcie, ciocie, mamy, które same karmiły swoje dzieci, najczęściej kilkoro i tworzyły krąg wsparcia dla młodej mamy. Dziś także warto szukać takich kręgów wsparcia, choćby wśród innych mam karmiących swoje dzieci. Ważne także, aby mama, która chce karmić piersią i potrzebuje wsparcia, miała możliwość kontaktu z profesjonalistami: certyfikowanymi doradcami laktacyjnymi czy położnymi.

- Czasami kobieta po porodzie może być w wielkim stresie, może się zablokować i niechętnie rozpoczynać karmienie piersią. Albo może być pełna euforii, że karmi, że na to tak długo czekała, a tymczasem dziecko wcale nie jest chętne do współpracy. Jest ospałe, płacze. I wtedy rodzi się niepokój: "Co robię nie tak?". Mamy wtedy mogą być sfrustrowane. Karmienie piersią jest naturalne, ale to nie oznacza, że zawsze jest proste. 

- Najczęściej szybko pomagamy usprawnić karmienie, nauczyć mamę prawidłowo przystawiać do piersi, rozpoznawać czy dziecko się najada (słuchać odgłosów połykania czy liczyć mokre pieluszki, kupy), rozwiązywać problemy z bolesną brodawką, obrzękiem piersi. 

Jakie to jeszcze problemy?

- Nawał laktacyjny, który jest objawem fizjologicznym, ale wymaga prawidłowego postępowania, obrzęk piersi, popękane, bądź przygryzione brodawki ‒ to są dolegliwości bardzo bolesne dla kobiet karmiących. Obserwujemy też u noworodków wzmożone napięcie mięśniowe, krótkie wędzidełko podjęzykowe czy cofniętą żuchwę. Są to problemy, przy których potrzeba dodatkowego wsparcia doradcy laktacyjnego, neurologopedy czy fizjoterapeuty.

- Nie należy pozostawiać mamy z problemami laktacyjnymi samej sobie i mówić, że kamienie piersią jest proste i naturalne. Należy otoczyć ją wsparciem i służyć jej profesjonalną poradą. Karmienie piersią jest bowiem umiejętnością, którą trzeba zdobyć. 

Jak to zrobić?

- Ciąża to czas nie tylko na przygotowanie do porodu, ale również do karmienia piersią. W czasie ciąży zapraszam rodziców na warsztaty. Takie spotkanie warsztatowe daje rodzicom narzędzia i umiejętności radzenia sobie w pierwszych dniach karmienia piersią. Podczas warsztatu mówię, jakie korzyści z karmienia piersią są dla mamy, dla taty i dla dziecka i jak się przygotować technicznie, ale też, że nie trzeba się wyposażać w zapasy mleka modyfikowanego czy innych akcesoriów, takich jak na przykład laktator.

- Na pewno podczas warsztatów chciałabym rodzicom przekazać, co to takiego siara, a także nauczyć, jak odciągać ręcznie mleko, co może się przydać w każdej sytuacji. Opowiadam, jak przechowywać mleko jak w lodówce, a jak w zamrażarce, a także jak to mleko potem podawać. To są praktyczne informacje, które moim zdaniem rodzice powinni mieć przed narodzinami, po to, by gdy pojawi się dziecko, mogli skupić się na budowaniu bliskości, karmieniu, radości pierwszych dni.

Nie jest to proste...

- Karmienie piersią, chodź to naturalny proces, wymaga nauki. Mama i noworodek muszą się nawzajem poznać. Noworodek jest nowym człowiekiem, trzeba go obserwować, rozpoznawać potrzeby, np. gotowość do karmienia. Już w czasie ciąży można się nauczyć m.in. jak wyglądają u dziecka wczesne oznaki głodu, jaka jest prawidłowa technika karmienia, jak przystawiać do piersi czy jak poznać, że dziecko się najadło. Warto też wiedzieć, ile dziecko powinno siusiać, ile robić kup, ile przybierać na wadze w danym miesiącu itp.

Jak krok po kroku wygląda karmienie? 

- Karmienie piersią składa się z etapów. Na początku dziecko jest przystawiane, pobudza pierś do wypływu, jeszcze nie je, ale intensywnie ssie, a mleko nie leci. Następny etap to karmienie odżywcze, czyli jedzenie. To wtedy z piersi zaczyna płynąć mleko, dziecko zasysa, zaczynają się głębokie, rytmiczne ruchy żuchwy, wolne zassania i przede wszystkim słychać, jak dziecko połyka.

- Tak samo pod koniec karmienia, kiedy mleko zmienia swój skład, jest bardziej tłuste, dziecku trochę trudniej wyciągnąć takie mleko z piersi, więc ruchy mogą być spowolnione, a połknięcia trochę rzadsze. To karmienie na samym końcu jest bardzo ważne, dlatego, że jest w nim bardzo dużo tłuszczu. Warto wytłumaczyć mamie, jak zmienia się skład mleka w trakcie jednego karmienia, że początkowo mleko zawiera mniej tłuszczu (i dlatego na przykład w czasie upałów dzieci chcą ssać częściej, ale krótko), a na końcu jest go najwięcej, więc pokarm najbardziej odżywczy. 

Czego jeszcze powinni się dowiedzieć rodzice jeszcze w czasie ciąży?

- Bardzo wielu rzeczy. Na przykład dlaczego nocne karmienie jest ważne, co robić gdy mama albo tata choruje, jakie leki są bezpieczne w czasie karmienia, jak przygotowywać mleko mamy, jeśli było zamrożone. Zauważam w szpitalu, że rodzice nie mają tej wiedzy ani umiejętności, na przykład ręcznego odciągania mleka.

Brak umiejętności jest zrozumiały, jeśli jest to ich pierwsze dziecko, ale dlaczego nie mają wiedzy? Dlaczego w niektórych szkołach rodzenia uczy się, jak kąpać dziecko, a nie jak przystawiać je do piersi? A może od czasu, kiedy urodziły się moje dzieci, to się już zmieniło? 

- Dużo się zmieniło. Teraz mamy są coraz bardziej świadome tego, jak ważne jest mleko kobiece. Wiedzą, że jest idealnym pokarmem, drogą komunikacji między matka a dzieckiem, naturalną szczepionką.

Skąd tyle wiemy o mleku?

- Z badań naukowych. Coraz częściej badamy mleko, coraz więcej mamy nowych informacji na temat jego składu. Wiemy już, że mleko działa ochronnie na dziecko, zawiera przeciwciała, że są w nim zawarte komórki macierzyste, czyli jest naturalną szczepionką, podawaną w pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach. Mleko zawiera bakterie, które budują układ odpornościowy.

- Coraz więcej naukowców publikuje takie badania i coraz częściej popularyzuje się tę naukę, przez to rodzice są bardziej świadomi. Jest dużo stron internetowych, także polskich, o karmieniu piersią, grup wsparcia, coraz więcej jest też certyfikowanych doradców laktacyjnych, którzy prężenie promują karmienie naturalne w szpitalach, poradniach, na wizytach domowych.    

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: karmienie naturalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama