Reklama

Najlepszy pokarm dla dziecka

Zastanawiasz się czy karmić piersią? Eksperci zalecają, aby mleko matki było jedynym pokarmem dziecka przez pierwszych sześć miesięcy życia.

Jest naprawdę wiele ważnych powodów, dla których mleko kobiece jest nazywane "złotym standardem" w żywieniu niemowląt.

- Mleko kobiece jest idealne pod względem składu biochemicznego, czyli zawartości tłuszczu, białka i węglowodanów, który bardzo trudno jest podrobić. Jednak, preparaty mlekozastępcze mają bardzo podobny profil. Gorzej jest z oligosacharydami, czyli z prebiotykami (substancjami, które wzmagają wzrost tzw. dobrych dla organizmu bakterii), jak i z całą gamą białek przeciwzapalnych: immunoglobulin i laktoferyny. Tych substancji nie daje się w tej chwili syntetycznie uzyskać - mówi dr hab. n.med. Jan Mazela, z Kliniki Zakażeń Noworodka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Reklama

Ekspert podkreśla, że w świetle ostatnich badań wiadomo też, że mikrobiota, czyli profil bakterii mleka jest bardzo indywidualny i mama A ma inny profil od mamy B i od mamy C, a to wszystko jest dopasowane do mikroflory, którą ma dziecko w swojej jamie ustnej.

Z powodu tych i wielu innych przewag, jakie ma mleko kobiece i karmienie piersią, nad swoimi sztucznymi odpowiednikami, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecka - o ile to tylko możliwe. Także później, w trakcie rozszerzania diety dziecka, poprzez wprowadzanie do niej różnych pokarmów uzupełniających, WHO zaleca kontynuowanie karmienia piersią - do drugiego roku życia.

Kiedy nie można karmić piersią

Okazuje się, że dla współczesnych mam temat karmienia piersią bywa źródłem sporego stresu.

- Nastały czasy, kiedy mamy chcą karmić piersią, ale jakoś tak niezwykle metodycznie do tego podchodzą. Chodzi o pociąg człowieka XXI-wieku, żeby nazwać wszystko dokładnie, precyzyjnie: co ile godzin, jak długo, ile jedna pierś, ile dwie piersi... Dobrze byłoby chyba odrzucić to ścisłe planowanie, to bardzo metodyczne podejście i zaufać temu, jak dziecko się przy piersi zachowuje, jak nasze ciało reaguje na karmienie. Jak pokonamy ten dylemat: “czy to na pewno jest poprawnie, tak, jak w książce to jest napisane", to myślę, że będzie to prosta droga do sukcesu - przekonuje dr n. med. Monika Borkowska-Kłos, z Kliniki Zakażeń Noworodka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Poza lekarzami i położnymi, matki mogą obecnie szukać pomocy i rady w kwestiach karmienia piersią także u specjalistek laktacyjnych, a więc osób, które przeszły specjalne, profesjonalne kursy dotyczące zarówno teorii, jak i praktyki laktacji.

Są bowiem niestety różne sytuacje i momenty, w których karmienie piersią jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Jakie to powody?

- Po stronie dziecka, jeśli istnieją jakieś wady rozwojowe ust, jamy ustnej, czy jamy nosowo-gardłowej, wtedy rzeczywiście karmienie piersią czasami może nie być skuteczne i trzeba przejść na karmienie smoczkiem, czy specjalnymi smoczkami - mówi Jan Mazela.

Po stronie mamy, wskazaniem do czasowej rezygnacji z karmienia piersią mogą być np.: chemioterapia, gruźlica, spożywanie niektórych leków hormonalnych lub spożywanie dużych dawek alkoholu. Warto jednak dodać, że przeciwwskazaniem do karmienia piersią nie jest już praktycznie żaden z antybiotyków.

www.zdrowie.pap.pl
Dowiedz się więcej na temat: karmienie piersią
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy