Reklama

Jak należy układać noworodka do snu?

Niebawem po raz pierwszy zostanę mamą. Słyszałam, że noworodek nie powinien spać na brzuszku. Czy to prawda? Jaka pozycja jest dla niego najlepsza i najzdrowsza?

Tak, spanie na brzuszku nie jest wskazane dla noworodka z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że dziecko ma jeszcze niezagojony pępuszek. Po drugie, taka pozycja może sprzyjać bezdechowi niemowlęcemu i prowadzić do tzw. zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Ze względów bezpieczeństwa nie należy też malutkiego dziecka okrywać kołderką po samą szyję, a jedynie do wysokości paszek, oraz podkładać mu pod głowę poduszki. 

Reklama

Jaka pozycja jest zatem najlepsza? Specjaliści zalecają, by przez pierwsze tygodnie życia kłaść maluszka w łóżeczku na boku.To pozwala zapobiec zakrztuszeniu się ulanym pokarmem (a noworodkom i niemowlętom często zdarza się zwracać połknięte podczas ssania mleko!). Ważne jest też, by układać noworodka raz na prawym, a raz na lewym boku. Dzięki temu główka dziecka będzie miała ładny, symetryczny kształt. Jego czaszka ma jeszcze miękkie kości. Dlatego, jeśli maluszek ciągle będzie leżał na tym samym boku, kości mogą ulec spłaszczeniu z jednej strony. 

Dowiedz się więcej na temat: spanie | dziecko | pielęgnacja | sen | noworodek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje