Higiena i pielęgnacja

Jak dbać o higienę dziecka?

Pora umyć maleńką główkę. Delikatna skóra wymaga częstego nawilżania, a jeszcze ten pępuszek... Zaufaj swojemu instynktowi i do dzieła!


Reklama

Kiedy nosiłaś maluszka pod sercem, pielęgnacja ograniczała się do tego, by o siebie dbać, dobrze się odżywiać, dużo spać i nie denerwować się. Teraz musisz zająć się swoim dzieckiem bezpośrednio, zadbać nie tylko o to, by miało sucho i było najedzone, ale również, by czuło się kochane i bezpieczne, by było mu dobrze z wami. To nie jest takie trudne, pod warunkiem, że nie dasz się ponieść nerwom. Poznaj kilka prostych zasad, które z pewnością ułatwią ci to zadanie.

Kupa w mojej pieluszce? Fuj!

Zwykle noworodki oddają stolec po każdym karmieniu. Pierwsze kupki są zielono-czarne - jest to tak zwana smółka. W ciągu 2-3 dni stolce stopniowo stają się bardziej żółte, a ich liczba może się zmniejszać. Lekarze często zalecają używanie pieluszek jednorazowych, które mają chłonne wkłady i trzymają chociaż część wydalin z dala od wrażliwej pupy bobasa.

Zanim zdecydujesz się na jakąś markę, sprawdź, jak dziecko na nią reaguje, czy nie pojawiają się krostki i zaczerwienienia, świadczące o uczuleniu. Pielucha powinna być zmieniana za każdym razem, kiedy pojawi się w niej "niespodzianka", a minimum 6-8 razy na dobę. Najlepiej umyć wtedy pupę w ciepłej wodzie z mydłem dla dzieci, osuszyć ją i posmarować kremem z cynkiem, który tworzy na skórze ochronny film.(np. Sudocrem, Mama i Ja AA Oceanic)

"Mamo, ratunku, mocno piecze!"

Chociaż bardzo się starasz, wystarczy raz za późno przewinąć malca i problem gotowy. Pupa robi się czerwona, piecze, a twoje dziecko donośnie cię o tym informuje. Jeśli odparzenia są niewielkie, możesz poradzić sobie sama. Częściej niż zwykle myj pupę dziecka w nieco chłodniejszej wodzie, osuszaj ją i smaruj kremem ochronnym lub maścią Bepanthen.

To powinno złagodzić objawy odparzenia. Możesz także zrobić malcowi kąpiel w wodzie z krochmalem. Dwie łyżki mąki ziemniaczanej zmieszaj z zimną wodą, a potem zalej to wrzątkiem ciągle mieszając, aż krochmal zrobi się przezroczysty. Roztwór wlej do wanny, dolej zimnej wody i gotowe. Najlepszym lekarstwem na rumień jest wietrzenie. Zadbaj, by w pokoju było ok. 25 stopni pozwól maleństwu pofikać nóżkami, nie krępując go pieluchą. Jeśli mimo twych wysiłków skóra na pupie nie chce się wygoić, zwróć się do pediatry.

Każda pora dnia jest dobra, chociaż wieczór wydaje się najodpowiedniejszy, gdyż wykąpane dziecko łatwiej zapada w sen. Unikaj kąpania przed jedzeniem, bo głodny maluch zwykle niechętnie "współpracuje" i nie ułatwi ci zadania. Nie polecamy również kąpieli bezpośrednio po karmieniu. Dziecko może i będzie zadowolone, ale wstrząsane i przewracane, najpewniej szybko pozbędzie się części posiłku.

Dowiedz się więcej na temat: pielegnacja | pora | woda | dziecko | higiena | skóra | pielęgnacja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje