Reklama

Ten rodzaj inteligencji maleje wraz z wiekiem. Czym jest inteligencja płynna?

Inteligencja, stanowiąca jeden z najważniejszych elementów ludzkiej osobowości, przybiera różne formy. Jedną z nich jest inteligencja płynna, która przejawia się kilkoma charakterystycznymi cechami. Czym jest i po czy poznać osobę o wysokiej inteligencji płynnej.

Inteligencja płynna - czym jest i za co odpowiada?

Płynna inteligencja to inaczej zdolność do abstrakcyjnego myślenia, rozumowania oraz skutecznego rozwiązywania problemów niezależnie od naszych wcześniejszych doświadczeń czy zdobytej wiedzy. 

Osoby, które charakteryzują się wysoką płynną inteligencją, potrafią skutecznie identyfikować problemy, łatwo przystosowują się do nowych sytuacji, a także bardzo szybko zdobywają nową wiedzę, którą potrafią wykorzystać w praktyce. 

Reklama

Zobacz również: Ile rodzajów inteligencji posiada człowiek? Jedni mówią - jeden, inni - osiem

Teoria płynnej inteligencji. Według badacza maleje ona wraz z wiekiem

Teoria płynnej inteligencji, stworzona przez R. Cattella w 1963 roku zakłada, że ludzi można podzielić na dwie grupy — tych, którzy potrafią szukać nowych rozwiązań, bez wcześniejszej wiedzy na dany temat, a także tych, którzy rozwiązując problemy, opierają się na swojej wiedzy i doświadczeniu. 

Wraz z procesem starzenia, płynna inteligencja może maleć, jednak równocześnie rozwija się inteligencja skrystalizowana, oparta na zgromadzonej wiedzy i doświadczeniach.

Zgodnie z tą teorią osoby o wysokiej płynnej inteligencji wykazują się zdolnością do nietuzinkowego myślenia, co sprawia, że doskonale radzą sobie w sytuacjach wymagających elastyczności i kreatywnego podejścia.

Zobacz również: Kiedy rodzą się inteligentni ludzie? Oto jak data urodzenia wpływa na człowieka

Te cechy świadczą o wysokiej inteligencji płynnej

  • Szybkie przyswajanie nowych informacji — jednym z kluczowych elementów inteligencji płynnej jest zdolność do szybkiego przyswajania i przetwarzania nowych danych. Osoby o wysokiej inteligencji płynnej potrafią z łatwością przystosowywać się do zmieniającego się otoczenia i absorbować nową wiedzę.
  • Kreatywność — inteligencja płynna opiera się na umiejętności kreatywnego myślenia. To zdolność do generowania oryginalnych i wartościowych pomysłów. Osoby o wysokiej inteligencji płynnej potrafią myśleć poza utartymi schematami. 
  • Wielozadaniowość — osoby o wysokiej inteligencji płynnej potrafią skutecznie zarządzać wieloma zadaniami jednocześnie. To umiejętność konieczna w dynamicznym środowisku, gdzie wymagana jest elastyczność i szybkość działania.
  • Łatwość w rozwiązywaniu zagadek i łamigłówek — osoby o wysokiej inteligencji potrafią podejść do trudnych zadań w sposób elastyczny, potrafią  też analizować sytuacje, wyciągać z nich wnioski i podejmować trafne decyzje nawet w nieznanych i złożonych kontekstach.

Zobacz również: Wysokie IQ Leonarda da Vinci to bzdura? Co zrobić, żeby w teście na inteligencję uzyskać wyższy wynik?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inteligencja | IQ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy