Reklama

Tak rozwija się nowe życie

29 tydzień

Maluszek nie rośnie już tak szybko jak w poprzednich tygodniach, ale za to tyje. Tłuszcz, który odkłada się teraz intensywnie pod jego skórą (w momencie porodu będzie stanowił aż 15 procent wagi dziecka), chroni go przed utratą ciepłą i pomaga regulować temperaturę ciała. Maleństwo nie jest jednak w stanie przejąć całkowicie kontroli nad tym procesem, wciąż potrzebuje ciepła twojego ciała, by utrzymać temperaturę na właściwym poziomie. Jednak jego zmysł odczuwania ciepła i zimna jest już wykształcony, a to sprawia, że wie np., kiedy wychodzisz na dwór. Dlatego pamiętaj, by w chłodne dni odpowiednio się ubierać.

Reklama

Dziecko pięknieje - gromadząca się pod jego skórą warstwa tłuszczu sprawia, że cera maleństwa wygładza się i wybiela. Główka dziecka zaczyna nabierać właściwych proporcji wobec reszty ciała, a twarz wypełnia się - zwłaszcza na policzkach. Na razie malec waży około 1250 g i mierzy 26 cm. U chłopców w tym tygodniu rozwoju ciąży, kanałem pachwinowym jądra zstępują do moszny (ich wędrówka zakończy się za dwa tygodnie).

30 tydzień

System nerwowy maleństwa jest już na tyle rozwinięty, że reakcja na bodziec następuje w ułamku sekundy - możesz to sprawdzić, naciskając delikatnie brzuch. Mózg malca zaczyna nabierać charakterystycznego, pomarszczonego wyglądu - pojawiają się zwoje, dzięki którym w mózgu mieści się więcej komórek nerwowych. Organizm maluszka bardzo intensywnie przygotowuje się do życia poza twoim brzuchem: szkielet dziecka twardnieje, postępuje rozwój mięśni i płuc. Wciąż rozwijają się zmysły: smaku, słuchu, wzroku, węchu. Maluszek waży teraz 1400 gramów i ma około 40 cm długości. Jego ruchy nie są już tak silne i gwałtowne, ponieważ ma coraz mniej miejsca w macicy. Aby było mu wygodniej, przyjmuje charakterystyczną pozycję embrionalną: kuli się i krzyżuje rączki i nóżki. Większość dzieci zaczyna się ustawiać główką w dół i pozostaje w tej pozycji aż do porodu. Na ciele dziecka powoli zanika meszek (lanugo), który do niedawna je pokrywał. Niewielka ilość tych delikatnych włosków pozostaje jedynie na plecach i ramionach.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | Życie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje