Poszukiwanie niani od A do Z

Szukasz niani, bo niedługo wracasz do pracy? Jak wybrać najlepszą opiekunkę? Przypominamy wam nasz poradnik poszukiwania niani. Piszemy o tym, od czego zacząć poszukiwanie niani, na co zwrócić uwagę i jak podjąć właściwą decyzję. Zapraszamy do lektury!

A jak agencja opiekunek

Reklama

Szukasz niani i nie wiesz od czego zacząć? Warto wtedy skorzystać z pomocy specjalistów. Pracownicy agencji, po rozmowie z tobą, wyszukają kandydatki najlepiej spełniające twoje oczekiwania i przedstawią tylko te, z którymi warto się spotkać. Zanim podpiszesz umowę z agencją dowiedz się, jakie usługi obejmuje oferta.

Czy trzeba zapłacić wpisowe i w jakiej wysokości prowizję zainkasuje pośrednik? Ile kandydatek zostanie Ci przedstawionych i w jaki sposób agencja zweryfikowała polecane panie? Często agencja daje gwarancję, że bezpłatnie znajdzie kolejną nianię, jeśli pierwsza nie sprawdzi się przed upływem określonego czasu?

B jak babcia - niania

Jaka niania lepsza? Młoda studentka, czy może taka w wieku "babciowym"? Oba rozwiązania mają wiele zalet. Starsza pani to większe doświadczenie życiowe i większa cierpliwość, ale mniej sił do hasania na placu zabaw czy ścigania się po dużym pokoju. Musicie też jasno określić zasady waszej współpracy, tak, aby niania nie zaczęła “opiekować" się całą twoją rodziną. Pamiętaj, że to wy jesteście rodzicami i wy macie decydujące zdanie na temat dziecka.

C jak casting na nianię

To większy stres niż twoja rekrutacja do dużej korporacji. Jak wybrać tę najlepszą opiekunkę? O co ją zapytać i jak sprawdzić już na pierwszej rozmowie? Zwróć uwagę jak zwraca się do dziecka, czy złapała z nim kontakt, czy raczej siedzi nieśmiało i nic się nie odzywa? A może za bardzo trajkocze i nie odpowiada ci jej temperament?

Zapytaj o poprzednie doświadczenie i referencje. Może nie ma doświadczenia jako niania, ale zajmowała się młodszymi kuzynami? Zwróć uwagę, jak mówi o byłych pracodawcach i swoich podopiecznych. Zapytaj dlaczego, chce pracować jako niania i jakie ma zainteresowania - czy rzeczywiście lubi dzieci czy raczej nie ma innego pomysłu na pracę?

D jak doświadczenie w pracy jako niania

Dobrze, jeśli opiekunka może się pochwalić doświadczeniem w opiece nad dziećmi, najlepiej poparte referencjami. Czy zatem kandydatka bez doświadczenia nie ma szans na pracę jako niania? Może ma inne zalety, które zdecydują o jej zatrudnieniu - cierpliwość, odpowiedzialność, dobry kontakt z dziećmi? A może wychowała trójkę młodszego rodzeństwa? Sprawdź zanim taką nianię odrzucisz. 

E jak etat czyli niania z umową

Ustawa żłobkowa, która obowiązuje od 2011 roku  wprowadza możliwość legalnego zatrudnienia niani. Treść ustawy dostępna jest tutaj. Przemyśl, czy takie rozwiązanie mogłoby być korzystne dla obu stron. Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za nianię finansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS-u, przy czym ZUS opłaca wyłącznie składki obliczone od podstawy, którą stanowi kwota nie wyższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

F jak filozofia wychowania

Każda mama, każdy rodzic ma pewną wizję wychowania swojego dziecka. Potrafi rozróżnić potrzeby  i chęci od wymuszania, wie kiedy mały człowiek potrzebuje przytulenia, a kiedy zachęty do dalszego eksplorowania... Jeśli chcesz, aby opiekunka postępowała zgodnie z twoimi przekonaniami konieczne porozmawiaj z nią, wyjaśnij dlaczego tak postępujesz.

Można także polecić niani książkę, którą szczególnie cenisz, a która pomoże jej lepiej zrozumieć twoją filozofię wychowania. Dla dziecka ważna jest spójność przekazu jaki otrzymuje od osoby dorosłej no i zwyczaje i rytuały, które wyznaczają dziecku rytm dnia.

G jak gotowanie, prasowanie, sprzątanie...

Pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć rozpoczynając poszukiwania niani brzmi: poszukuję niania do dziecka, czy niani-gosposi? Być może brzmi to oburzająco, ale wiele niań skarży się, że pomimo wcześniejszych deklaracji odnośnie zakresu obowiązków, oczekuje się od nich, że w czasie opieki nad dzieckiem jeszcze ugotują obiad, posprzątają, zrobią zakupy i zmierzą się ze stertą prasowania...

Trudno w takiej sytuacji twórczo, radośnie, i co najważniejsze, dobrze opiekować się małym dzieckiem. Takie rzeczy potrafi tylko mama, dlatego też, jeśli poszukujesz niani do dziecka, zakreśl realnie obszar jej obowiązków. W trakcie rozmów o pracę, na pewno padnie pytanie, jakie czynności będą przedmiotem umowy.

Część opiekunek od razu odpowie, że zgadza się wyłącznie na zajmowanie się dzieckiem. Inne mogą przystać na drobne czynności domowe, aby po prostu pomóc, ale zapewne tylko wtedy kiedy dziecko śpi. Słowem zakres obowiązków ustal zakres już na samym początku i zastanów się co dla ciebie jest najważniejsze.

H jak huśtawka, zjeżdżalnia czyli niania z kursem pierwszej pomocy

Fantazja dziecięca nie ma granic, wie to każdy rodzic a i tak daje się zaskakiwać setki razy każdego dnia. I tak ma być. Jednak znajomość swojego dziecka pozwala przewidywać zbliżające się kłopoty, czytaj niebezpieczeństwa. Jeśli pozostawiasz dziecko pod opieką obcej osoby musisz mieć pewność, że jest ono w najlepszych, z możliwych do znalezienia, rękach.

Dobra niania potrafi przewidywać zwariowane pomysły malucha ale też wie jak reagować kiedy trzeba. Słowem warto szukać niani, która ukończyła kurs pierwszej pomocy, i wie jak reagować na ukąszenia os, otarte rany czy nabite guzy. Oby nie potrzebna była bardziej specjalistyczna wiedza... 

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje