Od czego zależy rozmiar ciążowego brzuszka?

Na forach dla przyszłych mam kobiety często dyskutują o tym, że ich brzuszki w porównaniu z brzuszkami innych mam w tym samym okresie ciąży wydają im się zbyt małe lub zbyt duże.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy naszego eksperta.

Reklama

Dr Leszek Lewandowski: Brzuch przyszłej mamy zaczyna się powiększać między 12. a 14. tygodniem ciąży, jednak najbardziej widoczny staje się dopiero około 5.-6. miesiąca. Wielkość brzucha nie ma większego znaczenia - bardziej liczy się wysokość macicy w stosunku do pępka, którą lekarz określa podczas wizyty kontrolnej.

Jeśli te pomiary mieszczą się w normach, nie ma powodu do niepokoju. Nie warto porównywać swojego brzuszka z brzuszkami innych mam, ponieważ na jego wygląd wpływają różne czynniki. Nie tylko wiek ciąży, ale także typ sylwetki przyszłej mamy (u kobiet otyłych brzuszek jest mniej widoczny), jej wzrost oraz forma, w jakiej była przed ciążą.

U kobiet wysportowanych silne mięśnie brzucha będą mocniej trzymały rozciągającą się macicę, więc brzuszek wyda się mniejszy. Z mojej praktyki położniczej wynika też, że przy drugiej ciąży, brzuszek pojawia się szybciej niż przy pierwszej, bo mięśnie, które już raz się rozciągnęły, słabiej podtrzymują rosnącą macicę.

Dowiedz się więcej na temat: brzuszki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje