Reklama

Masz brata? Będziesz niższy!

Brytyjscy naukowcy doszli do epokowego odkrycia, wedle którego, fakt posiadania starszego rodzeństwa ma znaczący wpływ... na nasz wzrost.

Co ciekawe, odkrycia dokonano niejako przy okazji, w trakcie badań nad związkami pomiędzy rodzeństwem i kwestią rywalizacji w rodzinie. Po wnikliwym przeanalizowaniu danych (dzieci urodzonych w latach 90. tych z blisko 14 tysięcy rodzin), naukowcy doszli do wniosku, że maluchy, które mają starszego brata lub siostrę mają problemy z prawidłowym rozwojem, zwłaszcza we wczesnym okresie życia. Dzieci ze starszym rodzeństwem był zdecydowanie niższe od swoich rówieśników (badania prowadzono aż do 10 roku życia uczestników testu). W rodzinach z czworgiem - lub większą ilością dzieci - każde kolejne dziecko było średnio o 2,5 cm niższe. Najniższe było oczywiście dziecko najmłodsze. Jak twierdzi David Lawson, antropolog z University College London, może to być spowodowane faktem, iż kolejne dzieci dorastają w rodzinie, która nie ma już tyle czasu, środków i możliwości, by zadbać o kolejnego potomka odpowiednio, czy też równie dobrze, co o pierworodnego.

Reklama

Co ciekawe, różnice nie są tak drastyczne w sytuacji, kiedy starsza jest dziewczynka. Jedna z teorii próbujących wyjaśnić ten fenomen głosi, że chłopcy są po prostu bardziej wymagający, absorbujący, a co za tym idzie, wymagają od rodziców więcej poświęceń, więcej czerpią też energii i to już od momentu poczęcia.

Sam autor, doktor Lawson zaleca ostrożność w powoływaniu się na odkrycie, którego wyniki nie zostały jeszcze opublikowane. Choć z drugiej strony, jeśli wszystko to się potwierdzi, będzie kolejny dowód, że młodsi... mają w życiu pod górkę.

Dowiedz się więcej na temat: odkrycia naukowe | naukowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje