Maluch na wadze

Martwisz się, że twoje dziecko jest zbyt drobne lub za pulchne? Weź pod uwagę fakt, że każde niemowlę rozwija się w innym tempie.

Pierwszy raz dziecko jest ważone zaraz po narodzinach, a potem każdego dnia do końca pobytu w szpitalu. Po powrocie do domu nie musisz już tak często tego robić. Jeśli maluszek jest donoszony, urodził się zdrowy i nie ma żadnych problemów, przez pierwsze kilka miesięcy będzie ważony w przychodni co cztery tygodnie (np. przy okazji szczepień), później rzadziej.

Reklama

Dlatego nie ma potrzeby, abyś kupowała czy wypożyczała wagę do domu. Poza tym dzieci nie lubią ważenia, bo się tym stresują. Zwykle okazują to płaczem, sztywnieniem albo nerwowym wierzganiem nóżkami. Przekonamy cię, że zwykle z wagą maluszka jest wszystko w porządku. Podpowiemy też, jakie sygnały rzeczywiście mogą niepokoić.

JAKA JEST NORMA DLA NOWORODKÓW?

Większość maluchów urodzonych o czasie waży od 2800 do 3800 g i ma długość od 46 do 55 cm. Oczywiście na świat przychodzą też maluchy cięższe, których masa urodzeniowa przekracza 4 kg (mówimy wówczas o makrosomii) oraz kruszynki, których waga jest mniejsza niż 2500 g (mamy wtedy do czynienia z mikrosomią).

Z czego wynikają aż tak duże rozbieżności? Uważa się, że waga noworodka jest uwarunkowana kilkoma czynnikami. Oto one:

• geny - masywni i otyli rodzice mają zazwyczaj słodkie grubaski, a szczupli - drobne kruszynki. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że wzrost dziecko dziedziczy po ojcu, a wagę po mamie;

• płeć - chłopcy rodzą się średnio o 60 g ciężsi od dziewczynek i o 1 cm dłużsi (różnica ta utrzymuje się przez kilka pierwszych miesięcy życia), dlatego opracowano osobne siatki centylowe dla obu płci;

• powikłania ciążowe - zaburzenia wewnątrzmaciczne u przyszłej mamy, np. nadciśnienie tętnicze, a także stosowanie używek, palenie papierosów czy intensywna praca zawodowa mogą przyczynić się do tego, że maluch rodzi się z niedowagą.

Natomiast przyczyną zbyt wysokiej wagi urodzeniowej jest najczęściej przebyta przez kobietę cukrzyca ciążowa;

• kolejność ciąż - uważa się (chociaż nie jest to regułą), że pierworodne dzieci są mniejsze i nieco lżejsze od następnych;

• czas trwania ciąży - w ostatnich jej tygodniach dziecko szybko rośnie, a także przybiera na wadze. Dlatego maluszki urodzone w terminie lub kilka dni po nim są cięższe niż te, które przyszły na świat zbyt wcześnie.

TO NIE POWINNO CIĘ NIEPOKOIĆ

W ciągu pierwszych kilku dni życia (zwykle w 2. dobie) dziecko traci na wadze 5-10 procent masy urodzeniowej. Dzieje się tak na skutek stresu związanego z porodem, a także utraty płynów - maluszek poci się, siusia, oddaje smółkę. Noworodek zazwyczaj powraca do swojej wagi urodzeniowej w ciągu dwóch tygodni, codziennie przybierając co najmniej 20 g.

Dowiedz się więcej na temat: drobne | maluch | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje