Letnie kłopoty z okiem

Przednia wakacyjna zabawa nie zawsze kończy się dobrze... Sprawdź, co zrobić, gdy twoją pociechę spotka przykra przygoda.

Małe rączki często wędrują do powiek. Dzieci, zwłaszcza te młodsze, mają nawyk pocierania oczu, gdy poczują swędzenie albo gdy są śpiące. Prawie zawsze zapominają przy tym o umyciu ubrudzonych ziemią lub piaskiem paluszków. Rozpędzony na rowerku smyk może nie zauważyć wystającej na drogę gałązki i uderzyć się nią w oko. A wtedy... ratuj, mamo!

Reklama

Wpadł paproszek


Przede wszystkim zarządź... mruganie - spowoduje przemieszczenie paprocha, ziarenka piasku lub innego kłopotliwego lokatora do kącika oka, skąd łatwo usuniesz go rogiem czystej chusteczki higienicznej. Pamiętaj, by przed dotykaniem oczu smyka dokładnie umyć ręce!

  • Przepłucz oko czystą wodą - jeśli to możliwe, przegotowaną, wystudzoną, o temperaturze pokojowej. Napełnij wodą kubeczek lub szklankę i zbliż do zanieczyszczonego oka, tak by szczelnie je otoczyć. Poproś smyka, by kilka razy zamknął i otworzył powiekę.
  • Użyj aparatu do płukania oka - rzecz niedroga (ok. 15 zł), a bardzo przydatna na wakacjach, szczególnie tych spędzanych z dzieckiem na plaży. W opakowaniu znajdziesz instrukcję użycia.
Ważne! Jeśli drobinka jest wbita w tkankę oka - musi pomóc lekarz. Do czasu wizyty osłoń oko jałowym opatrunkiem.

Lekkie uderzenieMoże być przyczyną otarcia rogówki.
Pomogą kompresy łagodzące, np. z czarnej herbaty oraz... odpoczynek. Maluch powinien przynajmniej do końca dnia odpoczywać, jak najczęściej mając przymknięte oczy. Jeśli łzawienie i ból nie zaczną słabnąć, zgłoś się z nim do lekarza okulisty.

Większy problemGdyby do oka dostało się coś większego,
np. duża drzazga, nie panikuj. Nie dotykaj jej, a tym bardziej nie próbuj jej usunąć. Ostrożnie zabezpiecz ją, by nie wypadła z rany (tamuje krwawienie). Weź dwa małe, czyste bandaże nieelastyczne. Nierozwinięte delikatnie przyłóż z obu stron do ciała obcego i przymocuj do skóry za pomocą plastra. Zdrowe oko przykryj gazikiem, by do minimum ograniczyć ruchy gałek ocznych. Wezwij pogotowie. Maluch powinien spokojnie leżeć.

Dowiedz się więcej na temat: oczyszczanie | zdrowie | dbaj o oczy | zdrowie dziecka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje