Latem też trzeba podawać dzieciom witaminę D3?

O tej porze roku, kiedy jest ciepło i słonecznie, a dzieci spędzają na powietrzu długie godziny, wielu rodziców przestaje podawać maluchom witaminę D3. Wychodzą bowiem z założenia, że większa ilość słońca sprawia, że dziecko jest w stanie samodzielnie wytworzyć odpowiednią ilość tej witaminy w skórze. Czy słusznie? O wyjaśnienia poprosiliśmy eksperta.

Barbara Gierowska-Bogusz:

Rzeczywiście witamina D3 syntetyzuje się w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego, którego latem zwykle jest pod dostatkiem. Nie należy jednak zapominać, że powszechnie stosowane w okresie letnim kosmetyki z filtrami UVA/UVB znacząco zmniejszają efektywność tego procesu.

Reklama

Dlatego nawet o tej porze roku trzeba zadbać, by smyk codziennie otrzymywał właściwą dla swojego wieku dawkę tej witaminy, czyli 400 jednostek. Najlepiej, by pochodziła ona z codziennej diety uzupełnianej żywnością bogatą w witaminę D3 (np. ryby, jaja, mleko, wątróbka), a w razie potrzeby - specjalnymi preparatami farmaceutycznymi.

Decyzję o zaprzestaniu suplementacji tej witaminy w miesiącach letnich należy więc dobrze przemyśleć, a przede wszystkim skonsultować z pediatrą opiekującym się dzieckiem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje