Imię dziecka. Popularne czy oryginalne?

Jak moda na imiona zmieniała się na przestrzeni lat? Sprawdź koniecznie!

Bolesław i Karol - tak przedstawialiby się dorośli Bolek i Lolek, kultowi animowani bohaterowie kreskówki, emitowanej obecnie na kanale POLSAT JimJam. Czy te imiona są dziś popularne?

Reklama

Po epoce Szymków i Filipów rodzice coraz częściej wybierają dla swoich pociech dawne, tradycyjne imiona, które znajdują się na przeciwległym biegunie do imion nowoczesnych i ekstrawaganckich. We współczesnych przedszkolach znajdziemy wielu Bolków i Lolków bawiących się z Rudkiem, Guciem, Antkiem i Staszkiem. Jak moda na imiona zmieniała się na przestrzeni lat?

Powrót do tradycyjnych imion

Bolesław to imię królów. Osobom o tym imieniu przypisywane są takie cechy jak: prostolinijność, konkretność, poczucie sprawiedliwości, wyczulenie na ludzką krzywdę. Bolesław jest pomocny, zaradny i jest dobrym gospodarzem. Stanowi dobry przykład dla innych, choć czasami bywa przekorny. Osoby o imieniu Karol cechuje dążenie do jasno wytyczonych celów, panowanie nad własnymi słabościami. W panach o tym imieniu niełatwo jest wzbudzić litość, ponieważ nie lubią, gdy ktoś okazuje swoje słabe strony. To również imię królewskie - od niego pochodzi samo słowo "król".

W ostatnich latach można zaobserwować powrót do imion tradycyjnych. Z jednej strony może to być wynikiem mody, z drugiej - uczczeniem pamięci o przodku (na przykład ojca, dziadka lub pradziadka) poprzez nadanie dziecku jego imienia. Czasem wynika to z naśladowania gwiazd, innym razem jest kopiowaniem pomysłów osób ze swojego otoczenia. W 2012 roku w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion dziewczęcych znalazły się takie imiona jak: Antonina, Zofia, Wiktoria. Wśród chłopięcych: Jan, Stanisław i Franciszek. To najlepiej świadczy o trwającej modzie na tradycyjne imiona. Warto prześledzić, jakie imiona były popularne w Polsce w XX wieku i jakie są najczęściej nadawane obecnie.

Moda na nietypowość

W latach 50. i 60. wśród imion męskich królowały: Andrzej, Jan, Stanisław i Jerzy, zaś wśród żeńskich: Maria, Elżbieta, Teresa i Krystyna. W latach 70. i 80. nadeszła moda na Tomaszów i Marcinów oraz Anny, Ewy, Małgorzaty i Katarzyny. Lata 80. to także powrót do męskich imion biblijnych:  Łukasz, Piotr i Paweł. W kolejnej dekadzie natomiast królowali mali Mateusze, Michały, Patryki i Kamile, a wśród dziewczynek: Karoliny, Aleksandry, Natalie i Weroniki ("boom" na imię Weronika trwa z resztą nieprzerwanie do teraz).

Po 2000 roku w statystykach imion nadawanych chłopcom przewodziły imiona: Jakub, Kacper, Szymon i Filip, zaś dziewczynkom: Julia, Oliwia, Maja, Lena i Zuzanna. Rozwinęły się też dwa przeciwległe nurty - z jednej strony zaczęto nazywać dzieci w oryginalny, niespotykany dotychczas sposób (np. Ismena, Raisa, Latoya, Fabio, Sajmon lub Robin), z drugiej - nastąpił powrót do dawnych, tradycyjnych imion.

Cenne źródło informacji o najpopularniejszych imionach stanowi blog prowadzony przez Bartłomieja Górnego. Znajdują się na nim statystyki imion, opracowywane na podstawie dodatku do "Gazety Wyborczej", prowadzone od 2004 roku. Ciekawe czy wszystkie te imiona zostały zaakceptowane przez USC. Jeśli tak, to w Polsce żyją dzieci o imionach: Żyraf, Myszon, Belzebub, Mrówka, Jeżyna, Niunia, a nawet... Guantanamera! Być może jest także jedna dziewczynka Tradycja - ale pozostaje mieć nadzieję, że rodzice zażartowali sobie, nawiązując do komedii "Miś" i gdy udali się do urzędu, zmienili zdanie.

Grunt, by dziecko się wyróżniało

Temat imion wzbudza w Internecie wiele emocji. Część osób jest za oryginalnym, nietypowym wyborem, który sprawi, że dziecko będzie się wyróżniało z tłumu. Inne osoby są z kolei za klasycznymi i typowo polskimi imionami, które znane są od wieków. To niekończący się temat, w którym nie wiedzieć czemu, trudno o kompromis i który często przeradza się w internetowy spór. Użytkowniczka o nicku iguska26 narzeka na forum gazeta.pl:

Ludziom tak bardzo odwaliło, że ślepo podchwycili modę na staropolszczyznę, bo tak ma na imię syn Reni Jusis, a tak Karoliny Malinowskiej. To jest chore... imiona tradycyjne obecnie to standard. Ludzie chyba myślą, ze jak dadzą dziecku na imię Konstanty, to od razu pójdą po drabinie społecznej w górę!!!

Liczba wykrzykników świadczy, że ten trend jest dla niektórych bardzo irytujący. Wiele osób próbuje unikać podążania za modą, by ich dziecko nie nazywało się jak połowa dzieci w przedszkolu:

My wybierając imię dla córeczki przede wszystkim kierowaliśmy się tym żeby nie iść z falą Wiktorii, Julek, Oliwek i innych imion "na jedno kopyto". Hania - może i trochę starodawne i niezbyt oryginalne ale bardzo nam się spodobało (anuś, forum mjakmama24.pl).

 Pojawiają się liczne głosy popierające modę na tradycyjne imiona:

Przyznam się bez bicia, że jak słyszę jak ktoś woła na syna Kewin czy inny Denis, to nie mogę się oprzeć wrażeniu, że te imiona przy moim Stanisławie  brzmią mniej więcej jak Burek. Tak, wiem, że to brzydko z mojej strony, bo uważam, że moje dzieci mają lepsze imiona niż Alan czy Andżelika. (koza_w_rajtuzach, mama Klary i Stasia, forum gazeta.pl)

Czasem wybór takiego imienia sprawia, że nie jest ono zbyt oryginalne, ale rodzicom to nie przeszkadza:

Uwielbiam starodawne imiona (te normalne;)). Od dziecka marzyłam, żeby mieć na imię Helena albo Julia. A mam imię przeciętne... Dałam swoim dzieciom starodawne imiona i teraz trochę żałuję, bo gdzie się nie obejrzę wszędzie Julki, Zosie, Franki, Stasie, Hanie Amelki. Zdania nie zmieniłam, super są takie imiona, choć wolałabym, żeby w klasie moich dzieci nie było kilku osób o takim samym imieniu... (taka, forum kafeteria.pl).

Jak widać temat imion, to temat rzeka. Wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje, ale gdy tylko pojawi się ten wątek, rodzice chętnie mówią, jakie imiona lubią, a jakie uważają za krzywdzące dla dzieci. Przy doborze imienia warto kierować się prostymi zasadami. Do długiego nazwiska pasuje krótkie imię. Warto zadbać, by imię i nazwisko się nie rymowały i nie tworzyły razem zabawnego połączenia. Reszta to już kwestia własnych upodobań!

Serial animowany "Bolek i Lolek" oglądać można codziennie o godz.  7.05, 13.35 i 19.00 na antenie POLSAT JimJam.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: dobre imię | imiona | dziecko

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje