Higiena intymna

Odpowiednia pielęgnacja okolic intymnych zapewni ci lepsze samopoczucie i zapobiegnie infekcjom.

Jako przyszła mama jesteś bardziej narażona na infekcje dróg rodnych. - Pod wpływem hormonów ciążowych, pH pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe, co naraża kobietę na częstsze infekcje grzybicze i bakteryjne - wyjaśnia dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik. Takie dolegliwości są nie tylko nieprzyjemne dla mamy. Mogą również zaszkodzić dziecku. Dlatego lepiej im zapobiegać. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Specjalista radzi

Reklama

Zmniejszysz ryzyko pojawienia się intymnych infekcji, jeśli będziesz szczególnie dbać o higienę oraz przestrzegać kilku zasad.

1 Podmywaj się dwa razy dziennie. Rób to zawsze od przodu do tyłu, aby nie przenosić bakterii z odbytu do pochwy. Wycieraj się osobnym ręcznikiem, który będzie ci służył tylko do osuszania okolic krocza i z którego nikt poza tobą nie będzie korzystał. Jeśli chcesz się odświeżyć w ciągu dnia, możesz stosować nawilżające chusteczki do pielęgnacji okolic intymnych.

2 Używaj odpowiednich kosmetyków. Najbezpieczniejsze będą płyny do higieny intymnej przeznaczone dla przyszłych mam. Często zawierają one kwas mlekowy, który stanowi naturalną barierę dla grzybów i bakterii, oraz substancje łagodzące podrażnienia (np. pantenol albo wyciąg z aloesu czy rumianku).

3 Noś przewiewną bieliznę. Najlepsze będą zwykłe, bawełnianie figi (unikaj noszenia stringów). Pamiętaj, by prać je w łagodnych środkach i zawsze dokładnie wypłukać - pozostałości proszku mogą spowodować podrażnienie i zaczerwienienie krocza.

4 Jadaj dużo jogurtów i kefirów. Zawierają one żywe kultury bakterii, dzięki czemu zadbasz o to, by w twoim organizmie było dostatecznie dużo dobrej flory bakteryjnej, która będzie cię chronić przed zakażeniami. Zrezygnuj natomiast ze słodyczy. Ich nadmiar jest nie tylko szkodliwy dla ciebie oraz dziecka (zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej!), ale też sprzyja grzybicy. Cukier jest bowiem znakomitą pożywką dla wywołujących ją drożdżaków.

5 W razie potrzeby sięgnij po preparaty z apteki. Możesz stosować profilaktycznie, np. globulki dopochwowe, które zawierają kwas mlekowy, np. Lactovaginal (są bezpieczne dla przyszłych mam). W aptekach są także dostępne bez recepty preparaty doustne, które wzmacniają florę bakteryjną pochwy, np. LacibiosFemina i chronią przed intymnymi zakażeniami. Pamiętaj jednak, że w przypadku pojawienia się infekcji, konieczna jest wizyta u ginekologa.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża | higiena intymna | infekcje intymne | infekcja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje