Poznaj sztukę propagandy ze świata Gwiezdnych Wojen

​Bogactwo świata Gwiezdnych Wojen chyba nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. Twórcy uniwersum dbają o to, żeby fani otrzymywali materiały na praktycznie każdy temat. Niektórzy śmieją się, że nawet postać, która pojawia się na ekranie przez kilka sekund ma swoją rozbudowaną historię i doczeka się własnych książek i komiksów. Są tez publikacje bardziej ogólne, poszerzające naszą wiedzę o tym rozległym uniwersum. Jedną z najciekawszych jest z pewnością wydana przez AMEET "Propaganda: Historia sztuki perswazyjnej w galaktyce".

Wydana w formie albumu, z dołączonymi plakatami, publikacja ma niecodzienną formę. Nie jest to bowiem jedynie zbiór grafik opracowanych na potrzeby kolejnych filmów. Jej autor, Pablo Hidalgo, postanowił obrać inną drogę i zamiast powielać opisy do albumu grafik koncepcyjnych, stworzył fascynującą opowieść o propagandzie. Pisząc z perspektywy twórców i krytyków sztuki ze świata Gwiezdnych Wojen stworzył po prostu interesującą książkę.

Reklama

"Propaganda" nie byłaby jednak dziełem pełnym, gdyby nie niesamowite prace ilustratorów. Wykorzystując techniki znane z dzieł propagandowych naszego świata, stworzyli kompleksowy przegląd przez manipulacje stosowane przez Imperium czy Rebeliantów. Trzeba przyznać, że autorzy odrobili pracę domową i korzystali z najlepszych wzorców ze wszystkich okresów historii ludzkości. Oczywiście największym źródłem inspiracji były plakaty wojenne oraz te, które powstały w okresie zimnej wojny.

Ton przekazów, kolorystyka i kompozycje plakatów przywołują na myśl najlepsze dzieła okresu socrealizmu, ale nie tylko. Ilość zastosowanych technik może wywołać zawrót głowy, a każdy plakat to osobne dzieło sztuki. Tym bardziej cieszy, że w książce znajdziemy kilka takich, które możemy oprawić i powiesić na ścianie. Będą cennym uzupełnieniem kolekcji każdego fana Gwiezdnych Wojen czy popkultury jako takiej.

Wydanie albumu również nie pozostawia nic do życzenia. Twarda, mocna oprawa, odpowiedni papier i dobre odwzorowanie kolorów powodują, że lektura i podziwianie prac jest prawdziwą przyjemnością. To album, który można czytać jak dobrą powieść ze świata Gwiezdnych Wojen, lub po prostu przeglądać w wolnych chwilach dla przyjemności obcowania z wielką wyobraźnią twórców.

"Propaganda: Historia sztuki perswazyjnej w galaktyce" jest jedną z najciekawszych publikacji związanych z uniwersum Gwiezdnych Wojen, jaką miałem okazję przeczytać. Myślę, że każdy fan powinien postawić ją na swojej półce. 

Dowiedz się więcej na temat: propaganda | Ameet | gwiezdne wojny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje