Ziele angielskie: Dlaczego jest tak cenne dla zdrowia?

Popularna przyprawa mimo mylącej nazwy wcale nie pochodzi z Anglii. Egzotyczne drzewo, na którym rośnie, dotarło do Europy za sprawą Krzysztofa Kolumba. Ziele angielskie sprawia, że przyprawy zyskują wyjątkowy smak i aromat, ale to nie wszystko. Wykazuje wiele leczniczych właściwości – świetnie wpływa na układ pokarmowy, poprawia trawienie, neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust. Łagodzi też nerwobóle i objawy infekcji górnych dróg oddechowych, wspiera pracę mózgu i serca. Ostatnie badania potwierdzają również, że ziele angielskie wykazuje właściwości antynowotworowe. Dowiedz się, w jaki sposób stosować je częściej i nie tylko jako przyprawę do zup.

Ziele angielskie
Ziele angielskie ©123RF/PICSEL

Skąd pochodzi ziele angielskie?

Skąd pochodzi?
©123RF/PICSEL

Ziele angielskie to owoc drzewa pimentowego. Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Wysp Karaibskich. Z jego właściwości korzystali ponoć Aztekowie. Charakteryzuje się cierpkim, gorzkim i ostrym smakiem. Zapachem przypomina goździki, a wyglądem czarny pieprz. Nie bez przyczyny nazywa się je też pieprzem goździkowym lub pieprzem pachnącym. Obecnie jest przyprawą popularną na całym świecie, szczególnie w Europie i na Bliskim Wschodzie. Jego atutem jest niska cena – 15 g kosztuje jedynie 1,50 zł.

Właściwości zdrowotne ziela angielskiego

Właściwości lecznicze
©123RF/PICSEL

Ziele angielskie jest idealną przyprawą do ciężkostrawnych potraw, ponieważ reguluje procesy trawienne. Zawarte w nim substancję zwiększają produkcję soków żołądkowych, łagodzą ból brzucha i objawy zgagi. Działają też przeciwwymiotnie i rozkurczowo.

Ziele angielskie posiada także właściwości antybakteryjne i odkażające, dzięki czemu jest skuteczne w początkowych stadiach infekcji górnych dróg oddechowych. Pomaga też uśmierzyć ból dziąseł i zębów, niweluje nieprzyjemny zapach z ust. Z kolei duża zawartość potasu w przyprawie pozytywnie wpływa na układ krążenia – obniża ciśnienie krwi, chroni przed miażdżycą i innymi chorobami serca.

Występujące w zielu angielskim flawonoidy są odpowiedzialne za usuwanie wolnych rodników i ochronę komórek przed uszkodzeniami, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory piersi i prostaty. Poprawiają też kondycję skóry, włosów i paznokci, łagodzą objawy trądziku.

Zastosowanie ziela angielskiego

Jak stosować?
©123RF/PICSEL

Najczęściej dodajemy ziele angielskie do zup. Pamiętajmy, żeby przyprawę dodawać już na początku gotowania. Wzbogaci smak zupy ziemniaczanej, rosołu, krupniku, kapuśniaku i barszczu czerwonego. Ziele angielskie jest też idealnym składnikiem marynat, na przykład papryki w occie czy kiszonych ogórków. Przyprawę warto także dodawać do potraw mięsnych (zwłaszcza duszonych mięs i pieczeni) oraz pasztetów, a także sałatek warzywnych, bigosu, kiszonej kapusty, galaretek drobiowych i ryby po grecku. Niewiele osób wie, że ziele angielskie wzbogaca także smak kompotów owocowych i idealnie pasuje do korzennych wypieków, na przykład pierników. Jest również dodawane do krupniku – korzennej wódki.

Dla celów leczniczych warto przygotować napar z ziela angielskiego. Wystarczy zmielić pięć ziaren, zalać je szklanką wrzątku i odstawić na kilkanaście minut. Następnie wywar należy odcedzić i spożywać każdego dnia w niewielkich ilościach (2-3 łyżeczki) lub przemywać chore miejsca. Naparem można też płukać gardło.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas