Przebój śródziemnomorskich stołów. Przygotujesz w kilka minut

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Szukasz smarowidła do chleba, które urozmaici twoje posiłki? Tapenada z oliwek to strzał w dziesiątkę. Jej samodzielne przygotowanie w domowym zaciszu jest dziecinnie proste, więc nie musisz wyruszać na poszukiwanie jej w sklepach. Jak zrobić tapenadę i jak ją wykorzystać? Świetnie sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i na imprezach, kiedy chcesz zaskoczyć gości niebanalnym poczęstunkiem.

Tapenada to pasta z czarnych oliwek. Jest popularnym przysmakiem w kuchni śródziemnomorskiej
Tapenada to pasta z czarnych oliwek. Jest popularnym przysmakiem w kuchni śródziemnomorskiej123RF/PICSEL

Tapenada — co to takiego?

Prosty przysmak wprowadzi w twojej jadalni śródziemnomorską atmosferę niezależnie od pory roku i aury za oknem. Choć za ojczyznę tapenady uznaje się francuską Prowansję, smarowidło jest doskonale znane w większości krajów śródziemnomorskich. Podstawowy przepis na tapenadę obejmuje czarne oliwki, kapary oraz oliwę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by urozmaicić jej smak czosnkiem, suszonymi pomidorami czy anchois.

Niektórzy szefowie kuchni przyrządzają pastę tapenadę na bazie zielonych oliwek, lecz trzeba przyznać, że dzięki czarnym zyskuje ona bardziej wyrazisty smak.

Tapenada sprawdzi się jako dip
Tapenada sprawdzi się jako dip123RF/PICSEL

Jak podawać tapenadę?

W Hiszpanii często można spotkać ją jako element słynnych przekąsek, znanych pod wspólnym szyldem jako tapas. Doskonale sprawdza się jako dodatek do kanapek. Kromka z bagietki z pastą oliwek to wyborna uczta. Pasuje do grzanek czy chrupiących przekąsek. Z czym jeszcze podawać tapenadę? Możesz wykorzystać ją jako dodatek do dań makaronowych lub grillowanych mięs, zwłaszcza drobiu i ryb.

Sprawdzony przepis, czyli jak zrobić tapenadę?

Mamy dobrą wiadomość, zwłaszcza dla początkujących kucharzy. Większość pracy nad przepisem na tapenadę z oliwek wykona blender. Do nas należy wybór produktów dobrej jakości.

Potrzebne składniki:

  • 200 gramów czarnych oliwek bez pestek,
  • 2 łyżki kaparów,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • 4 łyżki oliwy z oliwek,
  • 1 łyżka świeżego tymianku,
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

  • Czosnek przeciśnij przez praskę lub zetrzyj na tarce o małych oczkach.
  • Do misy blendera wrzuć oliwki, kapary i wlej oliwę. Zmiksuj na gładką masę.
  • W kolejnym kroku dodaj czosnek oraz tymianek.
  • Wymieszaj i dopraw do smaku solą oraz pieprzem.

Porada: By smaki wszystkich składników przeniknęły się, tapenadę z oliwek włóż na godzinę do lodówki i dopiero wtedy podawaj. Nie przesadzaj z ilością soli — kapary same w sobie są słone, więc może się okazać, że dodatek tej przyprawy będzie już zbędny. Koniecznie spróbuj pasty przed dodatkowym przyprawieniem.

Składnik diety śródziemnomorskiej dla zdrowia

Dieta śródziemnomorska od lat znajduje się na szczycie listy jadłospisów polecanych przez dietetyków. Posiłki komponowane są na bazie świeżych warzyw, roślinnych tłuszczów i ograniczają do minimum korzystanie z produktów o wysokim stopniu przetworzenia.

Tapenada z oliwek świetnie wpisuje się w te ramy. Wszystko za sprawą jej korzystnego składu.

  • O właściwościach zdrowotnych oliwy z oliwek powiedziano już wiele, ale przypomnimy, że jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, witaminy E i kwasów tłuszczowych jednonienasyconych. Wpływa na spowolnienie procesów starzenia, zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy.
  • Substancje zawarte w oliwkach przyczyniają się do obniżania poziomu "złego" cholesterolu we krwi.
  • Z kolei kapary to bogactwo antyoksydantów, które są kluczowe  w profilaktyce chorób krążenia, wykazują też działanie przeciwzapalne.

Ważne: Oliwki i kapary zawierają stosunkowo dużą ilość sodu. Choć jest to pierwiastek potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego nadmiar jest szkodliwy. Z tego względu należy zachować umiar podczas degustacji, a swoją dietę budować na różnorodnych produktach.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas