Najzdrowsze oleje: Który wybrać?

Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów olejów, które kuszą swoimi właściwościami. Problemy pojawiają się, gdy musimy kupić konkretny rodzaj. Wtedy trzeba zastanowić się nad odpowiednim wyborem. Czy każdy olej nadaje się do codziennego spożycia? Z artykułu dowiesz się, które oleje są najzdrowsze oraz jakie wybrać.

Które oleje są najzdrowsze?
Które oleje są najzdrowsze? ©123RF/PICSEL

Czym jest olej?

Oliwa z oliwek
©123RF/PICSEL

Oleje to substancje pochodzenia roślinnego, które przeważnie mają płynną konsystencję. Są źródłem tłuszczów, które dodają organizmowi energii oraz substancji odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Najcenniejsze są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Olej powszechnie wykorzystuje się do smażenia, pieczenia oraz jako dodatek do sałatek.

Które oleje są najzdrowsze?

Za najzdrowsze uznawane są oleje tłoczone mechaniczne na zimno z roślin oleistych. Za szkodliwe uznaje się te rafinowane, czyli poddawane wysokiej temperaturze i przetwarzane, pozbawione swoich dobroczynnych dla organizmu właściwości. Zdrowy olej nie powinien być bezwonną i bezsmakową, tłustą cieczą – powinien mieć charakterystyczny zapach. Wybierając oleje, trzeba zdecydować, do czego mają być wykorzystane: nie wszystkie oleje mogą być poddawane wysokim temperaturom, gdyż wtedy dochodzi do rozpadu kwasów tłuszczowych i powstawania toksycznych dla organizmu związków. Idealny olej do smażenia musi spełniać kilka warunków: zawierać głównie nasycone kwasy tłuszczowe, być poddany rafinacji oraz mieć wysoką temperaturę dymienia. Najlepszym wyborem będzie w tym przypadku rafinowany olej rzepakowy. Z innych tłuszczy dobrze sprawdzą się masło klarowane i smalec.

Który olej wybrać?

Olej kokosowy
©123RF/PICSEL

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Poniżej krótka charakterystyka kilku olejów tłoczonych na zimno, czyli nierafinowanych:

Olej rzepakowy

Jego obecność w spisie może zadziwić, ale „oliwa północy”, jak nazywany jest olej rzepakowy, uznaje się za jeden z najzdrowszych olejów świata. Składem dobroczynnych kwasów tłuszczowych dorównuje oliwie, jednak przewyższa ją ilością kwasów omega-3 i omega-6. Olej rzepakowy reguluje procesy trawienne i poprawia system immunologiczny.

Oliwa z oliwek

Powszechnie znana, posiada charakterystyczny zielonkawy kolor i intensywny aromat. Można spożywać ją na surowo, np. jako dodatek do sałatek. Oliwa chroni przed chorobami serca, zapobiega cukrzycy, stabilizując poziom insuliny w organizmie oraz pomaga w walce z nadwagą.

Olej lniany

Poprzez wysoką zawartość kwasów omega-3 i omega-6 pozytywnie wpływa na pracę mózgu, dba o system nerwowy oraz wspomaga utratę tkanki tłuszczowej w organizmie. Posiada charakterystyczny orzechowy posmak z nutą goryczki.

Olej sojowy

Różne rodzaje olejów
©123RF/PICSEL

Olej sojowy to bogate źródło witaminy E oraz K. Poprzez zawartość lecytyny, steroli i flawonoidów wspomaga pracę umysłu, poprawia przemianę materii i działa regenerująco na wątrobę. Ma delikatny smak i aromat.

Olej z pestek winogron

Posiada spore pokłady nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E, którą nazywa się witaminą młodości. Wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Charakteryzuje się delikatnym smakiem i aromatem.

Olej sezamowy

Nieodłączny składnik kuchni azjatyckiej. Spożywanie go poprawia stan skóry, zmniejsza objawy menopauzy, działa przeciwzapalnie oraz wspomaga budowę kości i stawów.

Olej z orzecha włoskiego

Olej z orzecha włoskiego stosowany jest jako dodatek do wielu dań: sałatek, sosów oraz deserów. Posiada intensywny orzechowy smak. Wykazuje działanie normalizujące sen, wspomaga pracę nerek i wspomaga pracę nerek i trzustki.

Jak przechowywać olej?

Kluczowe jest naczynie, w którym przechowywany jest olej: powinno wybierać się ciemne szklane butelki, ponieważ oleje pod wpływem działania promieni słonecznych tracą swoje prozdrowotne właściwości. Naczynia powinny być szczelne, ponieważ utlenianie działa szkodliwie na zawarte w nich dobroczynne kwasy tłuszczowe. Miejsce przechowywania powinno być chłodne i ciemne, bez dostępu słońca. Należy sprawdzać datę przydatności do spożycia – od otwarcia powinniśmy spożyć maksymalnie do kilku miesięcy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas