Kilka składników i cofniesz się w czasie. Tym daniem na potęgę raczyły nas babcie

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Kuchnia babci krąży w pamięci niejednego z nas. W końcu nikt nie przygotowywał tak dobrych pierogów czy zup, jak seniorki rodu. Było jednak jedno danie, którym babcie raczyły nas na potęgę. Nieskomplikowany przepis sprawia, że pokocha je nawet najbardziej początkująca kucharka. Jak zrobić dobre szare kluski? Zje je nawet największy niejadek.

Jak zrobić dobre szare kluski? Babcine danie wraca do łask
Jak zrobić dobre szare kluski? Babcine danie wraca do łaskMarek BAZAK/East NewsEast News

Kluchy żelazne, kluski kładzione, kładzioki lub najzwyklejsze szare kluski - ile domów, tyle różnych nazw dla dania, które często lądowało na stole w babcinym domu. Jak się okazuje, to jedna z najprostszych potraw, jakie można przygotować z ziemniaków. Całość zajmuje zaledwie 15 minut.

Prawdziwe szare kluski. Tego smaku nie sposób zapomnieć

Kluski ziemniaczane, które najczęściej nazywa się mianem szarych, są potrawą wywodzącą się z Wielkopolski. Przepis zakłada przygotowanie ich z surowych ziemniaków, które wraz z obróbką zmieniają barwę na nieco ciemniejszą. Stąd też ich zwyczajowa, "szara" nazwa.

Wielkopolskie szare kluski zaczęto najprawdopodobniej przyrządzać już w XIX wieku. Wraz ze wzrostem popularności ziemniaka w tym rejonie, przepis zyskiwał na znaczeniu w kolejnych domach. Mimo iż dawniej danie lądowało głównie na stołach chłopów, z czasem zasmakowało Polakom tak bardzo, że dziś wielu nie wyobraża sobie bez nich obiadów.

Jak się robi szare kluski z ziemniaków?

We wspomnieniach naszych babć szare kluski malują się jako łatwe w przygotowaniu, ale też tanie danie, którym można nie tylko skutecznie nasycić nawet największych łakomczuchów, ale nawet sprawić, że największe niejadki będą prosić o dokładkę.

Tarte, surowe ziemniaki są podstawą przepisu na szare kluski
Tarte, surowe ziemniaki są podstawą przepisu na szare kluski123RF/PICSEL

Fenomen ziemniaczanych klusek polega bowiem nie tylko na prostocie ich przygotowania, ale również mnogości sposobów podania. Co pasuje do szarych klusek? Kluseczki smakują wyśmienicie zarówno w swojej tradycyjnej odsłonie, a więc jako samodzielne danie ze skwarkami z boczku i kapustą kwaszoną, ale również jako dodatek do dań mięsnych - gulaszów czy pieczeni. Jak zrobić kultowe kluseczki? Nic prostszego!

Szare kluski: przepis babci. Palce lizać!

Oto przepis na szare kluski z tartych ziemniaków. Domownicy będą się wręcz zajadać! Potrzebować będziemy:

  • 1 kg ziemniaków,
  • 2 szklanki mąki pszennej,
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 1 średnią cebulę,
  • 2 jajka,
  • sól, pieprz.
  1. Ziemniaki obieramy i trzemy na tarce o najmniejszych oczkach. Delikatnie solimy.
  2. Ziemniaki odstawiamy na chwilę, a kolejno odciskamy z nadmiaru płynu.
  3. Dodajemy mąkę, jajka i startą na drobnych oczkach cebulę. Wyrabiamy na gładką masę, dodając po odrobinie mąki ziemniaczanej. Uważajmy, zbyt szybkie dodanie zbyt dużej ilości mąki ziemniaczanej sprawi, że kluski będą zbyt twarde.
  4. W garnku gotujemy wodę z solą i odrobiną oleju lub masła. Masę na kluchy przekładamy na pokrywkę lub deskę do krojenia i za pomocą łyżki zsuwamy na gotującą się wodę małe kluseczki.
  5. Kluski gotujemy przez ok. 4-5 minut od momentu wypłynięcia. Podajemy w towarzystwie wytopionego boczku lub skwarek z cebulą, a także sosu grzybowego lub mięsnego. Smacznego!
Ziemniaki. Jakie są najzdrowsze?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas