Kiedy należy solić wątróbkę?

Wątróbka to jedno z tych części podrobów, które wywołuje mieszane uczucia. Jedni jej szczerze nienawidzą, a inni wręcz uwielbiają! Jedno jest pewne: z wątróbki nie warto całkowicie rezygnować, ponieważ to bogate źródło cennych wartości odżywczych. Niestety, próby przyrządzenia wątróbki mogą skończyć się fiaskiem - nieumiejętne jej posolenie sprawi, że będzie albo twarda jak podeszwa, albo gumowata i niesmaczna. Dlatego warto poznać tajniki przyrządzania tego wdzięcznego surowca tak, aby był zjadany przez wszystkich domowników i gości ze smakiem. Kiedy należy solić wątróbkę? Sprawdźmy!

Wątróbka może być pyszna! Trzeba ją tylko umiejętnie przygotować!
Wątróbka może być pyszna! Trzeba ją tylko umiejętnie przygotować!123RF/PICSEL

Kiedy należy solić wątróbkę?

Wątróbka sama w sobie jest bardzo mdła i mało wyrazista, dlatego wzbogaca się ją - naturalnie - solą. Jednak nieumiejętne dodanie przyprawy sprawia, że podroby te tracą na swoich walorach. Wszystko przez fakt, że sól dodawana jest albo już na etapie marynowania, albo na początku smażenia. Jeśli chcemy, aby wątróbka była miękka, a zarazem smaczna, sól powinno podać się dopiero pod koniec przyrządzania lub w momencie kiedy już wylądowała na talerzu. Oczywiście, to nie jedyny błąd, który sprawia, że wątróbka jest niesmaczna. Poznajmy największe grzeszki adeptów gotowania. 

Przygotuj wcześniej wątróbkę

Wątróbka wydaje się przez wiele osób szybkim daniem. Wystarczy ją wrzucić na patelnię i podsmażyć lub poddusić. Aby wydobyć z tych wdzięcznych podrobów pełnię smaków, warto nieco wcześniej się przygotować. Oczywiście, należy ją wątróbkę oczyścić z żyłek i błonek, które mogą sprawić, iż całość będzie gorzka. 

Jeśli chcemy, aby wątróbka była miększa, dobrym pomysłem jest zastosowanie prostego patentu: namoczenie całości w mleku. Im dłużej, tym lepiej.

Smażenie wątróbki

Wątróbkę trzeba smażyć ostrożnie. Tylko wtedy zachowa swój wyjątkowy smak
Wątróbkę trzeba smażyć ostrożnie. Tylko wtedy zachowa swój wyjątkowy smak123RF/PICSEL

Smażenie wątróbki nie jest trudne, ale i nawet w takiej błahej sytuacji czają się pewne pułapki. Przed wrzuceniem podrobów na gorący tłuszcz, trzeba ją dokładnie osuszyć, ponieważ odrobina wody sprawia, że olej zacznie tryskać. Oczywiście, nie warto wrzucać wątróbki na zimną patelnię, ponieważ bardzo szybko nasiąknie tłuszczem, co sprawi, że danie będzie bardzo ciężkostrawne i kaloryczne.

Jak długo smażyć wątróbkę? To proste: jeśli chcemy, aby była soczysta w środku, wystarczą trzy minuty z każdej strony. W wypadku, kiedy wolimy wersję bardziej wysmażoną, pozwólmy wydłużyć jej obecność na patelni do pięciu minut.

Niezależnie od tego, jak długo wątróbkę smażymy, nie warto jej często przewracać. Nakłuwanie jej widelcem sprawia, że ze środka wypływają soki, a to właśnie one zapobiegają temu, aby wątróbka nie była sucha i wiórowata.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas