Kapusta kiszona czy kwaszona? Czym różnią się od siebie i która jest lepsza dla organizmu?

Smaczny dodatek do kotletów mielonych, tradycyjnych schabowych oraz podstawowy składnik staropolskiego bigosu. Czy wiesz, że popularność kapusty kiszonej sięga ponad 2000 lat wstecz, a pomysł na jej wykonanie najprawdopodobniej narodził się w Chinach? Okazuje się, że łatwo dostępna na sklepowych półkach kapusta kwaszona nie ma już ani tak bogatego składu, ani historii. Po którą warto sięgnąć, by wzmacniać organizm przez cały rok?

Kapusta kiszona zawiera w sobie liczne probiotyki, których brakuje kapuście kwaszonej
Kapusta kiszona zawiera w sobie liczne probiotyki, których brakuje kapuście kwaszonej123RF/PICSEL

  • Kapusta kiszona powstaje w wyniku fermentacji mlekowej, natomiast za popularną kapustą kwaszoną stoi wyłącznie zalewa octowa.
  • Dietetycy rekomendują włączenie kapusty kiszonej do diety. Przetwór ten pomaga oczyścić organizm ze złogów oraz toksyn.
  • Nie zaleca się spożywania kapusty kiszonej przez osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek oraz układu naczyniowo-sercowego.

Kapusta kiszona i kwaszona - różnice

Co odróżnia kapustę kiszoną od kwaszonej? Rozbieżności zaczynają się już podczas procesu tworzenia. Kilka pierwszych kroków, takich jak szatkowanie oraz ubijanie, jest tożsamych, jednak późniejsze działania są całkowicie odmienne. Kapustę kiszoną odstawia się na minimum 10-12 dni do fermentacji mlekowej. W tym czasie bakterie rozkładają węglowodany obecne w warzywie.

Podczas przygotowywania kapusty kwaszonej całkowicie pomija się fermentację. Zamiast tego, poszatkowane warzywo zalewa się specjalną mieszanką na bazie octu, cukru, kwasku cytrynowego oraz przypraw i konserwantów, a następnie pakuje do różnych opakowań, m.in. worków foliowych, plastikowych pojemników oraz słoików. Podczas wizyty w sklepie często mamy dylemat i zastanawiamy się, którą kapustę wybrać. Kapusta kwaszona, w odróżnieniu od kiszonej, jest pozbawiona cennych dla zdrowia probiotyków.

Właściwości kapusty kiszonej

W kapuście kiszonej znajdziemy liczne składniki odżywcze
W kapuście kiszonej znajdziemy liczne składniki odżywcze123RF/PICSEL

Wyjątkowe walory smakowe kapusty kiszonej sprawiają, że ma ona zwolenników na całym świecie. Warto zdecydować się na jej zakup lub samodzielne wykonanie nie tylko ze względu na doznania, których dostarczymy kubkom smakowym, ale także przez wzgląd na obecność witamin i minerałów. Co znajdziemy w kiszonej kapuście? Na liście nie zabrakło m.in.:

  • witaminy C,
  • witaminy E,
  • witaminy A,
  • witaminy K,
  • witamin z grupy B,
  • potasu,
  • fosforu,
  • żelaza,
  • magnezu,
  • wapnia,
  • błonnika.

Wpływ ukiszonej kapusty na zdrowie

Prawidłowo ukiszona kapusta dostarcza organizmowi licznych witamin oraz składników odżywczych, które podnoszą naturalną odporność organizmu. Dzieje się tak za sprawą obecnych w niej bakterii kwasu mlekowego, które korzystnie wpływają na pracę jelit oraz wspierają mikroflorę jelitową. Regularne jedzenie kiszonej kapusty pomaga odbudować utraconą równowagę w jelitach, co jest szczególnie ważne po przebytej infekcji oraz długotrwałej antybiotykoterapii.

Ten lubiany przez Polaków przetwór sprzyja szybszemu wchłanianiu się żelaza, co obniża ryzyko wystąpienia anemii. Okazuje się, że ma także korzystny wpływ na układ nerwowy. Lekarze zalecają picie powstałego w procesie kiszenia soku osobom zmagającym się z uporczywymi zaparciami oraz wzdęciami, a także cierpiącym na schorzenia żołądka oraz dwunastnicy. Włączenie kapusty w takiej formie do codziennej diety przyspiesza metabolizm, co przekłada się na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Kiszonki powinny na stałe zagościć w lodówkach oraz spiżarniach osób borykających się z chorobami serca. Badania naukowe dowiodły, że zmniejszają one poziom cholesterolu we krwi, tym samym chroniąc przed miażdżycą i pozytywnie wpływając na układ krążenia.

Jak zrobić kapustę kiszoną w domu?

Do przygotowania kiszonej kapusty w domowej kuchni możemy z powodzeniem wykorzystać ulubioną odmianę. Choć tradycyjnie sięgamy po białą, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać czerwoną lub pekińską. Ważne, by była sporej wielkości, odpowiednio dojrzała oraz o zwartej strukturze. Doświadczeni kucharze doradzają, by nie kisić młodej kapusty, gdyż ryzykujemy, że wyjdzie szara i gorzka.

Składniki:

  • 1 duża główka kapusty
  • Sól kamienna niejodowana (na 1 kg ok. 15-20 g)
  • Ulubione dodatki: marchew, gorczyca, kminek, ziele angielskie, koperek, liść laurowy

Przygotowanie:

  1. Główkę kapusty oczyszczamy z nadpsutych liści, a następnie dokładnie myjemy. Kilka wierzchnich liści zostawiamy na później, a resztę dokładnie szatkujemy. Podczas krojenia nie pomijamy także głąba, który jest źródłem licznych witamin.
  2. W malakserze lub na tarce rozdrabniamy marchew. Kapustę mieszamy z marchwią oraz ulubionymi przyprawami.
  3. Poszatkowane warzywa układamy warstwowo w kamionce, beczce lub specjalnym słoju do kiszenia. Ubijamy mocno ręką lub specjalnym tłuczkiem, najlepiej drewnianym. Każdą warstwę obficie zasypujemy solą.
  4. Podczas przekładania kapusty pamiętajmy o tym, by zajmowała maksymalnie 80% miejsca. Podczas kiszenia wydzieli się dwutlenek węgla, który podniesie kapustę, a także spowoduje wytwarzanie soku.
  5. Do obciążenia kapusty w naczyniu używamy drewnianego denka, talerzyka lub czystego kamienia. Pamiętajmy, by nie zamykać szczelnie beczki lub słoika. To pozwoli gazom swobodnie wydostawać się na zewnątrz.
  6. Po ok. 3 dniach od rozpoczęcia fermentacji zdejmujemy obciążenie i ponownie porządnie dociskamy kapustę. Cały proces kiszenia powinien zająć ok. 10-12 dni. Gotową kapustę przechowujemy w chłodnym miejscu od 3 do 4 miesięcy. Po otwarciu należy spożyć ją w ciągu 7 dni.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas