Jaki ser na sernik jest najlepszy? Obowiązuje prosta zasada

Podstawą każdego przepisu na sernik jest, rzecz jasna, ser. To on warunkuje powodzenie podczas pracy nad domowymi wypiekami. Jego wybór nie powinien być dziełem przypadku ani efektem skuszenia się na okazyjną cenę produktu. Jaki ser na sernik nadaje się najlepiej? Czy zawsze trzeba bazować wyłącznie na twarogu? Ta wiedza przyda się nie tylko podczas planowania świątecznego menu. W końcu puszysty jak chmurka sernik smakuje wyśmienicie niezależnie od daty w kalendarzu!

Co zrobić, żeby sernik udawał się zawsze?
Co zrobić, żeby sernik udawał się zawsze?123RF/PICSEL

Sernik tradycyjny: Czego nie może w nim zabraknąć?

Przygotowanie sernika od podstaw jest zajęciem czasochłonnym, ale nie da się ukryć, że przynosi najlepsze rezultaty smakowe. A przecież o to chodzi, gdy chcemy uraczyć gości tym powszechnie uwielbianym specjałem podczas ważnych okazji, np. podać go na deser po bożonarodzeniowym obiedzie.

Jaki jest najlepszy ser do sernika? Wybierać należy twaróg półtłusty lub tłusty do samodzielnego zmielenia. Czynność tę należy wykonać dwa lub trzy razy. Dzięki temu wyeliminujemy wszelkie grudki, nasze ciasto pięknie wyrośnie, nie popęka, a po upieczeniu będzie delikatne i kremowe.

Do rozdrobnienia twarogu użyć można różnych sprzętów kuchennych. Wiele osób korzysta z najzwyklejszej praski do ziemniaków. To gadżet obecny w większości kuchni, lecz trzeba wziąć pod uwagę, że obróbka większej ilości twarogu potrzebnej do przygotowania popisowego sernika będzie zajęciem dość mozolnym. Bardziej efektywne jest zastosowanie maszynki do mięsa. Świetnie sprawdza się także blender.

Szybki sernik z wiaderka: Czy warto?

Zabiegani kucharze, którzy chcą ułatwić sobie przygotowanie deseru, z entuzjazmem korzystają z twarogów kubełkowych. Perspektywa pominięcia etapu mielenia sera wydaje się być niezwykle kusząca, zwłaszcza jeśli zależy nam na czasie lub robienie wypieków nie należy do naszych ulubionych czynności. Tradycjonaliści twierdzą jednak, że taki produkt nie może równać się z klasycznym twarogiem. Jak jest naprawdę i na co trzeba uważać podczas robienia zakupów? Jeśli z jakichś przyczyn chcemy postawić na ser z wiaderka, musimy pamiętać o kilku sprawach:

  • Cena produktu nie może być niższa niż jego niezmielonego odpowiednika. Może to świadczyć o tym, że w składzie sera znalazły się zbędne sztuczne dodatki lub dużą część pojemnika zajmuje serwatka. Nie tylko nie posłuży ona do przygotowania ciasta, ale nada całości mocno kwaśnego posmaku.
  • Dobry twaróg kubełkowy powinien być gęsty i mieć zbitą konsystencję. Jeśli ser okaże się wodnisty, ciężko będzie uzyskać dobry rezultat po upieczeniu. Z całą pewnością nie nadaje się do zrobienia sernika na kruchym spodzie, ponieważ rozmiękczy składniki użyte do jego przygotowania.
  • Przyjrzyjmy się konsystencji. Musi być idealnie gładka. Jeśli zobaczymy w serze grudki, zapamiętajmy dobrze markę twarogu, by nigdy więcej go nie kupować.
  • Musimy wziąć pod uwagę, że ser z wiaderka trzeba dokładnie odsączyć. W niektórych przypadkach może się okazać, że poważnie zredukuje to ilość masy, więc uważne czytanie etykiety i analiza zawartości kubełka to absolutne podstawy.

Serniki inaczej

Dobrze jest mieć sprawdzony przepis na sernik, ale w życiu każdego kucharza przychodzi taki moment, kiedy potrzebuje odmiany. Dlatego warto wziąć pod uwagę, że sernik bez twarogu może smakować tak samo dobrze, jak ten tradycyjny. Sernik na zimno z serków homogenizowanych sprawdza się idealnie w porze wakacyjnego podwieczorku. Coraz większą popularnością cieszy się w naszym kraju skyr, czyli pochodzący z Islandii gęsty jogurt o śmietankowym smaku. Doskonale sprawdza się jako podstawa sernika! Polecamy również zainspirować się włoskimi produktami - serem mascarpone oraz ricottą, dzięki którym serniki rozpływają się w ustach.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas