Jak długo można przechowywać jajka?

Jajka są bardzo dobrym źródłem białka, witamin i składników mineralnych. Wiele osób nie wyobraża sobie przygotowywania codziennych posiłków bez ich udziału. Dodajemy je wszędzie: do potraw mącznych, słodkich wypieków albo panierek. W kulinarnym entuzjazmie nie można jednak zapominać o sprawie podstawowej, czyli prawidłowym przechowywaniu jajek. Błędy na tym gruncie mogą doprowadzić nas do poważnego zatrucia i skażenia innych produktów spożywczych. Zobacz, jak przechowywać jajka, by zachowały świeżość i swoje najcenniejsze właściwości.

Zanim przygotujesz ulubioną jajecznicę, dowiedz się, jak przechowywać jajka
Zanim przygotujesz ulubioną jajecznicę, dowiedz się, jak przechowywać jajka123RF/PICSEL

Gdzie i w jakiej temperaturze przechowywać jajka?

Zapewnienie tym produktom odpowiednich warunków przedłuży ich trwałość. Pozwoli to racjonalnie gospodarować swoimi zapasami żywności i nie marnować pieniędzy, które wydaliśmy na artykuły spożywcze. Co jeszcze bardziej istotne, unikniemy rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, które mogłyby zamienić jajeczną ucztę w naprawdę nieprzyjemne doświadczenie.

Świeże jajka należy przechowywać w temperaturze niższej niż 20°C, a najlepiej w warunkach chłodniczych. Nie powinniśmy wystawiać ich na działanie promieni słonecznych, więc najbardziej oczywistym wyborem staje się lodówka.

Jak poprawnie przechowywać jajka w lodówce?

Wydaje się, że nie jest to żadna filozofia. Tymczasem wielu z nas popełnia podstawowe błędy, przez które jajka szybciej się psują. Zachęcamy do przyjrzenia się swoim nawykom i skorygowania pozornie błahych czynności, które w rzeczywistości mają ogromne znaczenie.

  • Jajka przechowywać należy w zamkniętym pojemniku. Nie powinny mieć kontaktu z innymi produktami spożywczymi. To szczególnie istotne, gdy w lodówce przechowujemy także surowe warzywa i owoce.
  • Drzwi twojej lodówki są wyposażone w specjalną przegrodę na jajka? Niestety, nie ma sensu z niej korzystać. Jajka bardzo źle znoszą różnice temperatur, o które nietrudno w tym miejscu. Częste otwieranie i zamykanie lodówki im nie służy. Z tego powodu trzeba wygospodarować dla nich miejsce na środkowej półce.
  • Jajka z lodówki należy wyjmować tuż przed ich przyrządzeniem. Wyjątki stanowią receptury, które wymagają ogrzania ich do temperatury pokojowej. Należy jednak pamiętać, że takie jajka trzeba na bieżąco zużyć. Nie poleca się ich ponownego chłodzenia.

Kulinarny trik: Do przechowywania jajek możesz wykorzystać wytłaczankę, w której były pierwotnie zapakowane. By dłużej były świeże i nadawały się do jedzenia, ułóż je zaokrąglonym, szerszym końcem do góry.

Jajka zawierają wiele dobroczynnych substancji, więc warto włączyć je do diety
Jajka zawierają wiele dobroczynnych substancji, więc warto włączyć je do diety123RF/PICSEL

Jak długo można przechowywać surowe jajka?

Podstawowym wyznacznikiem powinna być data przydatności widoczna na oryginalnym opakowaniu. Jeśli jednak wyrzucisz je do kosza, ale będziesz przestrzegać zasad prawidłowego przechowywania jajek, możesz sięgać po nie bez obaw przez cztery tygodnie. Pamiętaj, że należą one do grupy produktów, które najlepiej jest spożywać na bieżąco, więc robienie pokaźnych zapasów pod wpływem chwili czy marketowej promocji niekoniecznie jest dobrym pomysłem.

Czym grożą błędy w przechowywaniu żywności?

Znajdujące się na skorupkach surowych jajek pałeczki salmonelli mogą doprowadzić do poważnego zatrucia, któremu towarzyszyć będą silne bóle brzucha, wymioty i biegunka. Istnieje bardzo duże ryzyko odwodnienia organizmu. Objawy te szczególnie niebezpieczne są dla dzieci, seniorów oraz osób o osłabionej odporności.

Biorąc jajka na kulinarny warsztat, trzeba więc pamiętać o kilku ważnych sprawach.

  • Po każdym kontakcie z surowym jajkiem obowiązkowo należy myć ręce ciepłą wodą i mydłem.
  • Naczynia i powierzchnie, które miały z nim styczność również należy dokładnie wyczyścić gorącą wodą i detergentami. Dla przykładu: widelec, którym mieszane były surowe jajka, nadaje się już tylko do mycia.
  • Nie myj jajek w pobliżu naczyń, sztućców i innych akcesoriów kuchennych, w tym gąbek czy szczotek.
  • Do szybkiego wytarcia rąk używaj jednorazowych ręczników papierowych.
  • Szykujesz potrawę, w której jajka nie będą poddawane długotrwałemu działaniu wysokiej temperatury? Pamiętaj, by wcześniej zdezynfekować je wrzątkiem.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas