Jaja mollet: Jak zrobić? Jak podawać?

Jeszcze niedawno toczyły się spory na temat szkodliwości jajek. Jednak doniesienia antagonistów szybko zostały zdementowane przez naukowców, więc z całą pewnością trzeba powiedzieć: w racjonalnych ilościach nie szkodzą, za to obfitują w wiele cennych dla zdrowia substancji. Jeśli zwykłe jajka na twardo lub miękko, albo poczciwa jajecznica już dawno wam się znudziły, proponujemy jaja mollet. W porównaniu do tych w koszulce są łatwiejsze w przygotowaniu, za to efektowość - z jaką się prezentują - zrobią na gościach i domownikach ogromne wrażenie. Jak zrobić jaja mollet? Sprawdźmy!

Jajo mollet przygotowuje się łatwiej niż poszetowe, ale smakuje równie wybornie!
Jajo mollet przygotowuje się łatwiej niż poszetowe, ale smakuje równie wybornie!123RF/PICSEL

Czym są jaja mollet?

Jaja mollet to nic innego, jak jaja podawane na półtwardo. Białko powinno się ściąć na tyle, aby żółtko pozostało płynne i po rozcięciu całości wypłynęło efektownie na talerz. Tak podawane jaja prezentują się podobnie jak te w koszulce - zwane również poszetowymi - jednak, ich przygotowanie jest zdecydowanie łatwiejsze. Nawet początkujący adept poradzi sobie z tym zadaniem bez większego problemu. Aby jaja mollet wyszły idealnie, trzeba znać kilka trików i starać się wyczuć moment ich wyjęcia ze wrzącej wody.

Jak przygotować jaja mollet?

Jaja mollet - w przeciwieństwie od tych w koszulce - gotowane są w skorupce. Jednak zanim wrzuci się je do wody, warto je wyciągnąć wcześniej (nawet kilkanaście minut) z lodówki, aby przyjęły temperaturę pokojową. To sprawi, że czas na przygotowanie przepysznego rarytasu zajmie nam mniej czasu. Ale to nie jedyna sztuczka na to, aby jajo mollet wyszło perfekcyjnie: skorupkę (od strony szerszej nasady) trzeba przebić np. posługując się delikatnie grubą igłą krawiecką. Ten zabieg pozwoli pozbyć się bąbla powietrza, który wpływa na równomierne gotowanie się produktu.

Jak długo gotować jaja mollet? To dobra wiadomość dla niecierpliwych, ponieważ wystarczą jedynie trzy minuty od momentu włożenia ich do wrzątku. Kluczowe jest hartowanie jaj. Aby rarytas wyszedł perfekcyjnie, należy jaja umieścić od razu w lodowatej wodzie.

Szefowie kuchni polecają łatwy, ale często pomijany trik na jajka mollet: przy wkładaniu jak i wyciąganiu jaj warto pomagać sobie łyżką.

Jak podawać jaja mollet?

Jaja mollet należy gotować w skorupce
Jaja mollet należy gotować w skorupce123RF/PICSEL

Zahartowane jaja mollet przed podaniem należy obrać. W takiej formie można je umieszczać na sosach. Do najlepszych należy ten przygotowany na bazie chrzanu, kopru czy na sposób holenderski. Jaja mollet można także serwować na kawiorze, szparagach, tostach oraz podsmażonym szpinaku ze śmietaną. Sekretem dobrze podanego jaja mollet jest przekrojenie go w taki sposób, aby płynne żółtko wypłynęło na talerz.

Dlaczego warto jeść jajka?

Przy okazji pomysłu podawania jajka mollet, warto przytoczyć kilka argumentów zdrowotnych. Podawane w ten sposób są lekkostrawne, a poza tym nie tracą cennych wartości odżywczych, których zawierają bez liku. A co w jajkach można znaleźć? Na czele wysuwa się pełnowartościowe białko, które jest nie tylko ważnym surowcem energetycznym, ale także budulcem tkanek i składem płynów ustrojowych. To także źródło witamin: zarówno licznych reprezentantów grupy B oraz A, E, D, K - które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Jajka zawierają również minerały: fosfor, potas, wapń, magnez, żelazo i cynk.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas