Dlaczego warto stosować czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi wyglądem nie przypomina czosnku pospolitego, jednak posiada szereg podobnych właściwości. Istnieją związki, których jest nawet więcej w dzikiej odmianie niż w tej, która znana jest ze sklepów. Oczyszcza organizm z toksyn i jest bogata w związki siarki. Poza tym ma szereg innych, bardzo cennych dla organizmu właściwości. Jakich? Sprawdźmy.

Czosnek niedźwiedzi
Czosnek niedźwiedzi ©123RF/PICSEL

Czym jest czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi
©123RF/PICSEL

Czosnek niedźwiedzi jest rośliną, która naturalnie występuje w europejskich lasach. Ma podobne do czosnku pospolitego właściwości. Jednak w przeciwieństwie do znanej w polskiej kuchni odmianie, zdrowotne działanie wykazują wszystkie części rośliny. W Polsce jest pod ochroną; nie można go zbierać w warunkach naturalnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać go w przydomowym ogródku.

Aromat czosnku niedźwiedziego

Liście czosnku niedźwiedziego mają charakterystyczny zapach i smak. Oczywiście, pozostałe jego części, czyli korzenie i kwiaty, również posiadają cenne właściwości zdrowotne, aczkolwiek ich aromat jest odrobinę delikatniejszy. Nie warto samodzielnie zbierać tej charakterystycznej przyprawy, ponieważ bardzo przypomina silnie trującą konwalię majową. Roślinę tę można jeść na surowo, bądź po obróbce termicznej. Nadaje ciekawego smaku sałatkom, zupom oraz sosom.

Bogactwo składników naturalnych

Pesto z czosnku niedźwiedziego
©123RF/PICSEL

Czosnek niedźwiedzi zawiera dużo witamin i związków mineralnych. Najważniejsze są witamina C, E oraz A, a ponadto mangan, cynk oraz żelazo. Ponadto skrywa w sobie szereg antyoksydantów, które skutecznie walczą z rozwojem wolnych rodników, pomagają pozbyć się toksyn z organizmu oraz zapobiegają przed wcześniejszym starzeniem się organizmu. Siarka obecna w czosnku jest składnikiem tkanek łącznych, co konieczne jest do prawidłowego funkcjonowania kości i stawów. Ponadto czosnek niedźwiedzi jest cenioną rośliną o właściwościach przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych.

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi swój charakterystyczny zapach zawdzięcza ursalinie, która jest olejkiem eterycznym i pochodną związków siarki. Dodatkowo działanie antybiotyczne wykazuje allicyna; ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, obniża też ciśnienie oraz redukuje poziom złego cholesterolu. W czosnku niedźwiedzim jest bardzo duże stężenie witaminy C, która wzmacnia odporność organizmu, pomaga pozbywać się infekcji oraz jest przydatna podczas rekonwalescencji. Dodatkowo jest ona niezbędna do wchłaniania potrzebnego dla organizmu żelaza.

Zalety spożywania czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi
©123RF/PICSEL

Czosnek niedźwiedzi zawiera również substancje, które odtruwają organizm. Takie działanie wynika z obecności związków siarki, które chronią wątrobę. Pozwalają pozbywać się metali ciężkich i nikotyny. Ponadto czosnek stymuluje wytwarzanie żółci, która jest niezbędna w procesach trawienia. Dodatkowo pobudza on perystaltykę jelit i przyspiesza przemianę materii. Jako naturalny antybiotyk nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej, a poza tym wpływa ochronnie na cały układ pokarmowy. Okazuje się, że ta roślina stanowi naturalną metodę na pozbycie się pasożytów: tasiemców, owsików oraz glist.

Czosnek niedźwiedzi na układ krwionośny

Czosnek niedźwiedzi zapobiega najczęstszym chorobom układu krążenia, czyli zawałom, udarom i miażdżycy; wszystko przez działanie obniżające poziom cholesterolu i zmniejszające ciśnienie tętnicze krwi. Wysoce zbawienna dla pracy całego układu sercowo-naczyniowego jest adenozyna: rozrzedza krew, zmniejsza jego lepkość, a ponadto poszerza naczynia krwionośne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas