Dlaczego maluchowi potrzebne jest mleko?

Nawet gdy dziecko wyrosło z okresu niemowlęcego, mleko nadal jest dla niego najwartościowszym posiłkiem. Z nim otrzymuje niezbędne składniki odżywcze.

Dziecko powinno pić dwie szklanki dziennie mleka modyfikowanego do ukończenia trzeciego roku życia.
Dziecko powinno pić dwie szklanki dziennie mleka modyfikowanego do ukończenia trzeciego roku życia.123RF/PICSEL

Choć po pierwszych urodzinach dziecko może jeść już prawie wszystko to, co rodzice, jego potrzeby żywieniowe są inne niż dorosłych. Nadal ważnym składnikiem diety malucha powinno być mleko. Na co dzień najlepiej modyfikowane. Dla roczniaka jest to mleko typu junior lub oznaczone cyfrą 3 - zależy od producenta.

Zapewnia zdrowy rozwój

Jeśli dziecko ma rok i zostało odstawione od piersi, większość pediatrów i dietetyków zaleca podawanie mleka modyfikowanego dwa razy dziennie - po ok. 250 ml. Mleko modyfikowane dziecko powinno pić do ukończenia trzech lat. Jest stworzone na bazie mleka krowiego, jednak zostało tak zmodyfikowane, by móc w pełni zaspokoić potrzeby intensywnie rozwijającego się malucha.

Zawiera niezbędne składniki odżywcze, minerały i witaminy (A, C, E, D, B). Są dobrane w optymalnych ilościach, jakich dziecko potrzebuje na różnych etapach rozwoju. Mleko modyfikowane jest m.in. ważnym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, który jest niezbędny do budowania mocnych kości i zębów. Dostarcza też jodu wspomagającego rozwój psychiczny i fizyczny.

Zmniejsza ryzyko chorób

Ważnym składnikiem mleka modyfikowanego jest żelazo. Mleko krowie zawiera go mało. Także dieta roczniaka często nie dostarcza odpowiedniej jego dawki. A zapotrzebowanie na żelazo u małego dziecka jest znacznie większe niż u dorosłego. Pierwiastek ten jest niezbędny do budowania komórek krwi. Jego niedobory powodują anemię.

Zagrożone są nią np. maluchy uczulone na gluten. Dla nich mleko modyfikowane typu junior jest wartościowym źródłem żelaza. Ponadto mniejsza zawartość białka niż w mleku krowim nie obciąża nadmiernie nerek dziecka, w pewnym stopniu zmniejsza ryzyko otyłości i cukrzycy.

Wiele mieszanek ma też w składzie prebiotyki (stymulują wytwarzanie probiotyków) lub same probiotyki. Hamują one rozwój chorobotwórczych bakterii, zapobiegają biegunkom rotawirusowym.

Dostarcza dobre tłuszcze

W nowoczesnym mleku modyfikowanym tłuszcze zwierzęce zostały zamienione na tłuszcze roślinne. Prawie połowa tłuszczów w mieszance mlecznej to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Wśród nich są cenne wielonienasycone kwasy LC PUFA. Naturalnie są one składnikiem mleka mamy.

Natomiast w mleku krowim nie występują. Kwasy tłuszczowe LC PUFA są ważnym składnikiem komórek mózgu i siatkówki oka. A w pierwszych latach życia mózg dziecka bardzo intensywnie się rozwija. Kwasy LC PUFA wpływają korzystnie na rozwój układu nerwowego, inteligencję, zdolność zapamiętywania, uczenia się, rozwój psychoruchowy oraz ostrość widzenia u dziecka.

Pozwala urozmaicić dietę

Mleko modyfikowane typu junior jest idealnym napojem dla dziecka. Jeśli maluch krzywi się, pijąc mieszankę o tradycyjnym smaku, możemy podać mu mleko modyfikowane smakowe, np. waniliowe, bananowe czy miodowe. Ale mleko junior to nie tylko napój, daje też inne możliwości.

Na bazie mleka modyfikowanego można przygotować wiele pożywnych posiłków, np. kaszkę, koktajl mleczno-owocowy, rozpuszczalne kakao czy kawę zbożową. Trzeba jednak pamiętać, że mleko modyfikowane jest najlepsze jako baza posiłków, których nie trzeba gotować.

Pod wpływem wysokiej temperatury traci cenne właściwości odżywcze. Gdy chcemy przygotować posiłek mleczny wymagający gotowania, jak np. budyń czy zupę mleczną, lepiej użyć wtedy pełnotłustego mleka krowiego.

Aldona Kwiecińska 

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas