Czym zastąpić drożdże w cieście?

Drożdże to jedne z tych produktów spożywczych, które znajdują szerokie zastosowanie w kulinariach. Bez nich nie powstanie przepyszne i pulchne ciasto, które idealnie smakuje do popołudniowej kawy. Niestety, w ferworze domowych obowiązków drożdży może zabraknąć w domowej spiżarni właśnie wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne. Oczywiście, można szybko wyskoczyć do sklepu, ale kiedy pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, można je zastąpić! Czym? Sprawdźmy najlepsze zamienniki drożdży!

Nie trzeba stosować drożdży, aby ciasto pięknie wyrosło!
Nie trzeba stosować drożdży, aby ciasto pięknie wyrosło!123RF/PICSEL

Czy drożdże w cieście są niezbędne?

Po co dodajemy drożdże do ciasta? To właśnie one w czasie różnych procesów chemicznych namnażają się, produkując dwutlenek węgla. Ten gaz powoduje, że ciasto staje się bardzo pulchne, co przekłada się na finalny efekt. Niestety, nie każdy może jeść drożdże, ponieważ są ciężkostrawne i niezalecane w przypadku chorób wątroby bądź żołądka. Oczywiście, w takich wypadkach nie trzeba całkowicie rezygnować z dobrze wyrośniętych ciast, ale znaleźć zamienniki, które - najczęściej - są w domowych spiżarniach pod ręką.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to produkt, który w domach znajduje się prawie zawsze. Choć częściej wspomina się o jego pomocnym działaniu w domowych porządkach, to czas przypomnieć o jego zasługach w kulinariach. Oczywiście, soda oczyszczona dodawana jest do ciasta, aby wyrosło. Niestety, sam jej dodatek nie spowoduje tak spektakularnych efektów, dlatego trzeba wymieszać ją z czymś kwaśnym. Co warto mieć na uwadze? Wystarczy dodać albo sok z cytryny, albo maślankę. Ważne są oczywiście proporcje: aby takie połączenie spełniało swoje funkcje, trzeba połączyć oba składniki w takiej samej ilości (np. pięć gramów sody z pięcioma gramami soku z cytryny). Taka mieszanka jest idealnym odpowiednikiem drożdży w stosunku 1:1.

Co ciekawe, zastosowanie takiego połączenia to idealne rozwiązanie dla osób niecierpliwych. Wspomniany zamiennik drożdży nie wymaga oczekiwania, aż wyrośnie!

Zakwas

Chcesz upiec domowy chleb? Naucz się przygotowywać zakwas!
Chcesz upiec domowy chleb? Naucz się przygotowywać zakwas!123RF/PICSEL

Jeśli znudziło nam się pieczywo z piekarni i marketu albo marzy nam się upieczenie bochenka przepysznego chleba, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sporządzić zakwas. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, ale trzeba liczyć się z dobrymi chęciami oraz... cierpliwością. Produkcja zakwasu polega na wymieszaniu ze sobą mąki żytniej (typ 700 lub więcej) oraz ciepłej przegotowanej wody (nie więcej niż 38 stopni Celsjusza). Zakwas powinien dojrzewać przez pięć dni, codziennie trzeba go dokarmiać (dodawać nową mieszankę mąki i wody) oraz mieszać. Po pięciu dniach uzyskamy rozczyn, który świetnie nada się do wypieczenia razowego lub zwykłego chleba oraz bułek.

Proszek do pieczenia

Proszek do pieczenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie czas. Choć często dodajemy ten składnik do domowych wypieków, to przeważnie tylko w mniejszej ilości. Jeśli chcemy zastąpić drożdże proszkiem do pieczenia, trzeba wsypać tyle, ile wymaga się gramów tego pierwszego składnika. Ten dodatek sprawi, że ciasto wyrośnie bardzo wysokie i będzie również pulchne. Zaletą zastosowania proszku do pieczenia jest fakt, że nie trzeba sporządzać żadnych skomplikowanych rachunków czy czynności. Poza tym nie trzeba czekać, aż zaczyn wyrośnie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas