Chrześcijański symbol Wielkanocy. Świąteczny baranek z ciasta piaskowego

Intensywnie maślano-cytrynowy baranek wielkanocny to propozycja, która łączy w sobie nie tylko symbolikę ściśle związaną z obchodzonymi w kwietniu świętami, ale także ciekawy przepis na słodki deser. Jakie składniki są niezbędne do przygotowania go w domu? Sprawdź już teraz, by podczas świętowania Wielkanocy zaskoczyć zaproszonych gości.

Jak upiec baranka wielkanocnego?
Jak upiec baranka wielkanocnego?123RF/PICSEL

Tradycja oraz symbolika baranka podczas Wielkanocy

Wykonany z cukru, czekolady lub ciasta, baranek to jeden z najważniejszych symboli nadchodzących świąt Wielkanocnych. Co sprawia, że zajmuje tak ważne miejsce w kulturze i religii? W wielu krajach jest zwierzęciem ofiarnym. Utożsamia niewinność, cierpliwość i prostotę.

Symbolika baranka wielkanocnego na stałe wpisała się w tradycję chrześcijańską. Uważa się, że zwierzątko przedstawia Jezusa Chrystusa, a konkretnie jego mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie. Współcześnie jest obowiązkowym elementem nie tylko wielkanocnego stołu, ale także koszyka ze święconką, choć w nim zagościł dopiero w XVII wieku.

Baranek wielkanocny - potrzebne produkty

Jakie składniki są niezbędne do upieczenia ciasta baranka wielkanocnego?
Jakie składniki są niezbędne do upieczenia ciasta baranka wielkanocnego?123RF/PICSEL

Delikatna nuta cytryny i słodki zapach ciasta unoszący się w całym domu to niejedyny powód, dla którego warto przygotować domowego baranka wielkanocnego. Niezwykle mięciutki, puszysty i aromatyczny wypiek przyciąga uwagę i kusi nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Stanowi oryginalną dekorację stołu, która w okamgnieniu znika do najmniejszego okruszka.

Składniki:

  • 125 g mąki pszennej
  • 25 g mąki ziemniaczanej
  • 5 g proszku do pieczenia
  • 75 g masła
  • 145 g cukru pudru
  • 3 jajka
  • 1 cytryna

Jak upiec w domu baranka wielkanocnego?

  1. Masło oraz jajka wyjmujemy z lodówki, by nabrały temperatury pokojowej. Piekarnik nagrzewamy do 175 st. C, a foremkę w kształcie baranka dokładnie smarujemy wybranym tłuszczem i oprószamy cienką warstwą mąki.
  2. Cytrynę krótko sparzamy we wrzątku, a następnie ścieramy skórkę, unikając tarcia białych części. Owoc kroimy na pół i do niewielkiej miseczki wyciskamy sok z jednej połówki, upewniając się, że nie wpadły do niego pestki.
  3. Do średniej wielkości miski przesiewamy mąkę pszenną, ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia. W drugim naczyniu ucieramy miękkie masło z cukrem pudrem do powstania puszystej masy.
  4. Wbijamy po jednym jajku i starannie miksujemy. Kolejno dodajemy także mąkę i krótko mieszamy na najniższych obrotach. Na sam koniec dodajemy sok oraz skórkę z cytryny.
  5. Tak przygotowaną masę wylewamy do uprzednio przygotowanej foremki. Powinna zająć ok. ¾ wysokości. Po wygładzeniu wierzchu wstawiamy na środkową półkę piekarnika i pieczemy przez ok. 40-45 minut, do suchego patyczka.
  6. Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika i pozostawiamy do całkowitego ostudzenia na kilka godzin. Ostrożnie wyciągamy baranka z formy i oprószamy cukrem pudrem lub polewamy lukrem z dodatkiem soku z cytryny.
  7. Aby wypiek na dłużej zachował świeżość, możemy przykryć go folią spożywczą lub zamknąć w pojemniku z pokrywką. W ten sposób zapobiegniemy szybkiemu wysychaniu.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas