Jak często myć dziecku rączki?

Mój synek ma 4 miesiące. bardzo mocno się ślini i wkłada piąstki do buzi. Nigdzie nie spotkałam się z informacją, czy tak malutkiemu dziecku należy w ciągu dnia myć rączki. Jak powinnam postępować?

Choć taki maluch zazwyczaj nie dotyka brudnych powierzchni, to warto w razie potrzeby (1-2 razy na dzień) przecierać mu rączki chusteczkami pielęgnacyjnymi lub myć je wodą z dodatkiem mydła dla niemowląt.

Reklama

Zaschnięta ślina jest potencjalną pożywką dla bakterii, które w naturalny sposób gromadzą się na skórze, więc jeśli rączki się kleją, trzeba je umyć.

O ich dokładną higienę warto się zatroszczyć podczas kąpieli - wówczas należy otworzyć piąstkę i oczyścić wnętrze dłoni oraz przestrzenie pomiędzy paluszkami (gdzie gromadzi się m.in. złuszczony naskórek - stanowiący doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów).

Nie można zapominać także o skracaniu paznokci (wystarczy to robić raz w tygodniu, po kąpieli, gdy stają się bardziej miękkie).

Kiedy dziecko podrośnie i zacznie raczkować, trzeba myć mu rączki kilka razy dziennie, zwłaszcza przed i po posiłku.

Na podłodze i innych powierzchniach, których malec dotyka, gromadzą się nie tylko bakterie, ale i niektóre groźne wirusy lub nawet larwy pasożytów (które na butach wnosimy do domu).

Stosując podstawowe zasady higieny, można ustrzec dziecko przed zakażeniami!

Dowiedz się więcej na temat: myć

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje