10 pytań o kąpiel

Wraz z naszym redakcyjnym ekspertem rozwiewamy najczęstsze wątpliwości rodziców dotyczące wieczornej toalety niemowlęcia.

Zwykle najwięcej emocji i niepewności wśród świeżo upieczonych rodziców budzi pierwsza kąpiel noworodka. Jednak mycie dziecka poza domem czy przenosiny do dużej wanny to też nie lada wyzwania! BarbaraJaworska, położna z wieloletnimstażem podpowiada, jak najlepiej zorganizować kącik do kąpieli i o czym należy zawsze pamiętać, aby codzienne mycie dziecka było wyłącznie... czystą przyjemnością.

Gdzie i w jaki sposób można stabilnie ustawić wanienkę?

Reklama

Najlepiej umieścić ją na specjalnym stelażu, który można nałożyć na dużą wannę, albo postawić na niewysokim stoliku.


● Wanienka powinna stać tak, abyście nie musieli się za mocno schylać. Nie chodzi tylko o wygodę, ale również o bezpieczeństwo maluszka. Na wysokości ok. 1,2 m łatwiej jest przytrzymać dziecko.


● Przewijak musi znajdować się obok wanienki. Tak, by po wyjęciu z niej maluszek od razu wylądował na ręczniku.
● Piżamkę, pieluszkę i kosmetyki również połóżcie w zasięgu ręki. Najlepiej obok przewijaka lub na nim.

● Niemowlaka należy kąpać w najcieplejszym pomieszczeniu. Optymalną temperaturą jest 24-25°C. Najczęściej rodzice wybierają łazienkę, ponieważ małą powierzchnię najłatwiej jest nagrzać. Ale równie dobrze można myć niemowlę np. w kuchni albo w sypialni - tam, gdzie będzie wam najwygodniej. Wanienkę można przenosić, dlatego nie powinno się do niej wlewać zbyt wiele wody. Wystarczy ją zapełniać do wysokości ok. 10 cm.

Kranówka czy przegotowana woda: w czym myć dziecko?

Zarówno noworodka, jak i niemowlę można myć w zwykłej wodzie z wodociągu.

● W większości domów z kranów płynie uzdatniona i przebadana woda. Dlatego przed wlaniem do wanienki nie trzeba jej dodatkowo odkażać.

● Jeśli macie w domu tzw."twardą" wodę (wskazuje na to m.in. duża ilość kamienia, który osadza się w czajniku), możecie ją zmiękczyć. Pomoże w tym... odrobina płynu do kąpieli dla maluchów, np. NiveaBaby, który zawiera naturalne substancje zmiękczające wodę. 

Czy można noworodkowi zamaczać uszy i pępek?

Uszu maluszka lepiej nie zalewać wodą, ponieważ może sprzyjać to infekcjom. Natomiast niezagojony pępek dokładnie myjemy mydełkiem.

● Zgodnie z zaleceniami, kikut pępowiny trzeba umyć podczas kąpieli mydłem i spłukać wodą. Potem trzeba go osuszyć, najlepiej np. jałowymi gazikami lub papierowym ręcznikiem kuchennym (jest higieniczny i łatwo wchłania wodę).

● Uszy czyścimy dziecku patyczkami o szerokich końcach. Woskowinę usuwamy tylko na zewnątrz (wpychanie patyczka do ucha sprzyja infekcjom!).

Co jest lepsze- mydełko, a może płyn do kąpieli?

Mydło w kostce przydaje się do odkażania pępka i oczyszczania odparzonej pupy. Jednak do codziennej kąpieli najlepszy będzie płyn lub żel.

● Zwykłe mydełko bardziej wysusza skórę. Dlatego lepiej myć nim tylko wybrane partie ciała, a nie całą jego powierzchnię.

● Kosmetyki do mycia w płynie nie zawierają mydła. Ułatwiają pielęgnację, bo oczyszczają i od razu lekko nawilżają skórę maluszka. Dlatego po kąpieli nie trzeba już dodatkowo smarować mu ciała oliwką czy mleczkiem pielęgnacyjnym. Żel lub płyn najlepiej jest dodawać bezpośrednio do wody. Dzięki temu można łatwiej (i szybciej!) umyć niemowlę. 

Sięganie po kosmetyk, wylewanie go na rękę i odstawianie buteleczki tylko niepotrzebnie komplikuje całą kąpiel. Zwłaszcza, kiedy rodzicom brakuje jeszcze odpowiedniej wprawy.

Od kiedy można stosować szampon do włosów?

Zazwyczaj po 1. miesiącu, ale można poczekać, aż maluszek skończy np. pół roku. Póki ma na głowie tylko puszek, można myć włoski płynem lub żelem do kąpieli.

● Wiele kosmetyków do higieny niemowląt to produkty typu 2 w 1 - do mycia ciała i włosów. To bardzo upraszcza kąpiel.

● Jeśli malec ma bujną czuprynkę, można używać szamponu, zanim skończy 1. miesiąc. Trzeba tylko sprawdzić na opakowaniu, czy jest przeznaczony dla dzieci od pierwszego dnia życia, po 1. miesiącu czy powyżej pół roku (producenci oferują kosmetyki dla różnych grup wiekowych).

● Szampon trzeba spłukać dziecku z włosków, najlepiej za pomocą plastikowego dzbanka z czystą, ciepłą wodą. Robimy to ostrożnie, by nie zalać niemowlęciu twarzy i oczek.

Dowiedz się więcej na temat: kąpiel | dziecko | niemowle | rady | ekspert | położna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje