Zdrowa i zadbana pupa

Ta część ciała niemowlaka wymaga szczególnej troski. W naszym ułożonym alfabetycznie przewodniku podpowiadamy, w jaki sposób ją pielęgnować.

Skóra małego dziecka jest delikatna i bardzo wrażliwa, dlatego łatwo ulega podrażnieniom. Najbardziej narażone są pośladki malca. Ciągle stykają się z moczem i kupką, które mają działanie silnie drażniące. Pupie maluszka mogą też szkodzić składniki zawarte w preparatach, źle dobrane pieluszki lub błędy w pielęgnacji. Jak zatem o nią dbać? O czym pamiętać podczas przewijania? Oto nasz przewodnik. 

A jak alergia na składniki

Chociaż do produkcji pieluch jednorazowych i chusteczek nawilżających używa się dokładnie przebadanych składników, zdarza się, że któryś z nich nie służy skórze malca. Dlatego nawet najlepszej jakości produkty mogą podrażniać pupę dziecka i powodować na niej krostki. Wtedy najlepiej wypróbować pieluchy innej marki, a nawet przetestować kilka różnych rodzajów. Warto też na jakiś czas zrezygnować z chusteczek i zamiast nich oczyszczać pupę ciepłą wodą i mydłem. Jeśli te sposoby nie pomogą, konieczna jest konsultacja z pediatrą.

Reklama

B jak bezpieczeństwo na przewijaku

Na nim najwygodniej jest zmieniać dziecku pieluszkę. Jednak ze względów bezpieczeństwa nigdy nie zostawiaj na nim maluszka bez opieki. Nawet jeśli niemowlę jeszcze nie potrafi się przemieszczać, jest bardzo ruchliwe. Wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, by malec obrócił się na bok i spadł. Aby uniknąć takiej sytuacji, wszystkie rzeczy niezbędne do zmiany pieluchy trzymaj obok przewijaka, tak, byś miała je pod ręką. Wtedy nie będziesz musiała odchodzić od niego w drugi koniec pokoju, by wyjąć z szafki np. czyste ubranko.

C jak czas zmienić pieluszkę

W pierwszych miesiącach życia przygotuj się na ciągłe przewijanie dziecka. Będziesz musiała to wykonywać nawet 10 razy na dobę albo i częściej. To dlatego, że noworodek robi kupkę i siusiu po każdym karmieniu. Kilkumiesięczne niemowlę wypróżnia się nieco rzadziej - z reguły 3-4 razy na dobę, a pod koniec 1. roku robi najwyżej dwie kupki dziennie. Nieważne, w jakim wieku jest maluch. Nie czekaj, aż pieluszka nasiąknie moczem lub kupką. Noworodkowi zmieniaj ją po każdym karmieniu, a starszemu malcowi średnio co 3-4 godziny, a gdy jest kupka - natychmiast. Gdy to zaniedbasz, maluszek może mieć odparzoną pupę.

E jak edukacja nocnikowa

Większość dzieci jest gotowa na rozstanie z pieluchą po 18. miesiącu życia, a niektóre maluchy nawet później dojrzewają do tego etapu. Nie należy go przyspieszać, tylko poczekać na odpowiedni moment. Następuje on wtedy, gdy brzdąc sam zaczyna odczuwać, iż ma mokro, i okazuje, że mu to przeszkadza. Wcześniejsze sadzanie na nocnik nie ma sensu, bo dziecko nie rozumie, czego od niego oczekujemy, i stresuje się całą sytuacją. Jeśli chcesz się przekonać, czy smyk jest już gotów na trening nocnikowy, na jakiś czas zdejmij mu pieluchę. Gdy zauważy, że po nogach pociekło mu siusiu albo przeszkadzają mu mokre majtki, to znak, że można zacząć edukację. 

F jak fałdki suche i czyste

Nie zapominaj o nich podczas pielęgnacji dziecka. W fałdkach, czyli zakamarkach skóry w pachwinach, zgięciach rączek i nóżek malca, gromadzą się kurz, złuszczony naskórek i resztki kosmetyków. Fałdki są też często wilgotne od potu, więc łatwo dochodzi tam do odparzeń. Aby uniknąć tego problemu, myj te miejsca podczas kąpieli maluszka i dobrze je osuszaj, a w trakcie przewijania - przecieraj nawilżanymi chusteczkami. 

H jak higiena podczas przewijania

Jest ważna zawsze, ale warto o niej pamiętać szczególnie wtedy, gdy zmieniasz dziecku pieluszkę na przewijaku, z którego korzystają też inne maluchy (np. w kawiarni lub klubiku dla mam). W takim miejscu nie kładź smyka gołą pupą bezpośrednio na ceratce. Z reguły nie jest ona zdezynfekowana, dlatego mogą znajdować się na niej bakterie kałowe. Aby nie dostały się do narządów intymnych dziecka, rozłóż na przewijaku pieluszkę tetrową lub higieniczny podkład do przewijania (np. marki Bella lub Babydream). Po zmianie pieluszki zawsze też umyj ręce wodą i mydłem, szczególnie jeśli zamierzasz nakarmić smyka. 

I jak ilość kremu lub maści do pupy

Kiedyś specjaliści radzili, by podczas każdej zmiany pieluszki smarować pupę dużą ilością kremu lub maści z tlenkiem cynku. Miało to uchronić skórę przed powstawaniem odparzeń. Okazało się jednak, że gruba warstwa preparatu zatyka otwory w pieluszce jednorazowej. Wtedy mocz zamiast szybko w nią wsiąknąć, utrzymuje się na jej powierzchni, drażniąc pośladki dziecka. Dlatego obecnie zaleca się, by stosować na pupę niewielką ilość kremu i tylko w sytuacji, gdy już dojdzie do podrażnień. 

K jak krostki na pośladkach

Mogą się na nich pojawić, jeśli dziecko zbyt długo przebywa w pieluszce zabrudzonej moczem lub kupką. Wtedy pozbawiona dopływu powietrza pupa staje się zaczerwieniona, piekąca i pokryta krostkami lub rankami. By tego uniknąć, często przewijaj malca i pozwalaj mu leżeć przez kilka minut z gołą pupą. Natomiast gdy już dojdzie do odparzeń, postępuj jak wyżej i dodatkowo przed założeniem dziecku pieluszki, smaruj mu pośladki preparatem z tlenkiem cynku (np. Linomag, Ziajka).

L jak lecznicza kąpiel

Moczenie pupy w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu szybko przynosi ulgę odparzonym pośladkom. Kilka kryształków tego preparatu (kupisz go w aptece bez recepty) rozpuść w niewielkiej ilości ciepłej wody. Następnie wlej roztwór do wanienki z wodą o temperaturze około 38°C - powinnaś uzyskać jasnoróżowy kolor. Kilka razy dziennie myj w takiej kąpieli pupę dziecka i delikatnie osuszaj ją tetrową pieluszką.

M jak majteczki treningowe

Pomagają dziecku pożegnać się z pieluszką. Wyglądają jak zwykłe majtki, ale w środku mają wkład zapobiegający przeciekaniu. Zakłada się je maluchowi zamiast pieluch. Są mniej od nich chłonne, dzięki czemu smyk zaczyna zdawać sobie sprawę z konsekwencj iwypróżniania. Łatwiej więc opanowuje trening nocniczkowy.

M jak mycie pupy wodą i mydłem

Nie jest konieczne po każdej zmianie pieluszki, gdy skóra na pośladkach zdrowo wygląda. Wtedy możesz oczyszczać ją chusteczkami. Ale gdy na pupie zauważysz odparzenia, zrezygnuj na jakiś czas z chusteczek i po każdym przewinięciu myj pośladki malca wodą z mydłem.

N jak nawilżanie chusteczki

Ich wybór jest ogromny. Niektóre są nasączone balsamami lub substancjami nawilżającymi skórę. Jednak mogą podrażniać pupę dziecka. Znajdziesz też chusteczki oznaczone na opakowaniu jako "soft" lub "sensitive". Te są najlepsze dla pupy małego alergika, bo nie zawierają substancji zapachowych. Używając chusteczek, pamiętaj, że są zimne, dlatego zanim przyłożysz jedną z nich do gołej pupy malca, ogrzej ją przez chwilę w dłoniach.

P jak pieluchy jedno- i wielorazowe

Pierwsze z nich są wygodne w użyciu - nie trzeba ich prać, szybko wchłaniają wilgoć i nie przeciekają. Jednak prawdą jest też, że mogą podrażniać pupę dziecka i szkodzą naszemu środowisku. Bardzo długo ulegają biodegradacji - jedna pieluszka rozkłada się nawet kilkaset lat! Jeśli więc ekologia jest dla ciebie ważna albo okaże się, że taka pielucha nie służy skórze malca, możesz stosować pieluchy wielorazowe. Są wykonane z naturalnych włókien (np. bambusa, bawełny, konopi) lub syntetyków (mikrofibry, polaru). Aby taka pieluszka nie przeciekała, zakłada się na nią otulacz. Zabrudzoną pieluchę pierze się w pralce, a gdy wyschnie, ponownie zakłada dziecku. Można je kupić w sklepach internetowych.

P jak preparaty lecznicze

Zastosuj je, gdy tylko na pośladkach dziecka pojawią się odparzenia. Poproś w aptece o krem lub maść, które zawierają tlenek cynku (np. Sudocrem, Sudopanten). Substancje te wysuszają zmiany, działają przeciwzapalnie i łagodzą podrażnioną skórę.

R jak rozmiar pieluszki

Musi mieć ona taki kształt, budowę oraz wielkość, by nie krępowała ruchów dziecka, a zwłaszcza nóżek. Dlatego nie może być zbyt mała i zbyt mocno zapięta ani też za luźna, bo wtedy łatwo będzie przepuszczać zawartość. Najlepiej więc dobieraj pieluszkę w zależności od wagi dziecka. Taką informację znajdziesz na opakowaniu pieluszek.

S jak stosowanie zasypki (pudru)

Unikaj jej - pod wpływem wilgoci, panującej pod pieluszką, zasypka zbija się w grudki, które podrażniają skórę. Stosowanie pudru jest niewskazane zwłaszcza u dziewczynek, bo dostaje się on do miejsc intymnych i trudno go stamtąd usunąć.

T jak toaleta intymna

Inaczej wygląda u dziewczynek i u chłopców. Gdy masz córkę, myj jej krocze wodą i mydłem, przecierając je z góry na dół, by nie przenosić z okolic odbytu do pochwy bakterii. Mogą one wywołać infekcję. Nie usuwaj jednak na siłę wydzieliny, która znajduje się pomiędzy wargami sromowymi (zawiera ona dobre bakterie). Ale nie rezygnuj też ze starannego usuwania resztek kału, który może tam się dostawać. Synkowi zaś unieś siusiak i przemyj skórę wokół niego i pod jąderkami. Nie zsuwaj mu napletka - do końca 2. roku życia jest przyklejony do żołędzi.

U jak unoszenie nóżek

Podczas zmiany pieluchy nigdy nie chwytaj malca za nogi, by podnieść mu pupę. W ten sposób możesz uszkodzić mu stawy biodrowe. Aby założyć dziecku pieluszkę, najlepiej wsuń pod pośladki dłoń i unieś mu tułów.

Z jak zakażenie dróg moczowych

Może się pojawić, gdy zbyt długo przetrzymujesz maluszka w pieluszce jednorazowej. Nawet jeśli z zewnątrz jest sucha, w środku namnażają się bakterie, które mogą wywołać stan zapalny. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, często przewijaj malca.

Tekst: Iwona Jankowska

Konsultacja: Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.


Dowiedz się więcej na temat: pupa niemowlaka | pielęgnacja | toaleta intymna | pieluchy | nocnik | alergia | skóra | dzieci

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje