Sztuka podawania leków

Wpuszczenie kropli do nosa czy zaserwowanie syropku nie musi być trudne. Mamy na to sposoby!

Boisz się, że aplikując dziecku czopek, sprawisz mu ból, lub że maluszek zakrztusi się podczas połykania antybiotyku? Takie obawy ma niemal każda świeżo upieczona mama. Nic w tym dziwnego, bo podanie lekarstwa po raz pierwszy rzeczywiście jest dość stresujące, zwłaszcza gdy maluszek wierci się i odwraca albo reaguje na twoje wysiłki płaczem.

Reklama

Jednak spróbujemy ułatwić ci to zadanie. W tabelce poniżej przedstawiamy sposoby, które pomogą ci sprawnie i bez stresu zaaplikować brzdącowi lekarstwa w różnych postaciach.

Syrop

Najlepiej użyć załączonej do leku łyżeczki z podziałką lub dozownika. Posadź sobie malca na kolanach i przytrzymaj go jedną ręką. Gdy otworzy buzię, drugą ręką szybko wsuń do niej dozownik lub łyżkę z lekiem. Daj smykowi chwilę na przełknięcie. Pamiętaj, że brzdąc nie musi od razu połknąć pełnej dawki leku - możesz podać mu go porcjami.

Warto wiedzieć

Podając maluchowi lek, nie dotykaj dozownikiem czy łyżeczką tylnej części języka. To może wywołać u smyka odruch wymiotny.

Zawiesina

W tej postaci wstępują zwykle antybiotyki. Aby dokładnie odmierzyć dawkę, wstrząśnij butelką z lekiem i pobierz zaleconą przez lekarza ilość dozownikiem lub strzykawką. Posadź brzdąca na kolanach, przytrzymaj go pod pachami i wstrzyknij zawiesinę do buzi dziecka. Nie przyciskaj tłoczka aplikatora za szybko, podawaj lek małymi porcjami.

Warto wiedzieć

Jeśli zaaplikujesz lek na wewnętrzną część policzka (gdzie jest najmniej kubków smakowych), zmniejszysz ryzyko, że smyk go wypluje.

Krople do nosa

Połóż maluszka na wznak, tak aby główka była lekko uniesiona. Jeśli chcesz wpuścić krople np. do prawej dziurki, główka malca powinna być przechylona lekko w lewo (w przypadku lewej dziurki - w prawo). Następnie przyłóż aplikator do noska i szybko zakropl 1-2 krople. Chwilę potrzymaj brzdąca na leżąco, by preparat nie wypłynął.

Warto wiedzieć

Podając dziecku do nosa wodę morską w sprayu, ułóż je lub posadź tak, by główka była wyżej. Wpuść do każdej dziurki jedną dawkę.

Krople do oczu

Połóż malucha i przytrzymaj prosto jego główkę. Potem kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki rozchyl dziecku powieki, a drugą ręką wpuść 1-2 krople leku na środek oczka, żeby spłynęły w kierunku wewnętrznego kącika. Przez chwilę przytrzymaj głowę maluszka prosto, aby krople mogły wpłynąć w głąb oka.

Warto wiedzieć

Przed podaniem kropli delikatnie przemyj oczka gazikami z solą fizjologiczną, od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.

Czopki

Połóż malucha na plecach, a następnie rozepnij mu pieluchę. Delikatnym ruchem unieś nóżki dziecka. Niewielką ilością wazeliny posmaruj skórę wokół odbytu. Jedną ręką cały czas przytrzymuj nóżki, a drugą ostrożnym, ale zdecydowanym ruchem wsuń czopek dość głęboko do pupy malca. Potem lekko ściśnij jego pośladki.

Warto wiedzieć

Zanim rozbierzesz smyka, aby zaaplikować mu czopek, koniecznie rozpakuj lekarstwo. Następnie połóż je w zasięgu swojej ręki.

Krople do uszu

Ogrzej buteleczkę z kroplami do temperatury pokojowej. Połóż dziecko na wznak i odwróć jego głowę na bok. Chwyć malca za płatek uszny i odegnij go tak, abyś mogła zobaczyć przewód słuchowy. Wpuść 1-2 krople i delikatnie pomasuj miejsce pod uchem, aby lek lepiej wniknął do środka. Przytrzymaj malca chwilę w tej pozycji.

Warto wiedzieć

Aby ułatwić sobie zadanie, połóż przed oczami dziecka zabawkę, która przyciągnie jego uwagę i sprawi, że nie będzie ruszało główką.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Marta Różańska
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje